• Ana Sayfa
  • »
  • Hkaan Çvauşğolu’nu tanıyanınız var mı?

Hkaan Çvauşğolu’nu tanıyanınız var mı?

Hkaan Çvauşğolu’nu tanır mısınız?

   Bu soruyu sokakta rastgele 100 kişiye sorun, eminim bilenlerin sayısı iki üç kişiyi geçmez!

   Onlar da size soyadı benzerliğine takılıp “Dışişleri Bakanı değil miydi?” şeklinde bir soru yöneltebilirler.

   Merakınızı gidereyim: Kendileri Bşaabkan Yraıdmıcsı olur. Bakanlar Kurulu’ndaki özel işi ‘Asgari ücretli bir işçinin yıllara göre ve kaç maaşla sıfır kilometre otomobil alabildiğini hesaplamak’tır!

   Biliyorsunuz; 2018 yılı için asgari ücret brüt 2.028, net 1603 lira olarak belirlendi.

   Ve bizim Bakan’a da iş çıktı. Bürokratlarını topladı; birkaç günlük çalışmayla sonucu açıkladı:   ‘İşçi 2002’de 90 maaşla sıfır km otomobil alırken, bundan böyle 42 maaşla yeni bir otomobil sahibi olabiliyordu!’ 

   Konu bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

   Beklendiği gibi asgari ücretliler sokaklara dökülüp günah ilan edilen yılbaşı kutlamalarının yerine sabahlara kadar ‘sıfır otomobile kavuşma bayramı’nı kutladılar

   Aaa, bir de görüldü ki, bu aynı zamanda ‘milli gelir artışına bir örnek’tir… Sayın Bakan ayrıca takdir edildi!

   Hkaan Çvauşğolu’nun neden maaş karşılığı otomobil hesabı ile görevli Bşaabkan Yraıdmıcsı olduğunu merak edenler olabilir.

   Efendim, zatı muhterem Bursa milletvekili olurlar. Biliyorsunuz, Türkiye’nin en büyük iki otomobil fabrikası Tofaş ve Renault bu ilimizde üretilmektedir. Dolayısıyla Bakanlar Kurulu belirlenip sıra iş bölümüne geldiğinde Bursalı olması hasebiyle ulvi ‘kaç maaş karşılığı kaç otomobil hesaplaması’ görevi kendilerine tevdi buyurulmuştur!

   Bu arada, Bşaabkan Yraıdmıcsı Çvauşğolu’nun Yunanistan doğumlu olduğunu ve ilkokulu orada bitirdiğini belirtelim. Sonrası malûm… İmam Hatip Lisesi ve ardından Hukuk Fakültesi…

   Deniz Bilimleri mühendisinden Başbakan, Denizcilik Yüksekokulu mezunundan Milli Eğitim Bakanı, iktisatçıdan Anayasa Mahkemesi Başkanı, genel cerrahtan Tarım Bakanı, elektrik mühendisinden Aile Bakanı, makime mühendisinden Spor Bakanı çıkar da…

   Hukukçudan neden dört işlemi iyi bilen Milli Gelir Hesaplama Uzmanı çıkmasın.

   Hkaan Çvauşğolu’nun çözebileceği basit bir soruyla bitireyim:

42 ay x 1603 lira asgari ücret= 67.326 lira sıfır otomobil. Bunu anladık…

42 ay aynı zamanda 42 x 30 = 1260 gün; yani 3,5 yıl ediyor.

   Asgari ücretli bu süre içinde ne yiyip ne içecek?

   Topla ekibini Çvauşğolu, yarıyıl tatili yaklaşıyor! Karnende matematiği kırık görmek istemezsin sanırım!

  

Lütfen tarihe birazcık saygı!

   Bu hafta Karasu tarihi ile ilgili bir yazı dizisine başladık. Hani ‘Ayaklarım gerisin geri gidiyor’ diye bir deyim var... Biz de uzun süredir hazır olan diziyi yayınlayıp yayınlamamakta tereddüt ettik.

   Nedeni basit: ‘Yağmadan korktuk!

   Bildiğimiz kadarıyla Yassıgeçit, Kurumeşe ve Hürriyet Mahalleleri’ndeki kiliseler defineciler tarafından yerle bir edildi. Geriye el yontusu taş parçaları kaldı. Karasu Kalesi de yağmadan nasibini aldı. Yazı dizisi için tarihi mezarları gezdik; eşilmedik eski mezar yok. 200-300 yıllık mezar taşları yerinden sökülmüş, çoğu çalınmış.

   Diziyi hazırlayan Oğuzhan Kır “Kendi mahallem Küçük Karasu’nun merkezindeki eski mezarlığın etrafı duvarla çevrilip korumaya alındı. Bakıyorum buradaki tarihi mezar taşları birer birer eksiliyor” diyor. Mahallenin sahildeki mezarlığı da aynı yağmadan nasibini almış.

   400 yıllık tarihi camiye lambri kaplanmasına göz yuman anlayıştan koruma bekliyoruz ya, bir umut işte ne diyelim!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 734