İddiamın arkasındayım   Bu köşede yazılanlar hiçbir zaman buz üzerine yazılan yazılarla karıştırılmasın.
   Sonuna kadar izlemeyeceğimiz bir iddiayı  gündeme getirmedik ve getirmeyiz.
   Uzun süredir Karasu Belediyesi`nin 572 bin lira (572 milyar) ödeyerek satın aldığı Su Arıtma Tesisi ile ilgili olarak kamuoyunda oluşan kuşkuları yansıtmaya çalışıyoruz.
   Kurulan tesis, Karasu`da şebeke suyunu içen-içmeyen…
   Bu suyla elini-yüzünü yıkayan veya yıkamayan abonelerin beklentilerini karşıladı mı?
   Yoksa Karasu halkı yarım saatlik bir yağmur sonrasında musluklarından kahve kıvamında akan suyu kullanmaya mecbur mu kaldı?
   Her iki sorunun yanıtını vermek, bir dönem önce seçildiği partisinden ayrılıp iktidar partisine kapağı atan kişiye sandıkları patlatırcasına oy veren ilçemiz seçmenlerine düşer.
  Gazete olarak bize düşen görev sırt sıvayarak, yapılamayacakları vadedip umut tacirliği yaparak, cambaza bak yöntemiyle insanların gözünü boyayarak, her ne pahasına olursa olsun koltuğunu korumayı becermişlerin kapalı kapılar ardında çevirdikleri dümenleri açığa çıkarıp (eğer kaldıysa) gören gözlerin önüne sermektir.
   Ben ortaya bir iddia koyuyorum ve diyorum ki: “Belediyenin satın aldığı arıtma tesisi kesinlikle Karasu`nun ihtiyacına cevap vermez… 
   Arıtma gibi bir fonksiyonu yoktur… Ödenen 572 bin lira para boşa harcanmıştır…”
   Daha da ileriye gidiyorum: “Bu tesis (!) işlevsiz olduğu bilindiği halde satın alınmıştır… Ve iddia ediyorum ki, satın alma işinde belediye memurlarından oluşturulan İhale Komisyonu`na siyaseten baskı uygulanmıştır.”
   Eğer bu iddialarımı iftira olarak niteleyen varsa hakkımda dava açsın!
   Bu köşeden arıtma tesisi ile ilgili defalarca çeşitli sorular sordum. Hiçbirine muhataplarından tek satır olsun yanıt gelmedi. Doğrusunu söylemek gerekirse yanıt filan da beklemedim.
   Ancak ummadığım bir gelişme oldu…
   Gazetemize duyarlı bir vatandaş tarafından arıtma tesisinin ihale süreci ile ilgili olarak bir belge ulaştırıldı. Gelen iletide bu belgeyi yayınlamamız durumunda ihaleyle ilgili diğer belgelerin de gönderileceği notu vardı.
   Belge; Valilik tarafından açılan soruşturma kapsamında görevlendirilen soruşturma yetkilisinin inceleme sonrası hazırladığı raporun bir bölümü…
   Bu raporda SASKİ`den Karasu su arıtma tesisi ile ilgili ayrıntılı bir rapor istendiği belirtiliyor. SASKİ`nin yanıtında da tesisin yağmurlu havalarda herhangi bir işlevinin olmadığı ve devre dışı bırakıldığına işaret edilerek bu kurumun istenen raporu ciddiye almadan hazırladığına vurgu yapılıyor. 
   Karasu`nun içme suyu zaten yağışlı havalarda bulanık akmıyor mu?
   Öyleyse, yağışta işlevi olmayan tesise bunca para ödemenin mantığı nedir?
   Şunu belirteyim… 
   İnanıyorum ki ihale ile ilgili belgeler bana ulaşacak. Kimsenin kuşkusu olmasın… Ne pahasına olursa olsun bu belgeleri virgülüne kadar yayımlayacağım.
   Daha önce de yazmıştım; Karasu`dan bir heyetin kendisini ziyareti sırasında konuşan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Karasu`da kurulan arıtma tesisini açıkça çöpe atacağını açıklamıştı. 
   Nitekim SASKİ`nin Karasu ve Kocaali ilçelerinin içme suyunu arıtmak üzere 11 milyon lira keşif bedelli ortak bir tesisin yapılacağını biliyoruz.
   Bütün bu gerçekler ortada dururken belediyenin 25 meclis üyesinin ilgisiz tavrını anlamak mümkün değil! Konu MHP`li üyeler tarafından gündeme getirildi, ancak AKP`li üyelerin karşı oylarıyla bir araştırma komisyonu kurulmasına izin çıkmadı.
   Buradan Belediye Meclisi üyelerine soruyorum: “Ortada araştırılması gereken bir durum söz konusu. Konuyla ilgili inceleme başlatan Valilik kadar da mı hassasiyetiniz yok! Neden çekiniyorsunuz kardeşim, neden? Bu işin derinlerinde bir yolsuzluk çıkarsa eğer, sorumluluğa ortak sayılmayacak mısınız?”
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1242