• Ana Sayfa
  • »
  • Fisko arsasına okul düşüncesi KASİHAR'ı niçin rahatsız eder?

Fisko arsasına okul düşüncesi KASİHAR'ı niçin rahatsız eder?


     Peşinen şunu söyleyeyim. Böylesine bir yazı yazmak zorunda kaldığım için gerçekten üzgünüm. Buradaki eleştirilerimi kim üzerine alınırsa alınsın. Sağduyulu Karasulular beni anlayacaktır.

   Gündemde Fiskobirlik hizmet binasının bulunduğu arsanın satışı konusu var. Bunu kamuoyuna aktaran benim. Gelişmelerin seyrini aynen aktarıyorum.

   Bir süre önce Kooperatif Başkanı Arif Aydın gazeteyi aradı ve söz konusu arsanın satışı ile ilgili ilanı yayınlayıp yayınlayamayacağımı sordu. Gerekli açıklamayı kendisine yaptım. Ardından hemen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Recep Soytürk'ü telefonla aradım. Fisko arsasının satılacağını ve burasının okul yapımına uygun olduğunu söyledim. Soytürk “Hocam, fikir güzel ama Özel İdare'de bunun için ödenek yok. Yine de durumu Vali Bey'e aktaracağım” dedi.

   Nitekim konu Vali Sayın Büyük'e iletilmiş. Ardından Fiskobirlik Başkanı Lütfü Bayraktar bizzat Vali Büyük tarafından aranmış ve bu arsanın Özel İdare tarafından satın alınableceği ve ihalenin mümkünse iptal edilmesi istenmiş. Ek olarak da buraya yapılacak okula Fiskobirlik adı verilebileceği kaydedilmiş.

   Biz satış işini haber yaptık. Konuyu ilettiğimiz kişilerden biri olan İlyas Balcı zaman yitirmeden diğer İl Genel Meclisi Üyesi Nuri Haşmenoğlu ile birlikte Vali Büyük'ü ziyaret ederek arsanın satın alınmasını istediklerini ilettiler. Aynı günlerde yapılan Ak Parti İlçe Divanı'na katılanlar bu gelişmeleri  bizzat Balcı'nın ağzından dinlediler.

   Bunlar  olurken Fiskobirlik zorunlu olarak ihalesini yaptı. Ancak hem gelen tekliflerin düşük olmasını ve diğer taraftan Sayın Vali ile yapılan görüşmeyi dikkate alan yönetim satışı gerçekleştirmedi.

   Tam bu aşamada bir gazetede “Fiskobirlik devletten zengin mi” sorusuyla bir yorum kaleme alındı. (Sipariş yazı olduğuna eminim)  Fiskobirlik üreticiye borçluydu ve bu arsa okul yapımı için devlete peşkeş çekilemezdi. Piyasa değeriyle satın alma isteği böylece peşkeşe dönüştürüldü.

   Aynı konu bu kez geçtiğimiz hafta Karasu Sivil Hareketi'nin (KASİHAR) Vali Mustafa Büyük'e yaptığı ziyarette de gündeme gelmiş. Sağlam kaynaklardan edindiğim bilgilere göre KASİHAR heyetinde yer alan bir arkadaş Vali Büyük'e üreticiye borcu bulunan Fiskobirlik'in elinden arsasını yok pahasına alınmasının doğru olup olmadığı sorusunu yöneltmiş. Vali Büyük'ün yanıtı “Karasulular bu satışa karşıysa yapılacak bir şey yok” şeklinde olmuş. Ardından Recep Soytürk’e satın almadan vazgeçilmesi talimatını vermiş.

   Fiskobirlik yöneticilerine Karasu'dan kaç üreticinin ne kadar alacağı olduğunu sordum. 30 üreticinin toplam 80 bin lira alacağı olduğunu öğrendim. Karasu Fiskobirlik'in 6.500 ortağı olduğunu özellikle hatırlatıyorum. Arsanın satışı için Genel kurul tarafından belirlenmiş bedelin de 1,5 milyon lira (trilyon) olduğunu da...

   Unutmayalım; bu arsa ve üzerindeki yapılar Karasu Fiskobirlik ortaklarının öz malıdır.

   Şunu belirteyim; Valilik arsayı almaktan kesinlikle vazgeçmiş durumda. Onun için rahatlıkla yazıyorum. Fiskobirlik arsasını dileyen alsın, hayrını da görsün. Bu benim içten dileğimdir. Tam bu kontada şuna dikkat çekeyim. Arsaya teklif verenlerden bir işadamı “Hocam, Valilik buraya gerçekten okul yapacaksa kesinlikle satın almayız. Hatta okul yapımına maddi katkıda bulunuruz” demişti. Gerekirse bu işadamının adını açıklarım.

   Üzüldüğüm nokta işadamı böyle konuşurken Vali Bey'i caydıran KASİHAR heyetin içinde bu arsaya teklif veren esnafın kardeşinin (Hem de bir eğitimci olarak) yer almış olmasıdır.

   Fisko yerine okul yapımına karşı duran arkadaşın bu işi kan davasına çevirmiş olmasını da kamuoyunun vicdanına havale ediyorum. Bu güne kadar Fiskobirlik'ten alacağı olan üreticiler için ne tür girişimlerde bulunmuş, gerçekten meraktayım. Bu arsanın okul için satın alınması gbirilerini neden bu kadar gerdi, anlamış değilim. İşi Karasu Haber'in ateşlemiş olmasından mıdır, yoksa bir başka nedeni mi var; öğrenmek isterim.

   Son olarak şunu belirteyim. Lütfü Bayraktar'ı eleştiren dünya kadar yazı yazdım. Ancak Fisko arsasının kamuya devri için gösterdiği hoşgörü ve çaba için kendisini kutluyorum. Ayrıca Sayın Recep Soytürk'e, İlyas Balcı'ya, Nuri Haşmenoğlu'na ve Karasu Fiskobirlik yöneticilerine de iyi niyetli çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Olayı sahiplenmesi gereken Karasu Belediyesi'nin konu hakkında bu güne kadar çıt çıkarmadığını da buraya not düşüyorum. Hamsi pişirip dağıtmaktan bu işe kafa yormaya zaman ayıramadılar her halde!

   Partileri hiç saymıyorum. Onların okul diye bir dertleri olduğunu filan da sanmıyorum. Kendi açtıkları sözde akademilerle, kurslarla idare etsinler!

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ