Hayal satma Çiğdem Hanım!

11-17 Mart 2015
   AKP milletvekili aday adayı Çiğdem Erdoğan Atabek, Sanayi Bakanlığı`nın yerli otomobil üretim üssü olarak Sakarya`yı tercih ettiğini açıklamış. Çiğdem Hanım ilimizin seçilmesinde Bakan Ayşenur İslam, Ak Partili milletvekilleri ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı`nın çok büyük gayretleri olduğunu hatırlatıp "Ak Parti iktidarının ve SATSO`nun büyük bir dayanışma içerisinde yürüttükleri çalışmalarla Sakarya`mız yerli otomobil üretim üssü olarak değerlendirilmiştir. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun" demiş.
   Türkiye`nin yıllardan beri tartıştığı yerli otomobil imalatı simit pişirip satmak kadar basit olmalı ki, açıklaması eski bakan yardımcısına düşmüş!    
   Bu konu Karasu`yu doğrudan ilgilendiriyor. Çünkü yerli otomobil üssü için seçilen arazi Karasu`da… 
   Hani Serbest Bölge yapmak üzere bir kısmı kamulaştırılan arazi var ya, işte orası!
   Otomobil fabrikası denilince nedense hemen Karasu akla geliyor. İyi bir şey tabi ki… Adımız geçtikçe fevkaladenin fevkinde memnun olmaktayız!
   Yeri gelmişken bir otomobil fabrikası hikâyesi anlatayım.
   Aşağıdaki fotoğraf 11 Şubat 2010`da İstanbul`da çekildi. Yıldız yokuşunun başında bulunan Chery otolarının satış merkezinde... 
   Ortada Vali Hüseyin Atak; sağında Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu, SATSO Başkanı Altuğ, Karasu Kaymakamı Murat Duru, SESOB Başkanı Alişan ve Karasu Belediye Başkanı İspiroğlu…
   Vali`nin solunda Çhery`nin Türkiye Distribütörü Yücel Mermer, CHP Milletvekili Özkoç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Soytürk ve SAÜ Rektörü Prof. Dr. Durman…
   Tümen komutanı hariç Sakarya protokolünü bir araya getiren konu, Çinli Chery`nin Karasuya kuracağı otomobil fabrikası…
   Basın mensuplarının içeriye alınmadığı toplantı bir saatten fazla sürmüştü. Çıkışta Vali Hüseyin Atak “Yatırım için düşünülen arazi mera görünüyor. Sorunu aşmaya çalışıyoruz” dedi.
   Şimdi de aynı yılın Ekim ayında Mermerler Otomotiv Müdürü Murat Mermer`in Anadolu Ajansı muhabiri Güliz Demircan Yücel`e yaptığı açıklamaya bir göz atalım mı?
   Özetle şöyle demişti Murat Mermer:
   “Fabrika kurulacak alanın 200 dünümü mera vasfında… Mevzuatla ilgili sorunu aşmaya çalışıyoruz... Proje kapsamında otel grubu, alışveriş merkezi ve sosyal tesisler de var… 500 milyon dolarlık bir yatırım… 5 yılın sonunda 3 bin kişiye istihdam sağlanacak… 890 kişi beyaz yakalı olacak… Yan sanayi ile birlikte istihdam sağlanacak kişi sayısı 10 bine yaklaşacak… 2012 yılının Ağustos ayında Türkiye`de üretilmiş ilk araç piyasaya çıkacak… Yıllık üretim kapasitesi birinci yıl 20 bin, beşinci yılın sonunda 100 bin olacak…”
   Beş yıl Chery ile yattık kalktık, elde var sıfır! 
   Bize hayal satmayın Çiğdem Hanım… Palavraya karnımız tok! 
   Siz önce 400 milyon euroluk yatırıp yapıp üretime başlayan Gazi Metal`e verdiğiniz sözü tutun ve şu limanı tamamlayın bakalım. 
   Bilesiniz ki adam dişlerini gıcırdatıyor, çünkü liman inşaatı geciktiği için nakliyeye üç kat para ödüyor! 

   
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1074