• Ana Sayfa
  • »
  • Karasu Guınness rekorlar kitabında

Karasu Guınness rekorlar kitabında

8-14 Nisan 2015
   İmar planlarında çıkmaz sokak olmaz. Bunu yapan şehir plancısının diploması elinden alınır. 
   Peki, çıkmaz sokak olmaz da çıkmaz cadde olur mu?
   Söz konusu yer Karasu ise bal gibi olur!
   İddia ediyorum, Türkiye`nin ve belki de dünyanın tek çıkmaz caddesi Karasu`da açılmıştır.
   Nasıl olmuş bu iş anlatayım.
   Belediye bundan yaklaşık 3-4 yıl önce Aziziye mezarlığının oralardan kuzey yönüne doğru bir cadde açtı. Çakıl ve toprak karışımı malzemeyle yapılmış olsa da şu anda caddede ulaşım mümkün.
   Tamamlandığı günlerde bu cadde Aziziye Mahallesi`ni TOKİ`nin hemen doğusundan Karasu-Kocaali yoluna bağlıyordu. Şimdi bu bağlantı kesildi. Çünkü Karasu-Kocaali yolu dubleye çevrildi.
   Bu nedenle kavşak bağlantısı olmayan cadde ve sokaklardan duble yola giriş çıkış mümkün değil.
   Bu nedenle belediyenin hevesle açtığı yeni caddeden Kocaali yoluna araçla değil yaya olarak çıkabilirsiniz!
   Peki, çözüm neydi?
   Çözümü için defalarca belediyeyi uyardık. Dedik ki “Yol kodu yüksek. Burada yapılacak bir tünele elverişli. Karayollarına söylenirse en azından tek araçlık geçişe izin verecek bir tünel bağlantısı yapılabilir.”
   Her zaman olduğu gibi bizim yarılarımız Başkan Bey`in bir kulağından girdi diğerinden çıktı. Ne Karasu-Kocaali yolunun ihalesini alan firmaya, ne de Karayollarına böyle bir teklif yapılmadı. Sonuç olarak duble yol tamamlandı, tünel rüyası da bitti. 
   Hafta sonu Karasu-Kaynarca duble yolunun ne durumda olduğunu görmeye gittim. Kaynarca Büyük Yanık mahallesinin kıyısından geçen yolun altına kuzey-güney yönünde bir alt geçit yapılmış. Soruşturdum; karşı tarafta kalan tarlalardan toplanan mısır, pancar ve çayırları traktörle taşımak için yapıldığını öğrendim. Tünel, çayır havaleli traktör kasasının geçebileceği yükseklikte inşa edilmiş.
   Kaynarca dönüşü bir yol inşaatı şantiyesine uğradım. Oradaki yetkililere Büyük Yanık`takine benzer bir geçidin TOKİ`nin yanına inen cadde için neden yapılmadığını sordum.
   Aldığım yanıt şudur: “Karayollarına teklif etseydiniz kesinlikle yapılırdı. Çünkü yol kodu tüneli kurtarıyor. Fazla abartılacak bir maliyeti de olmazdı.”
   Yol yapılmış ve trafiğe açılmış. Bundan sonra böyle bir tünel şansımız var mı soruma ise şu karşılığı aldım: “O iş geçti. Yolu boz, tünel yap olacak iş değil. Maliyeti yüksek olur. Karayolları kabul etmez.”
   Kısacası geçmiş ola!
   Belediye`nin basınla iletişimi kapalı. (Yandaşlar hariç!)
   Bu nedenle haksızlık etmemek için soruyorum:
   Aziziye`den indirdiğiniz caddenin tünelle karşıya bağlanması için Karayolları`na bir teklifte bulunuldu mu? Eğer bulunuldu ise nasıl bir yanıt alındı?
   Aziziye Mahallesi`nin sahille bağlantısını sağlayacak ve trafiği büyük ölçüde rahatlatacak böyle bir tünel için ısrarcı olmak gerekmez miydi?
   Sahi, önünün duble yolla araç trafiğine kapanacağını bile bile bu caddeyi niye açtınız?
   Dünyanın tek çıkmaz caddesi bizde diyerek Guinness Rekorlar Kitabı`na girmek için mi?
   Karasuluların Büyük Yanık mahallesinin çayırları kadar değeri mi yok!
ANLAMADIM, NE OLACAKMIŞ?
   Fenerbahçe kafilesine yapılan çirkin saldırı, haklı olarak büyük tepki gördü. Kaptanın so-ğukkanlı tutumuyla, milli takımın iskeletini oluşturan birçok futbolcunun da yer aldığı kafile bir facianın eşiğinden döndü.
   Saldırının kendisi kadar olay sonrası yaşa-nan gelişmeleri de irdelemek gerekiyor.
   Otobüse tüfekle ateş edilmiş. Trabzon Valisi gece yaptığı açıklamada taş atıldı diyor. Aynı vali sabah açıklamasında tüfekle ateş edildiği yönünde şüpheden söz ediyor. Sonuçta tüfekle kesinleşiyor
   Vali olay yerine emniyet veya jandarma yet-kililerini almadan mı gitmiş? İlk açıklamaya bakarsanız böyle bir sonuç çıkıyor.
   Belki de taş mı silah mı olduğuyla ilgili ola-rak Cumhurbaşkanının bir açıklama yapması-nı beklemiştir! Tek yetkili Erdoğan değil mi!
   Sahi, valiler arasında absürd açıklamalar ya-parak gündemde kalma çabası mı var? Bu tür açıklamalar terfi mi getiriyor?
   Sokakta ağız birliği etmişçesine yapılan yorumları dinliyoruz: “Saldırı sırasında iyi ki ölen olmadı. Yoksa Türkiye`nin altı üstüne gelirdi!”
   Çok iddialı bir yorum! 
   Bana sorarsanız hiçbir şey olmazdı. İki yürüyüş, üç gün yas; sonra herkes işine bakardı. Şike yaptı diye bir yıl hapse tıkılan başkanları için ne yapmıştı Fenerliler, ağlayıp sızlamaktan başka!
   Ligler ertelensin teklifleri var.
   Diyorum ki, böyle bir karar alınırsa şayet, aradan bir hafta geçtikten sonra çevirin rasgele bir Fener taraftarını ve ertelenme nedenini sorun. İddia ediyorum yanıtı “Bilmiyorum abi, ertelemişler işte” olacaktır.
   Bakmayın siz şamatalara… Bu ülkede herkes büyük hayaller kurup küçücük çıkarları için yaşar. 
   Siyaseti, sporu ve tüm sosyal ilişkileri düşmanlık temeline oturtan, ülkeyi benden yana olan ve karşı olanlar diye ikiye bölen, para-rant-çıkar kovalamacı anlayışa 12 yıldır kimler prim vermeye devam ediyor? 
   Fenerlilei futbolculara bir şey olsaymış Türkiye altüst olurmuş…
   Hadi canım sen de! 
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1257