• Ana Sayfa
  • »
  • Görmezden gelen de bu işin sorumlusudur!

Görmezden gelen de bu işin sorumlusudur!

  
 “Meclis üyesi muhasebeden bilgi alıyor, faturalar gazetelerde yayınlanıyor.”
   Bir meclis üyesinin belediye harcamaları konusunda kendilerine bilgi verilmediğini Perşembe günü yapılan Temmuz ayı olağan meclis toplantısında gündemine getiriyor.
   Belediye Başkanı`nın yanıtı tam bir itiraf niteliğinde: “Aldığınız bilgileri basına aktarıyorsunuz!”
   Yani? 
   Yanisi şu: Başkan “Belediye harcamalarını gizli yapar. Kamuoyunun bunları bilmesine gerek yok” demeye getiriyor.
   Meclis ve Encümen üyeliği görevinden istifa eden AKP`li Nusret Şen dışında 24 üye bu savunmayı tepkisiz dinliyor.
    Allah rızası için bir üye söz alıp “Sayın Başkan, belediye harcamaları meclis üyelerinden ve halktan nasıl gizlenir? Örtülü ödenekten mi harcama yapıyorsunuz da açığa çıkmasın istiyorsunuz?” demiyor.
   Konacık kum ocağı ile ilgili dedikordular her yanı sarmış. Bizzat Belediye Başkanı tarafından ocağın başına getirilen eski bir köy muhtarı ve AKP`nin belediye başkan aday adayı çevresine şunları söylüyor: “Benim görevim ocaktan çıkan kumun hangi plakalı TIR`lara yüklendiğini kayıt altına almak. Sonrası için kefil değilim!”  
   Başkan mecliste konuşuyor: “Konacık kum ocağında yasa dışı hiçbir iş yoktur. Çıkarılan kumun nereye gittiği, karşılığında ne alındığı kayıt altındadır .” 
   Buyurun, kime inanacağınıza siz karar verin!
   Beton santrali sahibi bir meclis üyesi söz alıyor... “Başkan, ocaktan ne kadar kum alındığı, yıkanmak üzere götürüldüğü kilometrelerce uzaklıktaki iki ocakta kumun ne olduğu belli değil. Belediye bu işten zararlı çıkıyor.”
   Başkan`ın yanıtı evlere şenlik: “Sen de beton işi yapıyorsun, istiyorsan sana da kum verelim!”
   Bir başkası kürsüde: “Haziran toplantısında MHP grubunun gündem dışı verdiği görüşme önergelerini oylama yönteminiz yasa ve yönetmeliklere aykırı. Kabul edenler diye sordunuz; etmeyenler diye sormadınız.”
   Verilen yanıt tarihe geçecek cinsten: “Bir hata yapmış olabiliriz; düzeltiriz olur biter!”
   Ardından yapılan tüm oylamalarda düzeltme ne kelime, stil aynı stil... “Kabul edenler?” O kadar, etmemek ne demek!
   Meclis üyesi, bir gazetenin manşet haberini okuyor: “SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Karasu`da kurulan su arıtma tesisi işe yaramaz; çöpe atacağız diyor. Bu tesise herhangi bir inceleme yapılmadan bir milyon liraya yakın para ödenmiş. Sizi kim yanılttı? Sorumlulardan hesabını soracak mısınız?”
   Başkan hemen araya giriyor: “Cihan Hoca`nın gazetesinde böyle bir haber okuduk. İddiaların aslı astarı yok!”
   Meclis üyesi elindeki gazeteyi göstererek “Sayın Başkan, bu haberi Sakarya Kuzey`den okuyorum” diyor. (SASKİ Genel Müdürü ile görüşüp onun sözlerini manşete taşıyan Sakarya Kuzey. Başkan Karasu Haber’le aklını bozmuş bir kere. ) Belediye Başkanı duymazdan geliyor ve arıtma sistemine 500 bin lira ödendiğini ve bütün sorumluluğun kendisine ait olduğunu söylüyor.
   Karasu Belediyesi`nin borç içinde yüzdüğünü Sağır Sultan bile duydu. İşçiler, memurlar maaş alamıyor. Bir tek Belediye Başkanı ve Encümen üyeleri bu durumdan habersiz! Ramazan kumanyası dağıtımı amacıyla Adapazarı merkezli iki ayrı firmadan 100 bin liralık kumanya paketi satın alınıyor. Yetmiyor; 40 bin liralık da kandil simidi iyi mi?
   İstifa eden Nusret Şen yayınladığı ikinci mektubunda “Bu kadar para en az 120 işçinin maaşıdır” diye feryat ediyor. Şen, iki bin liralık iş için Fen İşleri`ne 30 bin liralık fatura kesildiğini iddia ediyor. Sayın Başkan araştırma gereği duymuş mu? Yoksa “Bilgim dâhilinde” mi demiş?
   Belediyede anahtar sözcük bu… Başkanın “Haberim var” dediği fatura  dokunulmazlık zırhına bürünüyor!
   Muhalefet dönüp dolaşıp aynı konuya giriyor: Konacık kum ocağının işletilme biçimi…
   Başkana göre her işi normal… Kum karşılığı mamûl madde alınıyormuş belediyeye. Nedir bu mamûl madde? Parke taşı mı? İyi de belediye kamyonlarının Konacık kumunu ayaklarına kadar götürüp teslim ettiği beton şirketlerinin parke şantiyesi yok!
   Petrol alınmış kum karşılığı… Beton santralleri rafineri kurmuş da bizim mi haberimiz olmadı!
   Fen İşleri`nden Sorumlu Başkan Yardımcısı devreye giriyor bu kez. “Biz” diyor, “O şantiyelere ham kumu yıkansın diye gönderiyoruz. oradan kendi parke şantiyemize kum alıyoruz.” 
   Bu açıklama da kurtarmıyor Başkan’ın savunmasını...
   Çünkü; belediyeye ait olduğu söylenen parke şantiyesi normal mesai ile bırakın Karasu`ya Kocaali ve Kaynarca`ya bile yetecek parke üretir. O zaman parke imalatı yapmayan şirketle kum karşılığı parke bağlantısı yapanın ne gereği var?
   Kum yıkama tesisi taş çatlasın 40 bin, bilemediniz 50 bin lira? Konacık ocağından her gün kum çekseniz rezervi 20 yılda bitiremezsiniz. Ocaktan iki günlük kum sevkiyatı yıkama tesisine satın almaya fazla bile gelir. Neden kendi kumumuzu kendimiz yıkamayalım?
   Sakarya ve Küçükboğaz kıyılarına dolgu yapılmış. Muhalefet bunu da gündeme getiriyor. Başkan’ın yanıtına bakın: 
   “Kardeşim buraları kollamak Kaymakamlık ve Mal Müdürlüğü’nün işi. Bize yazı yazılır, makinemiz kamyonumuz varsa yıkarız. Yoksa Kaymakamlık ihale açar yıktırır. Bizim işimiz başımızdan aşmış, böyle şeylerle uğraşamayız!”
   İyi de Sayın Başkan, buralara dolguyu belediyenin iş makineleri yapmadı mı? Bu konu Karasu’da herkesin dilinde. Alenen yapılmış bir iş ve bunun inkârı abes değil mi?
   Nusret Şen’in sosyal medyada yayınladığı mektupların ayrıntısına girmiyorum. Tam anlamıyla bir suç duyurusudur. Burada görev AKP ilçe Başkanına, Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve Cumhuriyet Savcısı’na düşer.
   İşin özeti: Belediye göz göre göre çökertiliyor. AKP`nin 18 meclis üyesi öylece seyrediyor.
   Bu rezillikleri görmezden gelenler de  altında kalacak. Benden uyarması!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1280