SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Kına yakın!

   Bu köşede ve haber sütunlarımızda birkaç kez dile getirmiştik. 
   İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Küçükboğaz kıyısında bulunan Hazine`ye ait ve içerisinde Kır Gazinosu adı verilen binanın bulunduğu 7 dönümlük bir araziye Mersinbalığı Yetiştirme Projesi`ni uygulamak için talip olmuştu.
   Bundan bir süre önce Hazine`nin bu araziyi özel kişilere kiralamak için ihaleye çıkacağını öğrendik. İlçe Kaymakamı`na giderek ilgili fakültenin talebini hatırlattık ve ihalenin en azından İstanbul Üniversitesi genel Sekreterliği`nden talep yazısı gelene kadar ertelenmesi dileğimizi ilettik. Kaymakam Sayın Gürçam`dan olumlu yanıt da aldık.
   Ne var ki, bizim bilmediğimiz başka gelişmeler vardı. Arazi aslında çoktan kiraya verilmişti! Yeni sahipleri burasını kafes tellerle çevirmiş, kır düğün salonu amaçlı kullanmak üzere gerekli malzemelerle doldurmuştu.
   Binlerce liralık bu harcamalar, bir yerlerden garanti alınmadan yapılmaz.
   Kim verdi bu garantiyi?
   Kaymakam Gürçam’la görüşmemiz sırasında bir maliye yöneticisi “Araziyi üniversiteye tahsis edebilmemiz için bir projeleri olmalı” demişti. Aslında her şey bu sorunun altında gizliydi. Bir üniversite projesi olmadan nasıl böyle talepte bulunabilirdi!
   İstanbul Üniversitesi Türkiye`nin her yerinde buna benzer çeşitli projeler uyguluyor. Su ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Devrim Memiş, son zamanlarda üniversitenin bu tür projelerini tasfiye etmeye başladığını söylemişti. Ama buna rağmen Karasu`daki uygulama alanına ilgi devam ediyordu.
   Orada sadece mersinbalığı yetiştiriciliği yapılmayacaktı. Fakülte, her türlü toprak ve su tahlillerinin yapılabileceği bir laboratuvar ile öğrencilerin yararlanacağı ve su ürünlerinin canlı olarak sergileneceği bir akvaryum sözü vermişti.
   Sonuç olarak üniversitenin yazısı gecikti. Mal Müdürlüğü büyük bir iştahla (!) kiralama ihalesini gerçekleştirdi. Tahmin edileceği gibi araziyi peşinen sahiplenen kişiler ihaleyi kazandı.
   Öğrendik ki, geçtiğimiz günlerde üniversitenin talep yazısı Kaymakamlığa ulaşmış. Haliyle, arazinin ihale edildiği şeklinde bir yanıt verilmiş. Cumartesi günü bir programı için Karasu`ya gelen Prof. Dr. Devrim Memiş İstanbul Üniversitesi`nin bu saatten sonra yeni bir talep yazısı yazmasının söz konusu olmadığını söyledi.
   Araziyi kiralayanlar hangi amaçla kullanacaklar? Bildiğimiz kadarıyla kır düğün salonu olacak.
   Eh, artık canla başla böyle bir sonucu yaratanlar düğünlerde “Ankara`nın Bağları” ezgisinin eşliğinde sabahlara dek çiftetelli oynarlar!
   Türkiye`nin önde gelen üniversitesinin bir şekilde Karasu`ya ayağının değmesi yerine düğün bahçesi tercihi kime ne kazandırdı?
   Bu soruyu özellikle iktidar partisinin ilçe yöneticilerine soruyorum. 
   İkinci sorum da araziyi kiralayan ve eğlence sektörünün tekeli haline gelmiş kardeşleredir. 
   Üniversitesinin burayı talep ettiğini bile bile neden bu kadar ısrarcı oldunuz? Kişisel çıkarlarınızı Karasu`nun çıkarlarının önüne koymayı nasıl içinize sindirebildiniz? Sektörde bunca gelişip serpilmişken şart mıydı portföyünüze burasını da eklemek?
   Buradan açıkça duyuruyorum. Ellerim bu sonucu bilerek hazırlayan sorumluların yakasından hiçbir zaman düşmeyecek.
   Ayrıca; ihale süreci tamamlanmadan bu arazi nasıl işgal edildi ve çevresi telle kuşatıldı? Bu konuda herhangi bir soruşturma açılacak mı, açılmayacak mı? Yaşanan gelişmeler izaha muhtaç değil mi?
   Hep söylerim; Karasu’nun sahibi yok diye. Haklı çıkmaktan gına geldi! Kim savunacak bu ilçenin çıkarlarını Allah aşkına, söyler misiniz! 
   Muhalefet partilerinin yöneticilerine hiçbir sözüm yok! Bu kadar yazdık çizdik; destekleyici tek kelime bile etmediler. 
   Sahi, siz ne iş yaparsınız!
   
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1557