Erdoğan demek parti demektir   Ak Parti’de belediye başkan adayının bir türlü açıklanmaması sinirleri oldukça gerdi. Neden bu kadar geciktirildiği ayrı bir tartışmanın konusudur. Sanıyorum, adaylık beklentisi içerisinde olup da hayal kırıklığına uğrayanların tepkilerinden çekiniliyor.
   Ak Parti’de genel olarak şöyle bir görüş hakim: “Türkiye’nin 81 ili ve 830 ilçesinde odunu koysak seçtiririz!” Bu söylem eski kuşakların yabancısı değil. 
   Böyle olunca, her seçim biriminde Ak Parti’den adaylığı kapan aday adayları, sandığa gidilmeden belediye başkanlığı mührünü cebinde görmeye başlıyor. (Karasu’daki bazı aday adaylarını tenzih ediyorum. Onlar kendilerini biliyor zaten.)
   Bu yaklaşım tam anlamıyla bir güç zehirlenmesinin belirtisidir. Biz de insanlarla konuşuyoruz. Kahvelerde oturup kalkıyoruz. Güncel siyaset eleştirilerine kulak kabartıyoruz. Elbette adaylar arasında tercihler yapılıyor yapılmasına da, asıl güvenilen güç Tayyip Erdoğan’ın gücü. İşinde gücünde çoğu insan belediye başkan adayı isminden önce ‘Oyum Tayyip’e’ diyor.
   Bir kanaldaki tartışma programında Demokrat Yargı Derneği Başkanı’nın sözleri dikkat çekiciydi. “Aslında Ak Parti filan yok; Erdoğan var” diyordu. Aynen Rusya Lideri Putin gibi yani! 
   Sahi, çevirin sokaktan 100 kişiyi sorun bakalım “Putin hangi partinin lideridir?” diye. “Birleşik Rusya Partisi” diyecek bir kişi bile bulabilecek misiniz! 
   Putin demek Rusya demek! Türkiye’deki algı Rusya’dan farklı değil. Erdoğan’sız bir Ak Parti yumurtasız omlet sayılır. Parti liderliğinden şu veya bu şekilde ayrıldığı günün ertesinde seyreyleyin curcunayı! Tıpkı Merhum Turgut Özal’ın ANAVATAN’ı gibi kısa sürede un ufak olur gider! İtirazı olanlara söylüyorum; bunu Erdoğan biliyor, siz de bilin artık!
   Adayların açıklanması sonrasında tepkiler olacağını söyledim. Buyurun; Adana İl Başkanı ile İl Yönetimi toptan istifa etmiş. Nedeni, ilçe belediye başkan adaylarından bazılarına olan itirazları...
   Sakarya’da şimdilik durum sakin. Dedikodular dışında kesinleşmiş bir isim yok. Ancak şu kadarını söyleyeyim. Karasu adayının belirlenmesinde partinin yaptırdığı kamuoyu araştırmaları ile anketlerin zerre kadar kıymet-i harbiyesi olmadı. Rize dolaylarından Başbakan Erdoğan’a yakın bir işadamının devreye girerek bundan 1,5 ay önce işi bitirdiği konuşulmakta. İşadamının soyadı Kıran... Eşinin Karasu’da yazlığı var... Bilgiyi aktaranların yalancısıyım; hanımefendinin olmayacak bir imar işi halledilmiş... Bu kadar bilgi şimdilik yeter, daha geniş bilgiyi meraklısı araştırıp öğrenir.
   Ya, işte böyle... Siyasette her zaman iki kere iki dört etmiyor. Beşten az, üçten çok demesini de bileceksin. Uyanık olacaksın, anasının gözü olacaksın! Başarısızmışsın, eşi dostu belediyeye doldurup belediyeyi borç batağına atmışsın... Kurumun nesi var nesi yok icraya düşmüş... Bunların hiçbiri aday belirlemede kıstas olmaz; olmadığı da görülecek zaten! Rize’den bir işadamın varsa adaylık çantada kekliktir!
   Akyazı’da sancı olduğu bilgileri geliyor. Genel Merkez şimdiki başkanı gözden çıkarmış ama HAS’tan gelen aday adayı ile TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’ın kardeşi arasında tercihini yapamıyor. Tabana lütfen danışarak Ak Parti’ye kapağı atan ve bir anlamda kendi geleceğini kurtaran Numan Kurtulmuş, gücünü göstermek için Sakarya’da en az bir partilisini aday yapmak istiyor. Hatta bu sayının iki olabileceği ve Karasu’dan Av. Recep Özdemir’in şanslı olduğu beklentisi vardı. Herhalde Kurtulmuş’un gücü yetmedi!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1309