• Ana Sayfa
  • »
  • Hasan Ağa'nın namazda çalan cep telefonu

Hasan Ağa'nın namazda çalan cep telefonu


  Son günlerde belediyede bir telâştır gidiyor. Toplantı üstüne toplantı yapılıyor. Meclis üyelerine kapalı kapılar ardında bilgiler veriliyor, fikirler soruluyor.
    “Neler oluyor?” soruları yanıt bulamıyor ve çengelde asılı kalıyor. Evet telaş var. Hani şu namazda telefonu çaldığında susturmak isteyen, ama bağlı ellerini çözememenin sıkıntısını yaşayan Hasan Ağa'nın telaşı gibi. Meclis üyelerinin elleri değil de dillerine kilit vurulmuş. Öyle anlaşılıyor ki “İçeride konuşun, dışarıda susun” talimatı verilmiş. 
TARTIŞMA NEDEN YOK?
   Konu belli; Hasan Ağa'nın telefonu gibi ötüyor: “Revizyon İmar Planı.” Gizli saklı bir şey değil. Belediye Meclisi'nin Aralık ayı toplantısında  hiç tartışılmadan İmar Komisyonu'na havale edilmişti. Şimdi 4 Ocak toplantısına gelecek ve görüşülecek. Bilemeyiz, belki de Başkan “Komisyondan geldiği şekliyle kabul edenler-etmeyenler” deyip işe noktayı koyacak. Sonra efendim planlar askıya çıkarılacak. Karasuluların yüzde 50'si şehir plancısı geriye kalanı da haritacı ya.. Belediye duvarlarına asılı çizimlere bakıp varsa itirazlarını yapacaklar. (Sahi, 4 yıl önce TOKİ'den Küçükboğaz Gölü'ne kadar alanı kapsayan planlara kaç kişi itiraz etmişti? 20 kişi mi, 30 kişi mi?! Gece yarıları pazarlıklarıyla kotarılan o planlamada kimler ihya edildi, kimlerin canı yakıldı? Bunları ortaya çıkaracak bir çalışma var mı 4 yıldır?)
   Şunu iddia ediyorum. Geleceğini ipotek altına alan ve kapalı kapılar ardında kotarılan her karardan bu ilçe ve halkı zarar görmüştür. Siz bir plan yapıyorsunuz; Meclis'te tartıştırmadan İmar Komisyonu'na havale ederken, bilgi isteyen üyeye bir teknik eleman “Yenimahalle kavşak düzenlemesi ve bunun gibi bazı şeyler” diye geçiştiriyorsa bunun altından çapanoğlu çıkacağı kuşkusu doğar. Nedir o buna benzer şeyler? Bunu Karasu halkı bilmeyecek de, sadece hasbelkader belediyenin bir mevkisine gelmiş mühnendis mi bilecek? Bunu sadece 5 kişilik İmar omisyonu mu bilecek? Bunu sadece Belediye Meclis üyeleri mi bilecek? Bu mecliste sadece bir tek mimar var, o da İmar Komisyonu'nda değil! Neden acaba? Diploması mı yetersiz?
NEDEN GİZLİ?
   Öğrenebildiğim kadarıyla Küçük Sanayi Sitesi'nin bulunduğu bölge “Ticari Alan” olacakmış. Sanayi Sitesi için bir başka yer bulunmuş. Turizm Bakanlığı böyle bir değişikliğin yapılmasını istemiş. Meclis de bunu yapacak; bu konuda olağandışı bir durum yok. Ancak, bu değişiklik sadece İmar Komisyonu'nda ve lütfen çağırılan Meclis üyelerinde saklı kalması gereken bir bilgi midir? Ticari alan demek arsa değerinin üçe beşe katlanması demektir. Bunu öğrenen birinin şu günlerde o bölgeden ucuzundan arazi kapatması mümkün mü? Evet, mümkün. Öyleyse bu gizlilik niye? Üstelik Küçük Sanayi Sitesi'nin bir başka yere taşınmasını isteyen Turizm Bakanlığı değil mi? Karayolları'nın talep ettiği Yenimahalle Kavşak Düzenlemesi'ni açık ediyorsunuz da Küçük Sanayi'nin tebdil-i mekânı nı neden gizliyorsunuz? 
VAROLANA UYDURMA MI?
İnsanın aklına Revizyon İmar planı'nda başka değişikliklerin de gizlenip gizlenmediği kuşkusu doğuyor. Bu güne kadar uygulamaya konulan imar planları 'planı mevcut duruma uydurma' makamındaydı. Belki de zorunlu bir uygulamaydı. Şimdiki çalışmada da benzer şeyler yapılacaksa per artık demek lazım. 
   Bakın beyler; 1991'de yürürlüğe giren imar planına parmak kaldıran Belediye Meclis üyelerinin hiçbiri bu gün o konumda değil. Yarın siz de orada olmayacaksınız. O darılır, bu küser endişyelerine sarmalanmış küçük hesapları bırakın ve açık olun. Yanlışa yanlış, doğruya doğru deme cesaretini gösterin. Bunu yapamıyor musunuz? O zaman görevi bırakın. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ