SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

Kayyumluk kurum!



      Nude,  Green Le­aves and Bust… Türkçe çevirisiyle “Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst…”

   Pablo Picasso’nun 1932 yılda tamamladığı eser, bu güne kadar satılan dünyanın en pahalı yağlıboya tablosu olarak kabul ediliyor.  Değeri tam 106,5 milyon dolar.

   Belediye Meclisi Denetim Komisyonu’nun hazırladığı rapor tam 9 yıldır kurumu yöneten anlayışın eserini bütün ‘çıplak’lığı ile önümüze koymuş bulunuyor.

   Bizim tabloya isim vermek gerekirse önerim şudur: “Ekonomisi, İdari Yapısı Çökmüş, Kayyuma Devredilmeye Uygun Belediye!”

   Denetim raporu sadece 2017 yılı gelir-gider hesaplarını kapsıyor. Ama bu rapor 2009 Mart seçimlerinden itibaren geçen 9 yıllık sürede bir kurumun nasıl kötü yönetilebileceğini ortaya koyan tarihi bir belge niteliğinde.

   İddia ediyorum; Picasso’nun ‘Çıplak’ diye başlayan eseri dünyanın en pahalı tablosuysa, Karasu Belediyesi de Türkiye’deki tüm eşdeğer büyüklükteki ilçe belediyeleri arasında en fazla borcu olan belediye unvanını eline geçirmiştir!

BORÇ ÜSTÜNE BORÇ

   Raporda piyasa, vergi, sigor­ta ve elektrik borçları yok.

   Durumun vahametini görmek için sadece İller Bankası’ndan alınmış kredi borç anaparasına (48.949.797,00 lira) ve faiziyle (17.791.451,00 lira) birlikte toplamına (66.741.072,00 lira) bakmak yeterli. Bir de 2017 Ekim ayından itibaren ödenmeye başlanan aylık 856 bin 320 lira aylık borç taksitlerine…

 Belediye 2025 yılına kadar böylesi bir borç yükünün altında.

RESMİ BİLGİ

   Buradaki rakamlar Mali İşler biriminin verdiği bilgiler. Tablodaki ödeme süresi ile taksit miktarını çarptığınızda karşınıza daha büyük rakamlar çıkıyor ama biz yine resmi bilgilere itibar edelim.

SAAATTTIMMM!

   Son dokuz yılda (özelikle Büyükşehir kapsamına girdiğimizden itibaren) Karasu’da belediyeye ait satılmadık tek arsa kalmadı.  Bunlara Kurumeşe mezarlığının bir bölümü ile tüm köylerdeki (şimdi mahalle) 100-150’şer metrekarelik tüzel kişilik arsaları dahil…

   Terminal bitişiğindeki trilyonluk arsayı, İhsaniye’deki toplam 60 dönümlük arazileri, Denizköy’deki, Camitepe’deki ve daha bilinmedik yerleri katın, ortalama bir metrekare bedeli koyup çarpın ve yaklaşık bir rakam çıkarın.

   Her yıl inşa edilen ortalama 2-3 bin konut için belediyeye ödenen ruhsat ve iskân harçlarını da katın…

Üstüne de İller Bankası’ndan kullanılan kredileri koyun…

   Şimdi de tüm bu paralarla Karasu’da yapılmış hizmet ve yatırım maliyetlerini karşılaştırın.

   Ne o, kafanız mı karıştı?

   Sadeleştireyim öyleyse…

BİTEN YOL VAR MI?

   Bana Akbank’tan plaj girişine kadar; Palacı Petrol kavşağından Liman’a, oradan da 32 Evler’e kadar döşenmiş asfalt yol dışında ilçede tamamlanmış bir yol gösterin.

   Durun bir dakika… O asfalt da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.

   Geçenlerde belediye bürokratlarından biriyle konuşuyoruz. “Aklı olan 2019’a kadar belediye başkanlığına talip çıkmaz” dedi.

   Haksız mı? Hesap yukarıda işte…

ELDE VAR SIFIR

   Kurumda altüst olan sadece ekonomi değil. Yönetim hiyerarşisi de sizlere ömür! Üstün asta güveni yok, astın üste saygısı sıfır!

   Beşer bin lira net maaşlı beş başkan yardımcısı var. Nüfusu iki katımız olan Erenlerde bu sayı sadece iki...

   Yasaymış, yönetmelikmiş, yerleşik geleneklermiş…  Tümü yer ile yeksan!

   Alacakların tahsilinde uygulanan ilginç yöntemler, satılan arsaların paralarının yasal süre içinde ödenip ödenmediği, pazarlık usulü verilen işlerde üst limitlerin dikkate alınmadığı gibi yasalara aykırı uygulamaların bini bir para!

GİZLİ SÖZLEŞME!

   Bir başka örnekle tamamlayayım:

   Önümde bir şirketle kurum arasında imzalanmış, altında Belediye başkanı İspiroğlu’nun imzasının yer aldığı bir sözleşme var.

   6. maddenin bir fıkrası şöyle:

“Taraflar, diğer tarafın yazılı izni olmaksızın, diğer tarafın veya yan kuruluşların veya bunların sahip ve yöneticilerinin işleri, hesaplar, mali durumlar, meslek sırları, faaliyetleri, antlaşmaları ve işlemlerine ilişkin bildiği veya sözleşmenin uygulanması sırasında öğrendiği herhangi bir bilgiyi üçüncü kişilere açıklamamayı ve açıklanmasına olanak tanımamayı, bilgileri bizzat dahi kullanmamayı kabul ve taahhüt ederler.”

   Sözleşmeyle ilgili bilgilerin üçüncü kişilere açıklanmaması şartı ne anlama geliyor? Muhterem Başkan açıklasın da öğrenelim!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 390