SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Hamsi koydum, Yenimahalle yoluna

Hamsi koydum, Yenimahalle yoluna


 Dört yıldır suskun kalan Başkan İspiroğlu röportaj  orucunu bozdu. Buna '29 Mart 2009'dan günümüze yapılan hizmet ve yatırımların genel bir değerlendirmesi' diyebiliriz. 10 gün kadar önce bir Adapazarı gazetesine de açıklamalar yapılmıştı. Gönül isterdi ki, bu değerlendirme sadece Karasu'daki bir gazeteyi değil, ilçede yayınlanan diğer iki gazeteyi ve internet yayıncılığı yapan arkadaşları da kapsasın. Kayınço'nun gazetesi de elemeye tabi tutulmuş! Bu nedenle her iki röportajın ısmarlama ve zorlama kokusu ortalığı kaplıyor. Sayın Başkan'ın takdiridir. (Acaba!?)

   İşte bizi parantez açmaya zorlayan neden, röportajın hemen ikinci sorusunda sırıtıyor. Yenimahalle'deki yolun eleştirilemesiyle ilgili bu ikinci soru, röportajı daha baştan çökertiyor. Benim açımdan böyle.

   O yolla ilgili gelişmeler ve eleştiriler sadece Karasu Haber'de yer aldı. Sadece bu günlerde değil, geçen yaz...  Biz bu yolun yanlış olduğunu ve deniz tarafından yutulacağını daha ilk başta söyledik. Gerçek Tunatan'ın kabağı gibi ortada; yol çöktü! Neymiş; 1989'da onaylanmışmış, 2008'de yeniden revizyon imar planı yapılmışmış. Karasu 10 yıldır her fırtına sabahı sahil dalgalar tarafından yutulan ev haberleriyle uyandı. Ama Belediye Fen İşleri uyanmamış!

   Gizlenen bir gerçek daha var. Yapılan yol plandaki yol değil. Sakarya'dan Küçükboğaz'a uzanan Karadeniz Caddesi'nin deniz tarafında toplam derinliği 90 metre olan iki sıra arsa yok mu? Nerede bu arsalar? Özel yolun önünde mi, arkasında mı? Röportajda asıl buna yönelik sorular sorulmalıydı.

   Dolgunun yapıldığını öğrendiğim gün belediyeye gittim ve bir başkan yardımcısına durumu aktardım. Çağırılan görevli 'Hocam bize verilen güzergâh böyleydi. Hatta yol denize giriyordu geriye çektik' itirafında bulunmuştu. Dikkat edilirse imar planında ip gibi uzanan yol, başlangıcından itibaren keskin kademeler verile verile sahille sıfırlanmış. Burada fenere ulaşma çabasının yanı sıra o bölgede birilerinin arsalarına yol yapma isteği de var gibi. Tekrar soruyorum... Denizin yuttuğu ve geriye kalanı da yutacağı muhakkak olan bu yola harcanan para ne kadardır? Kaç kamyon dolgu çekilmiş, kaç liralık mazot harcanmıştır?

   Üçüncü soru da aynı mantığın ürünü. SEDAŞ’ın kamyonları icra yoluyla bağlatmasının haber yapılmasına aceleden yanıt verilmek istenmiş. Her iki soru aralara serpiştirilebilirdi.

   Dört yıllık icraatın anlatılması filan hikâye... Röportajda dile getirilenlerin tümü çarşaf çarşaf gazetelerimizin arşivlerinde yerini almış durumda. Burada  amaç, malûm kişinin birilerini kullanarak Karasu Haber'e yanıt verme çabasından ibarettir.  Başkan'ın bundaki rolü sadece sayfada yer alacak fotoğrafı çektirmekle sınırlıdır. Tıpkı Hamsi Festivali adı altında Kocaali ile girişilen sidik yarışında ve daha başka onlarca örnekte olduğu gibi. Sayın Başkan’ı kendi kişisel hırslarını tatmin için her fırsatta mandepsiye bastıran zatın marifetleridir bunlar. Biz kırk kişiyiz, birbirimizi biliriz!

   Dedim ya, bunu Sayın Başkan'ın bir gazeteyi özel olarak tercihi olarak kabul ediyorum. Bu uygulamayı başlatan kendileri değil, 10 yıldır ülkeyi yöneten Başbakan'ın icadıdır.  Ama buna rağmen Eski Başkan Ahmet Genç'in yaptığı son açıklamaya ilçedeki tüm basın mensuplarını davet etmiş olmasını kayda değer bir gelişme şeklinde gördüğümü belirtmeliyim. Sayın Başkan'a tavsiyem, bir dahaki röportajına hiç değilse görüntüyü kurtarmak adına bir başka gazetenin çağırılmasını sağlamasıdır.

   Buna uygun gazete de, belediyeyi babasının çiftliği gibi gören ve hırsını aklının önüne bir türlü koymayı beceremeyen muhteremin elleri altındadır!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ