SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Ferizli nereee, Karasu nere!


   Devleti soymanın türlü yöntemleri var. Eski devirlerde bu işin formülü bankaların içini boşaltmaktı. Günümüzün modası, ihale alıp olmamışı olmuş göstererek parayı cukkalamaktır!
   Anlatacağım olay Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından beraatla sonuçlandırılan, ancak Yargıtay tarafından bozulması dolayısıyla yeniden görülecek bir dosyayla ilgilidir. 
   Bu nedenle yoruma girmeden esası aktarıyorum.
   17 Ağustos 1999 depremi sonrasında Ferizli`de yapımına karar verilen kalıcı konutların altyapı ihalesini bir firma kazanır.
   İnşaat alınandan çıkacak taş-toprak karışımı hafriyatı için döküm alanı aranır. Ferizli Belediyesi her ne hikmetse “Bizde yer yok” deyince başvurulan Gölkent Belediyesi, Adatepe sınırları içerisindeki Kulak Mevkii`ne döküm izni verir.
   Ancak Gölkent Belediyesi bir buçuk ay sonra “Dökülen yeter; dolgu işini sonlandırın” şeklinde bir yazıyla taşımayı durdurur.
   Firma bu kez 30 km uzaklıktaki Karasu Belediyesi`nden döküm alanı ister. Gereken izin alınır ve bataklık olduğu belirtilen İmam Hatip Okulu arka sokağı dolgu adresi olarak belirlenir. 
   Zaman geçer… İhaleyi yapan İller Bankası müfettişlerinin yaptığı incelemelerde, gerek ilk döküm alanı olan Adatepe-Kulak mevkii ve gerekse Karasu`ya, firmanın iddia ettiği miktarda malzeme taşınmadığını; dolayısıyla İller Bankası`ndan hak edilmeyen miktarda nakliye parası tahsil edildiğini saptayan bir rapor hazırlar.
   Müfettişler, dönemin Karasu Belediye Başkanı ile Fen İşleri Müdür Vekil`inin bilgisine başvurduklarında “Karasu`ya taşınan hafriyat 60 kamyon civarındaydı” yanıtı alırlar.
   Her iki yetkili 27 Haziran 2006 tarihinde talimatla Karasu Cumhuriyet Savcılığı`na verdikleri ifadelerde de aynı iddiayı tekrar ederler.
   Hâlbuki yüklenici firma, Ferizli`den Karasu`ya 305 bin 849 m3 (30.565 kamyon) kazı artığı malzeme taşıdıklarını iddia etmektedir.
   Firmanın bu beyanına karşılık, müfettişlerin raporlarına yansıttıkları haksız tahsilatın miktarı 598.734 liradır.
   Bütün bu bilgilere karşılık Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi 14 Ekim 2010`da,  sahte belge düzenlemek iddiasıyla yargılanan İller Bankası kontrolörlerinin beraatına karar verir.
   Ancak İller Bankası avukatları Yargıtay`a başvurarak beraat kararının bozulmasını talep ederler. 
   Avukatların itiraz dilekçesiyle birlikte sundukları belgeler arasında ilginç bilgiler var.
   Örneğin müfettişler, teknik heyetle birlikte Adatepe yolu Kulak mevkiinde yaptıkları incelemelerde Ferizli`den taşındığı söylenen herhangi bir dolgu malzemesine rastlamadıklarını belirterek bu hususu 30 Temmuz 2003 tarihinde tutanağa bağlarlar.
   Bunun yanı sıra, Karasu`ya taşındığı iddia edilen 305 bin 849 m3 kazı artığı malzemeyle ilgili yapılan ve krokiyle gösterilen benzetme aynen şöyledir: “Bu kadar malzemeyle 5 futbol sahası büyüklüğündeki bir araziye 33 metre yüksekliğinde dolgu yapılır!”
   Firma dolguyu Adapazarı-Karasu yolunun sahil yolu ile birleştiği alana döktüğünü öne sürüyor. Orada bir araziye 48 bin metreküp dolgu yapılmış; bunu da belirmek objektif olma adına gerekli. Ama arada çok fark var!
  Değerli okurlar, dava 5 Mart 2015 tarihinde Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde yeniden görülecek. Sanık avukatlarının döküm yapıldığı iddia edilen bölgelerde keşif yapılması talebi olduğunu da hatırlatayım.
   Mahkeme, gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya çıkararak vicdanları sızlatmayacak kararı mutlaka verecektir.
   Bundan emin olduğunuza kalıbımı basarım!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1375