• Ana Sayfa
  • »
  • Listelerde Karasulu adaya yer var mı?

Listelerde Karasulu adaya yer var mı?


 Eveleyip gevelemeden soralım:
   Ak Parti, Sakarya`da milletvekili aday sıralamasını yaparken ilçeler arasındaki dengeleri gözetecek mi?
   Yoksa aday adaylarının halk tarafından benimsenme katsayısı ile kişisel güçleri mi sıralamaya etki edecek?
   Geçmişe bakıldığında aday listesi yapılırken mümkün olduğunca ilçe kontenjanlarının dikkate alınmış olduğunu görüyoruz.
   Örneğin Şaban Dişli Geyve-Pamukova, Hasan Ali Çelik Kocaali-Karasu, Ayhan Sefer Üstün Ferizli ve Söğütlü ilçelerinin adayları olarak üç dönem boyunca parlamentoya girme şansı buldular.
   Erol Aslan Cebeci Sapancalıydı, Recep Yıldırım Akyazılı… 
   Partiler aday adaylarının kökenlerini de dikkate alır. Çünkü Sakarya başta Balkanlar olmak üzere Kafkasya ve Doğu Karadeniz`den göç alan bir kent. İnkâra gerek yok; yerel ve genel seçimlerde hemşehricilik oy anlamında önemli bir getiri sağlar. CHP Milletvekili Engin Özkoç ve eski DYP milletvekili Ertuğrul Eryılmaz Abhaz/Çerkez, eski milletvekillerinden Hendekli Nevzat Ercan Gürcü kökenlidir.
   Tüm bunların ötesinde, çok partili hayatın ilk yıllarından beri Sakarya`nın merkez sağ siyasete eğilimli bir seçmen yapısı olduğunu biliyoruz. 2002`den itibaren baraj altında kalan DYP ve Anavatan Partisi`nin oyları Ak Parti hanesine yazılıyor. Nitekim Adalet Partisi eski milletvekillerinden Nadir Latif İslam`ın gelini Ayşenur İslam`ın, milletvekili ve bakan olması sadece kişisel kariyerine bağlı bir sonuç değil.
   Ak Parti şu anda iktidar ve 7 Haziran seçimlerinde de iktidarın en büyük adaylarından biri, hatta birincisi… 
   Bu anlamda Ak Parti`ye adaylık için başvuranların sayısı, parti üst yönetimini oldukça sıkıntıya sokacak sayıda ve nitelikte. İlçeler ve bölgeler arası dengeleri de hesaba kattığınızda ilk 7`ye yazılacak isimlerin belirlenmesi pek o kadar kolay değil.
   Kuzey ilçeleri sürece nasıl bakıyor?
   Hasan Ali Çelik üç dönem doğum yeri Kocaali`yi ve ekstradan Karasu`yu parlamentoda temsil etti. 7 Haziran`da aday olamıyor.
   Dolayısıyla, (ilçe kontenjanları gözetilecekse) Karasu bir adayını ilk beşte görmek isteyecektir.
   Bu isteği sadece ilçeyi sembolik bir onurlandırma anlamında düşünmek yanıltıcı olur.
   Her şeyden önce Karasu, Sakarya ilçeleri arasında iktidara en yüksek oy oranıyla destekleyen ilçelerin başında geliyor. (30 Mart 2014: %57,1. Cumhurbaşkanlığı seçimi: %68,9)
   Buna karşılık 2002`den beri vadedilen yatırımların çoğu gerçekleşmedi. Arifiye-Karasu demiryolu inşaatı altyapı aşamasında yarım kaldı. Liman inşaatı ne zaman başlar ne zaman biter bilen yok! Hastane inşaatına ne ihale dayanıyor ne de müteahhit!
   Lafa gelince Karasu`ya `lojistik merkez` donu biçen biçene… Ortada özel sektörün kurduğu demir çelik tesisinden başka bir şey yok! Bu yatırımcı da liman ve demiryoluna güvenmiş gelmiş. Şu anda ham madde nakliyesine üç kat para ödemekte…
   Sonuç olarak; Karasu seçmeni iktidardan olsun muhalefetten olsun, ilçenin muhtemel gelişimini yakından izleyip yön verecek bir ayağı ilçede bir ayağı Ankara`da milletvekili istiyor.
   Liste hazırlığındaki partilere duyurulur.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1082