• Ana Sayfa
  • »
  • Kaldırımları kaldırıyoruz

Kaldırımları kaldırıyoruz


 Karasu’da yaşıyorsanız ve çevrenize duyarlı bir insansanız, ruh sağlığınızı korumak için olan bitenlere şaşırmamayı öğrenmelisiniz.

   Başka ilçelerde göremeyeceğiniz, hatta Karasu dışında kimsenin aklına dahi gelmeyecek uygulamalar bizde olağan işlerden sayılıyor.

   Düşünebiliyor musunuz; daha fazla aracın park edebilmesi için kaldırımlar sökülüp daraltılıyor ve bu işler olup biterken bir Allah’ın kulu ‘Ne yapıyorsunuz kardeşim’ demiyor!

   Belediye’den Emniyet’e inen sokağı gördünüz mü? Kaldırımlar tek kişiliğe dönüştürülmüş. Yürürken sakın  elinizi cebinize sokmaya kalkmayın; dirseğiniz dükkân kapılarının koluna çarpar. Genişlik hesabını yapan mühendisleri kutluyorum! (Pardon, yine mi sizlere sormadan kotarıldı bu iş. Eğer öyleyse sitemimi geriye alıyorum!)

   ‘Yayalara kısıtlama, otolara özgürlük.’ Belediye’nin yeni sloganı bu olsa gerek!

   Absürdlüğün daniskası olan bu uygulamanın gerekçesini tahmin edebiliyorum. Kentpark’ın batısındaki tek yönlü yol trafiğe kapatılacak. Oradaki araç trafiği bir sonraki sokağa aktarılacak. Tek yönlü bu sokak gidiş gelişe açılacak. Çift taraflı park durumunda iki aracın karşılıklı geçişmesi imkânsız. O halde ne yapılmalı? Tabi ki kaldırım daraltılmalı! Bunu önerip uygulanmasını sağlayan her kimse 2012 şehircilik ödülüne aday gösterilmeli!

   İyi de kardeşim, kaldırımlar zaten esnafın işgali altında. Dışarıda mal sergilemeyen esnafa enayi gözüyle bakılıyor. Siz kaldırımı genişletip yayalara rahatlık sağlayacağınıza tam tersini yapıp daraltıyorsunuz. Üstelik batıya doğru birbiri ardına sıralanmış  alternatif sokaklar var. Koyun kaldırımı minikleşen sokağa gizli kamera da bir gün boyunca yeni yaya yolunuzdan kaç kişinin yürüdüğüne bir bakın. Ben kısa süreli gözlemimin sonucunu söyleyeyim. O kaldırımları kullanan bir kişi bile yok!

   Şehircilik uygulamalarında ödül almış belediyelere bir bakın. Yolların yayalara tahsis oranı araçlara göre kat be kat fazladır. Çağdaş belediyecilik araç yerine yayayı gözetir. Eskişehir’de bu oran yüzde 70'e yüzde 30 yayalar lehinedir. El alem vatandaş rahat etsin diye caddeleri araçlara kapatıyor, biz kaldırımları 30 santimlik cetvel boyuna düşürüyoruz.

   Parkomat uygulanan sokakta daha fazla araca yer açmak daha fazla gelir getirir diye düşünüldüğüne inanmak istemiyorum.

    Not: Sağ üstteki sözü bu hafta kaldırmıyorum. Bu gidişle oranın demirbaş sözü olarak kalır diye düşünüyorum.

MEZARLIKTAN KAÇAR GİBİ

Cumhuriyet Bayramlarını böyle mi kutluyorduk? Stadyumdaki resmi geçide katılan öğretmenler öğrencilerden fazlaydı. Niçin? Öğrencilere ‘Canınız istiyorsa gelin’ mi denildi? Tribünler deseniz yarı yarıya boştu.

   Önceki yıllarda geçit resmi sonrası öğrenci ve öğretmenler stattan ayrılmaz  ve program bitiminde müzik eşliğinde halaylar çekilirdi. Bu bayramda herkes koşar adım stadı terk etti. Tıpkı ölüyü defneden cemaatin mezarlıktan hızla uzaklaşması gibi. Ne oldu da bayramların coşkusunu körelttik? Türkiye bu ruhu kaybetmenin bedelini emin olun ödeyecek.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ