• Ana Sayfa
  • »
  • Fen Lisesi’ni kimler istemedi?

Fen Lisesi’ni kimler istemedi?

   Şu gerçeği hep birlikte kabul edelim: “Bu ilçenin çıkarlarını gözetecek siyasi ve sosyal herhangi kurum veya güç kalmadı!”
   Milli Eğitim Bakanlığı aldığı yeni bir kararla Anadolu Öğretmen Liselerini kapattı. Bu liseler ya düz Anadolu Lisesi oldu, yada Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürüldü.
   Anadolu Lisesi adı kimseyi yanıltmasın. Bunlar resmen bildiğimiz o klasik düz liselerdir. Önceden farklıydı, ama artık düz liseden farkları yoktur. ‘Anadolu’ ismi süsten ibarettir!
   Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün Bakan Nabi Avcı’nın oluruna sunduğu Anadolu Öğretmen Liselerini dönüştürme teklifinin tarihi 5 Haziran 2014. Bakan aynı gün imzalamış ve dönüşüm yürürlüğe girmiş. 
   Tam bu noktada sormak gerekir: Karasu Anadolu Öğretmen Lisesi’nin Fen Lisesi’ne dönüştürülmesi için ilçemizdeki herhangi bir kişi veya kurumdan girişim geldi mi? Eğer bir başvuru yapıldıysa ne yanıt alındı?
   Kim ne derse desin ortada bir ihmal olduğu su götürmez!
   Fen Liselerine dönüşen okullara baktım. (Haber sütunlarında bazıları var) Adıyaman-Kâhta, Amasya-Suluova, Sıvas-Şarkışla, Edirne-Uzunköprü, Giresun-Görele, Çorum-Sungurlu ve Çekerek... Son ilçenin köy ve merkez nüfus toplamı 26 bin, iyi mi!
   Liste böylece uzayıp gidiyor.
   Eğitimi kendi tapulu malı gören anlayışın sahipleri Fen Lisesi’ni neden istemediler? Vardır mutlaka bir nedeni. Ama kimse “Canım bina vs gibi kriterler isteniyor” benzeri mazeretlere sığınmasın. Onu siz külahıma anlatın. Anadolu Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Meslek Yüksekokulu açılırken kriter aranmıyor muydu?
   Müdür koltuklarını paylaşma entrikalarından Fen Lisesi açmaya zaman bulamadık deyin bari de rahatlayın!
   Herkes böyle yorumluyor, haberiniz olsun!
   Velilere tavsiyemdir; çocuklarınızı Malezya’ya gönderin ve orada okutun. Yarın Türkiye’ye YÖK Başkanı veya Dışişleri Bakanı olarak dönme şansı yüksektir. Yusuf Ziya Özcan ve Ahmet Davutoğlu’nun nerede okuduklarını sanıyordunuz!
   Sahi şu okul müdürleri puanlaması ne iştir? Yönetmeliklere açıkça aykırı şekilde yetki kullanmak eğitimcilere yakışıyor mu? 
   6 ay süreyle birlikte çalışmadığın bir okul müdürüne puan veremezsin. Eğitim Müdürü için de böyle, yardımcısı için de böyle. 
   Bana sorarsanız ortada puanlama filan yok! Kimlerin gideceği, kimlerin kalacağı önceden belirlenmiş. Halk Eğitim’e, boşalacak okullara kimlerin atanacağının listesi kapalı kapılar ardında hazırlanmış. (Hoş açıktan yapılsa ne olacak ki!)
   Puanlama listesinde Milli Eğitim Müdür Vekili’nin aslında bir okulda müdür olduğu yazılı. Ona da puan yazılmış. Yani Milli Eğitim Müdür Vekili kendini de değerlendirmeye alıp başarılı bulmuş. 93,33 iyi bir puan tabi ki!
   Okulların açılmasına 15 gün var. Yeni okul müdürleri koltuklarına ne zaman ısınacak? Kırgınlıklar ne zaman giderilecek? Bunların hesabını yapan yok. İlla da koltuğa benim adamım otursun mantığı eğitimi nereye götürür hep birlikte göreceğiz.

Yönetimde yorgunluk belirtileri
   Bekledim ki, birileri yazsın. Hiç değilse kabak benim başıma patlamasın! Kimse oralı olmadı. Herkes söyleniyor, ama gerçeği açıkça söylemeye dili varmıyor.
   Konu CHP... Daha doğrusu CHP İlçe Yönetimi...
   Bu yönetim üç seçim geçirdi. 30 Mart seçimleri tam bir hezimettir. Bir önceki seçimlerde alınan oylar yarı yarıya düştü. 10 Ağustos ta bundan farklı değil.
   Diyorum ki bu yönetim yoruldu. Kongreyi filan beklemeden görevi bırakmalı. Pattadanak oldu, ama birinin bunu söylemesi gerekiyordu.
   Yoruldu dedim; açayım: Pazartesi günü üyelere SMS gönderildi. “Bugün saat 20.00`de kurultayla ilgili toplantı yapılacak. Fikirlerinize ihtiyacım var.”
   Başkan’ın emri olur da nasıl bir fikre ihtiyaç var? Kendileri kurultay delegesidir. Üyelerin görüşleri doğrultusunda oy mu kullanacaktır? O zaman önceden yapılmış açıklamalara ne diyeceğiz? Hani şu “Ulusalcılar temizlenmeden bu partiye rahat yok” mealindeki açıklamaya!
   Görüş almak iyidir de, çoğunluğun düşüncesini kim uygulayacak? Onun için diyorum ki kandırmacaya gerek yok.
   Sonra toplantının zamanlamasına bakar mısınız? Saat 20.30`da Fener-Galatasaray Süper Kupa maçı var. Toplantı neden bu gün ve o saate denk getiriliyor? Kimse gelmesin diye mi?
   Kasıt yoktur belki... Ama, bu yönetim yoruldu demem ondandır!

Her çalı dibi tuvalet!
   İlçe girişindeki geniş alanda Roman vatandaşlar büyükçe bir koloni oluşturmuşlar. Turizmden gelir bekleyen Karasu’ya bu görüntünün yakışıp yakışmadığını bir yana bırakalım; orada yaşayan çoluk çocuk binlerce kişinin tuvalet, su, elektrik ihtiyaçları nasıl karşılanıyor. Çevredeki çalılıklar tuvalet olarak kullanılıyor. Salgın hastalık an meselesi.
   Belediye’ye soruyoruz, topu Kaymakamlığa, Müftülüğe atıyor. Biraz sıkıştırsanız yeni moda mazeret hazır: “Biz bakmıyoruz, Büyükşehir’in yetkisinde!”
   Müftülük nereden mi çıktı? Anlatayım:
   Ramazan öncesi Roman yerleşmesine bir çadır kurulmuş ve Kur’an kursu açılmış. Bir de tuvalet yapılmış. Belediye diyor ki “Biz malzemeyi verdik, Müftülük orada tuvalet yaptırdı.”
   İyi de kardeşim, o zamanki nüfus şimdi 50`ye katlanmış. Kime yetecek iki göz tuvalet?
   Neyse, yine de bir ümit var. Duble yol ve kavşak tamamlandıktan sonra belediyemiz oralarda yeni bir düzenleme yapacak (mış). Romanlara yeni bir yerleşim alanı tahsis edilecek (miş). Şimdilik böyle idare edelim (miş).
   Siz de inandınız değil mi?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3473