SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

EMITT FUARI VE ERDEM BAL


    Karasu Emıtt Fuarı ile 2006 yılında dönemin Kaymakamı Dr. İlker Gündüzöz’ün girişimiyle tanıştı. Turizm Derneği ve ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının desteğine karşılık belediye fuara katkı sağlamadı. Burada Başkan Ahmet Genç’in takındığı tutum “Yerel yönetimlerin işine merkezi yönetim karışmamalı” gibi bir düşüncenin sonucu olabilir. Sonuçta bunu ilkeli bir duruş olarak da kabul edebilirsiniz; fuar organizasyonunun Karasu’ya bir şey katmayacağı şeklindeki düşünceye de yorabilirsiniz.

   Ahmet Genç dönemindeki belediyenin fuara karşı tutumu 2009 seçimlerine kadar devam etti. Ancak hakkını yememek gerek; Ahmet Genç 2006 yılı hariç 2009’a kadar Beylikdüzü’ne hiç değilse konuk olarak katıldığını söylemeliyim.

   Her ne kadar fuara katılımın fitilini Kaymakam Gündüzöz ateşlemiş olsa da, bu güne kadar Beylikdüzü organizasyonlarının en ağır yükünü çeken isim Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Erdem Bal’dır. Bu anlamda Sayın Bal’ın hakkını teslim etmeyen hiçbir Karasulu bulamazsınız. Eşi ve çocuklarıyla her fuarın ilk günü sabahından, son günü akşamına kadar çaba sarfetti. Tanıtımda başarı varsa bunda en büyük pay kuşkusuz Erdem Bal’a aittir.

   2009 seçimleriyle Belediye Başkanı değişti. Bu değişiklikle birlikte Emıtt Fuarı organizasyonunda kumanda belediyeye geçti. İyi de oldu. Ancak  fuara hazırlık aşamasından kapanış gününe kadar Kültür Turizm Derneği  ve dolayısıyla Başkanı Erdem Bal sürecin hiçbir zaman dışında kalmadı.

   Bunları niçin anlatıyorum? Şundan: Karasu bu yıl da Emıtt Fuarı’na katılacak. Duyduğumuza göre hazırlıklar tamamlanmış. Ancak, Kültür ve Turizm Derneği program konusunda bilgilendirilmemiş. Neden acaba? Aynı şekilde her yıl hazırlık döneminde komitenin içerisinde görmeye alıştığımız Sivil İnisiyatif Sekreteri Ecz. Şakir Şen de süreçten uzak tutulmuş. Şakir Şen’e “Biz hazırlıkları tamamladık. Varsa bir düşünceniz bize iletirsiniz” denilmiş. Büyük bir incelik doğrusu! Aynı şekilde 2006 yılından beri tüm Emıtt hazırlıklarının içerisinde fiilen yer alan gazetemizin de bilinçli bir dışlanmaya tabi tutulduğunu söyleyebiliriz. Tercih meselesidir diye geçeştirmek istiyorum, ama durum bu kadar da basit değil. Hasbelkader elde edilen makamların, kişisel eksiklikleri tamamlama, hırsları dizginleme aracı olarak kullanılmasının şık bir davranış olmadığını özellikle belirtmek istiyorum.

   Karasu’da turizmingelişmesi ve ilçenin her alanda iyi yerlere gelebilmesi için çaba gösteren kurumların ve insanların rencide edilmesi bilinçli bir tercih midir? Daha açıkça sorayım: “Bu işler Belediye Başkanı’nın talimatıyla mı yapılmaktadır? Yoksa birilerinin Başkan’dan habersiz keyfi bir tutumu mu söz konusudur?”  Bana göre ikinci seçenek ağır basıyor.

   Bu görüşlere paralel olarak bir başka konuya değinmek istiyorum. Bunu dile getirmekte bir hayli geciktiğimi itiraf etmek ediyorum. Karasu Belediyesi Emıtt Fuarı’nda nasıl bir tanıtım yapacaktır? Emıtt turizm fuarı olduğuna göre her halde turistik değerlerimiz pazarlanacaktır. Bu güne kadar ylapılan da buydu. Kültür ve Turizm Derneği olsun diğer kişi ve kuruluşlar olsun bu tanıtıma hep destek verdiler. Peki  her yıl resmi olarak 40 trilyonluk bir bütçeyi kontrol eden ve bütçe dışı gelirleri de olan belediye bu güne kadar turizm konusunda üzerine düşen görevleri yerine getirebildi mi?

   Soruyorum, en basitinden 40 yıl öncenin Belediye Plajı nerede? Pırıl pırıl bir kumsal, ahşap soyunma kabinleri, duşlar ve tuvaletlerin özlemini duymayan o kuşaktan bir tek Karasulu gösteremezsiniz. Onların yerinde neler görüyoruz? Kavak tahtasından yapılma derme çatma sözümona büfeler.. Yıktırılan Özsu ve Belediye evlerinin arsalarına rastgele serpiştirilmiş ve bazı kişilerin para kazanmasına endeksli panayır görüntüleri.. Çağ dışı kalmış çadırlı kamplar. 5 yıl önce yapılıp sökülen mahmuzlardan arta kalan ve kıyıların dekoru haline dönüşmüş kaya parçaları.. Mezara gömülmüş hediyelik alışveriş çarşısı.. Sabahlara zkadar gıy gıy gıy kemençe sesleri..

   Karasululara bu görüntüleri layık görebilirsiniz. Ama turizm adına, tanıtım adına bir fuara katılıyorsanız, standınızı süsleyen görüntülere değil, biraz da sahilimizdeki gerçek duruma bakmak zorundasınız. 2009’dan 2013’e yıkılıp temizlenen ruhsatsız evler dışında sahildeki hangi artıdan söz edebiliyoruz?

   Bu yazıyı okuyan bazı işgüzarların gazeteyi kapıp Başkan’ın odasına destursuz dalarak nasıl bir yapay öfke krizi sahnesi oynayacaklarını çok iyi biliyorum.

   Bizim işimiz bardağın boş tarafına bakmak. İcranın başındakiler de doğal olarak dolu tarafını göstermenin çabasında olacaktır. Karasu Haber 3 Şubat 2013’te 10 yılını doldurmuş olacak. Bu güne kadar sadece boş bölümü değil bardağın dolu taraflarını da gösterme çabasında olduk. Ancak belediyeyi yönetenlerin bir kez olsun eleştirilere hoşgörüyle yaklaştıklarını şahit olmadık.

   Başkanlık koltuğuna oturanlarla, onun koltuğa oturttuğu kişiler kusursuzluk şerbeti mi içiyorlar, nedir?

   Son bir not: Belediyenin ve fuara her yılkatılan otellerin elinde yeteri kadar tanıtım broşürü olduğunu biliyoruz. Yeni bir tanıtım dergisine gerek var mı?

   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ