SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Fil Hamdiler yakalandı


   Fil Hamdi Aziz Nesin`in bir öyküsüdür. Ünlü yazarımız bu öyküyle 1957`de İtalya`daki Gülmece Yarışması`nda Altın Palmiye ödülü kazanmıştı.
   Öyküde anlatılanları mizahi zekânın ürünü olarak kabul ediyoruz. Ancak Fil Hamdi`nin kendisi gerçektir. 1950 ve 60`lı yıllarda yaşamış Sülün Osman`a benzeyen kahramanımızın Sülün`den farkı Hukuk Fakültesi`nde okumasıdır.
   Her ikisi de saf vatandaşlara Galata Köprüsü ve Kulesi`yle tramvayları satarlar.
   Fil Hamdi sonunda yakayı ele verir, ancak polisin elinden kurtulup kaçmayı başarır.
   Gerisini Aziz Nesin`den dinleyelim:
   İstanbul Emniyet Müdürlüğü`nden, bütün taşra vilayetleri Emniyet Müdürlüklerine şu telgraf çekilmişti:
   “Otuz beş yaşında, uzun boylu, iki yüz kilo ağırlığında, kumral, üç dişi eksik, üst çenede bir azı dişi dolgulu, alt sol köpek dişi altın kaplama, çizgili kahverengi elbiseli, saçları oldukça dökülmüş, ablak çehreli, kahverengi gözlü “Fil Hamdi” adında azılı sabıkalı bir dolandırıcı, üç gün üç gece içinde oturdukları nöbet kulübesini büyük dikkatle bekledikleri için uykusuz kalan iki polis memurumuzun, yolda giderlerken uyuklamalarını fırsat bilerek ellerinden kaçmıştır.  Yaptığımız tahkikat, takibat, tetkikat sonunda, Fil Hamdi`nin kaçtığı kesin olarak anlaşılmıştır. Vilayetiniz ve vilayetinizdeki kaza karakollarından birine uğradığı veya bir polis memuruna yol, adres sorduğu takdirde, kendisine lütfen merakla yolunu beklediğimizi, bizi daha fazla intizarda bırakmayarak, münasip, boş bir zamanında İstanbul Emniyet Müdürlüğü`ne gelerek teslim olmasını rica ettiğimizi söyleyin, Azılı sabıkalı Fil Hamdi`nin fotoğrafı ilişiktir.”
***
   Aradan çok zaman geçmeden taşra vilayetleri Emniyet Müdürlüklerinden merkeze telgraf yağmaya başlar… 
   “Falan falan tarihli, filan filan sayılı telgrafa cevaptır:
   Vilayetimiz dahilinde on dört tane çizgili kahverengi elbiseli, sekiz tane köpek dişi altın kaplamalı olmak üzere on dört Fil Hamdi yakalanmıştır. Bu miktarın isteğe yeter olup olmadığının, araştırmaya devam edip etmeyeceğimizin emir buyurulmasını saygı ile rica ederim.”
   Bir başka telgraf şöyledir…
   “Falan falan tarihli, filan filan sayılı yüksek telgrafınıza cevaptır:
   Vilayetimiz dahilinde 180  kilo ile 220 kilo arasında iki düzine Fil Hamdi yakalanmış olup, aradaki kilo farkının, kantarların ayarsızlığından ileri geldiğini, hepsinin de gözlerinin kahverengi olduğuna göre, Fil Hamdi olduklarından en ufak bir şüpheye yer kalmadığını, yakalanan Fil Hamdiler sevk edilmiş olup, gözden kaçmış olanlar varsa, onların da büyük dikkatle arandığını ve peyderpey sevk edileceğini saygı ile arz ederim.”
***
   İstanbul Emniyet Müdürlüğünden, taşra Emniyet Müdürlüklerine gönderilen telgraf:
   “Koyacak bütün yerler dolmuş olduğundan, şimdilik eldeki  Fil Hamdiler yeter görülmüştür. İkinci bir emre kadar Fil Hamdilerin yakalanmasına ve aranmasına ara verilmesini teşekkürlerimle arz ederim.”
   Not: Firar eden Fil Hamdi yakalanmıştır.
***
   Durduk yerde Fil Hamdi`nin öyküsü nereden çıktı diyenler olabilir.
   Ben sadece öyküyü yazdım ve orada bıraktım. Altını doldurmak isteyenler varsa sütunumuz kendilerine açıktır.
   Bekliyoruz efendim!


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 920