Kimin Parasıyla İftar


Kimin parasıyla iftar?

   Milli Gazete yazarı Mehmet Şevki Eygi (…) İftardan sahura kadar vur patlasın çal oynasın şenlikler, etkinlikler, eğlenceler. Beş yıldızlı lüks restoranlarda mükellef ve pek lüks iftar ziyafetleri… Bizim ziyafet sizin ziyafetten daha lüks, daha israflı, daha mükellef oldu(…)” dedikten sonra soruyor: “Nedir bu yapılan?”: Yanıtını da veriyor: “Bunun adı Müslümanlık değil, süslümanlıktır!”

   İslam dini gösterişi, debdebeyi günah sayar. Buna israfı da eklediğinizde günahınız katlanır. İbadetin gizlisi makbul olandır; bilerek aleniyete döküleni hoş karşılanmaz. Böyle davrananların mutlaka bir çıkar hesabı olduğu da su götürmez.

   Belediyelerin son günlerde düzenledikleri iftar yemeklerine dikkat çekmek istiyorum. Ben Karasuluyum ve bu nedenle öncelikli eleştirim Karasu Belediyesi’nin albenisi yüksek, şatafat soslu, ultra iftarlaradır.

   Kentpark’ta verilen iftar için beş bin kişilik hazırlık yapılmış. Sabahın 10’undan yemeğin bitimine kadar belediye binasının önündeki cadde trafiğe kapalıydı. Burası ilçenin en işlek caddesidir. Pazaryeri otoparkı gibi alternatif yeri görmezden gelip Kentpark’ta ısrar ediyorsanız yaptığınız düpedüz gösteriştir. Neden Kentpark? Seçmenin AKP’ye sunmadığı, ama ‘karakter cüceliği yararlanmasıyla’ ele geçirilmiş başkanlık süitinden ‘görüntüye hakim olma’ zevkini tatmak için mi?

    Toplu iftarın maliyeti 55 bin liraymış. Öncesiyle sonrasında bazı mahalle ve köylerde verilen iftarları da katın; karşınıza 100 bin lirayı aşan bir harcama çıkıyor. Kurudere’de 1500 kişilik hazırlığa karşılık iftara 150 kişi katılmış. Artan yemekler, sanayi tipi çöp poşetleriyle ahırlardaki ineklere, kümeslerdeki kazlara taşınmış. Bunun adı düpedüz israftır ve günahtır!

   Yerel seçimlerden önceki son Ramazan ayını böylesine şatafatlı iftarlarla değerlendirmeye kalkan siyasetçiler şunu bilmeli. Yaptığınız iş önce görgüsüzlük ve Karasu özelinde halkla alay etmektir. Nedeninin söyleyeyim:

   Çalışanına aylarca maaş ödeyemeyen; icraya düşmüş üç hizmet aracını yediemin parkından uzun süre kurtaramayan; saat başı su kesme tehdidi kokan anonslarla para tahsiline çalışan; tüm bunların ötesinde iftar alanının yapım bedelini bile ödeyememiş bir belediyenin cafcaflı program düzenlemelerine hakkı yoktur!

   Esnaf, Ramazan paketleri hazırlamış; satıp para kazanacak. 10 kiloluk paket 50 lira. 100 bin liraya iftar vereceğinize, 2000 aileye kumanya dağıtın; esnaf da sevinsin, buna muhtaç aileler de… İddia ediyorum; iftara katılan binlerce kişinin arasında bu yemeği hak edenlerin sayısı 50’yi geçmez.

   Sahildeki Karadeniz Caddesi köstebek yuvasına dönmüş;  şehir içi dolmuşları kan ağlıyor. Yama için iki kamyon sıcak asfaltı çok gören Büyükşehir Belediyesi yemek paralarını ödeyecekmiş; tercihe bak, hizanı al!

   Toplu iftarların bir amacı olmalı. Bu da konu komşunun bir araya gelmesi, hazırlanan yiyeceklerin paylaşılması, varlık ve yokluğun bu vesileyle bir yemeklik sürede de olsa dengelenmesi, kurum içi dostluk ve kaynaşmanın pekişmesidir. Beş bin kişinin 10’ar kişilik masalarda toplanmasıyla bu amaçlardan hiçbiri gerçekleşmez.

   Süslümandan Müslüman olmaz!

   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1416