SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Evlatlık mirasa ortak mıdır?

Evlatlık mirasa ortak mıdır?


   Ak Parti Karasu`da güle oynaya kaza-nabileceği bir seçimi, kendisine rakip gör-düğü adayı etkisizleştirmek adına zora soktu. Bunun için transfer yolunu seçmiş olması hem parti içi dengeleri hem de belirli bir rotada kör topal seyreden Kara-su siyasetini allak bullak etti. 
   Yukarıdan bakanlara yeni durum pek karmaşık gelmeyebilir. Olaya “Ne yani, Türkiye`de partiden partiye transfer ilk kez mi yaşanıyor?” şeklinde yaklaşan-lar fena halde yanılıyor. Mehmet İspiroğ-lu`nu Ak Parti`ye almakla seçimi garan-tilediğini sananlar, yan etkileri hiç hesaba katmıyorlar.
   Ak Parti Karasu`da sancılı bir kongre süreci yaşadı. Genel Merkez tek adayda ısrar edince, delegelerin yarıdan fazlası kongre salonunu terk etti. Başka hiçbir il-çede böyle bir örnek yaşandığını duyma-dım. Yeni yönetim kongre küskünlerini yeniden kazanmaya çalışırken, kuca-ğında transfer krizini buldu. Herkes bi-liyor ki, İlçe Başkanı ve yakın çevresi Mehmet İspiroğlu`na “parti mirasına ortak olmaya gelen evlatlık” gözüyle bakıyor. Siz bakmayın sarmaş dolaş görüntülere… Kapalı kapılar ardındaki öfke dolu eleştiriler aleniyete dökül-müyorsa, evlatlığı mirasa katan Büyük Reis`in iradesine karşı çıkma korkusundandır. Aynı biçimde İl Yönetimi`nin de İspiroğlu`na karşı pek sıcak baktığı söylenemez. İspiroğlu`nun arkasındaki güçlerden Şaban Dişli`nin eli, Adapazarı Belediye Başkanı olan amcaoğluna yönelik operasyon sonrasında zayıflamış olmalı!
   Partide başkanlık için aday adayı sayı-sı her geçen gün artıyor. Eski Başkan Ahmet Genç, Yenisi Mehmet İspiroğlu, Has Parti`den gelen Av. Recep Özdemir, Akkum Muhtarı Mustafa Sür, Ecz. Samet Altuntaş, Mehmet Çalık başvurularını yapan isimler. Yakup Altuntaş ve Av. Ka-sım Yavuzyiğit diğer muhtemel aday adaylarıdır. Eski Milletvekili Nezir Aydın ve Karasulu İl Yöneticisi Mehmet Yıl-maz`a da teklif gittiğini biliyoruz. Son bir ekleme... Av. Bekir Sarıoğlu’nun da aday adaylığını düşündüğü konuşulmakta.
   Yapılacak eğilim yoklamasından ne çıkacak? Burada, tek parti dönemindeki gibi “açık oy gizli tasnif” metodu uygu-landığına göre sonucu öğrenmek müm-kün değil. Ancak tahmin yürütebiliriz… İl ve ilçe teşkilatlarından “evlatlık” lehine bir eğilimi kimse beklemiyor. Buna rağ-men Genel Merkez`in üst katlarından Mehmet İspiroğlu adı çıkarsa seyreyleyin gümbürtüyü! Karasu`da şu an üç parça olan Ak Parti 7-8 parçadır! (Son cümle bana değil; İspiroğlu`nun transferi günle-rinde, partinin ağır mı ağır abilerinden birinin yaptığı değerlendirmedir.)
   Diğer partilerin durumu ile ilgili bir özet geçeyim. MHP adayını açıkladı ve gözler Ak Parti`den gelebilecek müjdeli haber-de... O da Mehmet İspiroğlu`nun aday ya-pılmasıdır! MHP, terk edilmenin mağduri-yetiyle parti tabanında kenetlenme fırsatı buldu. Ayrıca, belediye çalışmalarından memnun olmayanların İspiroğlu karşısın-daki en güçlü adaya yönelme eğilimi, MHP`ye altın tepside sunulmuş bir fırsat gibi duruyor. Unutulmasın; bu fırsatı 1999`da Ahmet Genç`e karşı İspiroğlu da kullanmıştı…
   CHP`ye gelince; daldaki kuşların peşin-deyken eldeki kuşlardan olacak! Bu ge-cikme MHP`ye sunulan kaymaklı kadayıf gibidir. CHP her halde Ak Parti adayının açıklanmasını bekleyecek. Tabi ki, atı alan Üsküdar`ı geçmiş olacak! 
NOT: Çarşamba günü Bosna’ya uçuyo-rum. Her gezide yaptığım gibi işim ora-daki şehirciliğinin fotoğrafını çekmek. Amacım, 30 Mart 2014 sonrası yeni seçilecek başkanımıza sunmaktır...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1669