SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Kazıklama siyaseti


   Partinin adayı Ali mi olacak, Veli mi? Sokaktaki vatandaştan parti yöneticisine; köşe yazarından milletvekiline kadar siyasetle içli dışlı olmuş herkes papatya falına bakıyor. Ali mi, Veli mi? Arada bir Selami adı da geçiyor…
   Sakarya basını gözünü Karasu`ya dikmiş, çıkacak sonucu bekliyor. O mu, şu mu? Eskisi mi, yenisi mi?
   Allah rızası için biri çıkıp şunları sormuyor: “Ortaya atılan isimlerden hangisi belediye başkanlığı yapacak kapasiteye sahiptir? Bilgileri, birikimleri, eğitim ve kültür düzeyleri, geleceği okuyabilme becerileri, kadro kurma ve yönetebilme kabiliyetleri, bütçeyi iyi kullanma konusundaki maharetleri nedir?” Bu konularda bir tartışmayı ara ki bulasın!
   Öne çıkarılan isimlerin sicili orta yerde duruyor. Başkanlık yapanı da var, seçime girip kaybedeni de. Başkanlıkta veya kendi işinde başarıları nedir?  Tartışılması gereken bu!.. Ama hayır. Ali mi olacak, Veli mi? Gerisi teferruat!
   Anket adı altında sokaktaki vatandaşa soruluyor. Kim olmalı? Önce hafızalar yoklanıyor. Düğüne, cenazeye gelir mi, gelir. Stadyumda boy gösterir mi, gösterir.
   Yanıt: `Filankes münasiptir!` 
   Halk deyimiyle söylersek açıklaması şudur: “Düğüne evinin tefçisi, ölü evinin yasçısı, futbol maçının topçusu benim cillop gibi başkan adayımdır!”
   Hafızayı yoklamak dedik; şöyle üç yıllık geçmişi bir hatırlayalım mesela… 
   Karasu Belediyesi`nin 2011 yılı bütçesi 28 milyon, 2012 bütçesi 31 milyon, 2013 bütçesi 41 milyon… Üç yılın toplamı 100 milyon (trilyon) lira. Gerçekleşme oranını yüzde 80 kabul edin, üç yılda belediyece harcanan para 80 trilyon lira. Alın kâğıdı kalemi elinize. Üç yıllık harcamalar yapılan işlere karşılık geliyor mu? Bu hesap, tef çalıp yas tutmayı hizmet diye yutturanları temize çıkarıyor mu, karar verin.
   Son aldığım bir bilgiyi paylaşmak isterim. Karasu Belediyesi’nin Ocak 2013 başından Haziran 2013 sonuna kadar bütçe gereği kasasına koyduğu gelir miktarı 11 milyon (trilyon) liradır. Buna İller Bankası’ndan her ay nüfus başına gönderilen pay dahil değildir. Onun da her ay ortalama olarak (kesinti olmadığı zamanlarda) 850 bin lira olduğu söyleniyor.
   Bu bilgiler doğru mu yanlış mı? Yanıtını vermek, halk adına denetim görevini yapmak üzere seçilen Meclis üyelerine düşer.
   Bir başka konu: Belediyenin aylık akaryakıt gideri ne kadardır? Meclis üyelerine önerim şudur. Atın 2013`e ait geçmiş ayların ismini bir torbaya.. Rastgele birini çekin ve o aya ait akaryakıtın parasal miktarı ile buna karşılık gelen işleri bir karşılaştırın. Gün sayısı belli.. Çalışma saatleri belli.. Araç sayısı belli.. Saat karşılığı araç parkında bulunan iş makinelerinin harcayabileceği miktar belli.. (AKOS ne işe yarıyor acaba? Araçların takibi çiple yapılmayacak mıydı? Boşuna mı döküldü onca para bu sisteme?) Hadi, buyurun, yapın denetim görevinizi ve sonucu bu halka açıklayın! 
   Bütçe dedik; soralım: Sakarya`nın kaç belediyesi, gelirini-giderini günlük-haftalık-aylık olarak halkıyla paylaşıyor? Hemen tümünün sitesi var; ulaşabilen var mı böyle bir şeffaflığa? Var mı peki bu gizliliğin nedenini soran? Belediye Meclisi üyelerinin bile Başkan-Muhasebe Müdürü arasında kozmik sır gibi saklanan harcama kayıtlarına ulaşması mucizedir! Zaten merak eden de yoktur ya, neyse! Aday isimleri yerine bunların şeffaf yönetimden yana olup olmayacaklarını tartışmak gerekmez mi?
     Prof. Dr. Faruk Birtek sayılı bir sosyologdur. Kasaba siyasetini pek güzel tarif eder. Şimdi köyler de belediye başkanlığı oyu kullanacak ya, Birtek`in söylediklerini dinleme zamanıdır: 
   “Kasaba; Türkiye`de entrikanın en yoğun olduğu yerdir. Çünkü kasaba köyü ele geçirebilmek için evvela onun dinini kullanır. (Seçim yakın, köylerdeki cenazeler kalabalıklaştı gibi!) Ondan sonra da para vererek onu sömürür. Borçlandırarak mahsulünü alır. Kasaba iktidar olma yoludur. Orada herkes birbirine kazık atar. Türkiye`de en kirli siyaset kasabada yapılır!”
   Birtek Hoca`nın tahliline bizim de katkımız olsun: Karasu`da siyasi anlamda birbirini kazıklamayan var mı? Seçilen seçeni, seçmen partisini, parti seçmenini kazıklayıp duruyor. “Çamura battık, bir noktada duralım” diyen de yok.
   Ali mi olur Veli mi? Selami`yi de unutmayalım! 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1504