SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Meclis'in yetkisi komisyona havale

Meclis'in yetkisi komisyona havale


    Belediye Meclis toplantıları halka açıktır. Dileyen gelir izler ve Meclis’in ilçe ile ilgili aldığı kararlar konusunda bilgi sahibi olur. Bu nedenle gündemdeki konular, görüşmenin başında hem Meclis üyelerinin, hem de izleyen vatandaşların anlayacağı şekilde açıkça okunur. Başkan, her madde için üyelerin görüşlerini ortaya koymasına fırsat vermenin ötesinde teşvik eder.  Meclis üyesi, ister lehinde ister aleyhinde olsun maddeler konusunda görüşünü söylemekle yükümlüdür. Zorunluluk olmasa da bu bir teamül olarak algılamak gerekir.

   Bir diğer önemli konu da şudur: İmar ve bütçe konusundaki gündem maddeleri Meclis’te ön görüşmesi yapıldıktan sonra ilgili komisyona havale ediliyor. Özellikle imar değişikliği teklifleri başta olmak üzere diğer imar konuları komisyona gönderilmeden önce Meclis üyelerinin bununla ilgili düşüncelerini söylemeleri gerekir. Ne yazık ki böyle bir formata şimdiye dek şahit olmadım.

   Gazetemizi kurduktan itibaren yaklaşık 10 yıldır aralıksız Belediye Meclisi toplantılarını izlerim. Yukarıda saydığım olmazsa olmaz teamüllerin işletilmediğine tanık olmaktayım. Gündem maddeleri izleyicilerin duyacağı şekilde okunmuyor. Ve işin en garibi, alınan hayati kararlar konusunda Meclis’te bir tartışma açılmıyor. Madde numarası okunup ilgili daire müdürünün yaptığı küçük bir açıklamayla yetinilerek oylamaya geçiliyor. ‘Kalul edenler-etmeyenler; kabul edilmiştir’ cümlesi Karasu Belediye Meclisi’nin klişe sözü haline gelmiş durumdadır. Başkan’ın ‘Edilmiştir’ sözüne parmak yetiştiremeyen üyeler var.

   Özellikle imar konularındaki değişiklik teklifleri, hiç görüşülmeden Fen İşleri yetkilisinin ‘Komisyona havale edilecek’ komutunun ardından ve şip şak bir oylamayla komisyona yollanıyor. İşin garip tarafı, bir sonraki toplantıda aynı dosya ‘Komisyondan geldiği şekliyle’ yine görüşülmeksizin oylanıp kabul veya reddediliyor.

   Bu dosyanın içeriği nedir? Kime aittir? Ne tür bir imar değişikliği talep edilmektedir? Değişiklik talebi komisyonca olumlu bulunmuş mudur? Beş kişilik komisyondan dosyaya muhalefet eden olmuş mudur? Bunlar ve daha başka sorular çengelde asılı kalıyor. Özellikle toplantıyı izleyenler açısından görüşülen konu hakkında tam bir bilinmezlik söz konusudur. O zaman şu soruyu sormak gerekir: ‘Meclis toplantıların halka açık olmasının bir esprisi kalıyor mu?’

   10 yıldır yapılan bu ve uyarılarımıza rağmen hiçbir düzelme belirtisi yok! Eleştirilere karşı getirilen savunma ise evlere şenlik: ‘Biz grup olarak toplantı öncesi bir araya gelip kararı alıyoruz. Meclis’te görüşmeye gerek kalmıyor. Oyluyoruz, bitiyor.’

   Grup, seçimi kazanan partinin grubu oluyor. Diğer partilerin üyeleri ne olacak? Vatandaşın bilgi sahibi olma hakkı ne olacak? Bunlara yanıt yok! Biz yapıyoruz, oluyor bitiyor!

   Geçtiğimiz Perşembe günü Aralık ayı Olağan Meclis Toplantısı vardı. 10 maddelik gündem 10.05 ile 10.20 saatleri arasında, yani 15 dakikada görüşüldü ve toplantı bitti. Ardından gelen çay içme faslı ana gündemden uzun sürdü! Tahmin edileceği gibi 7 madde şip şak yöntemiyle komisyonlara postalandı. Ocak 2013 toplantısında da muhtemelen komisyondan geldiği gibi oylanıp yürürlüğe sokulacaktır.

Örneğin ilçe merkezini ilgilendiren ‘Revizyon İmar Planı’ bunlardan biridir. Komisyona gönderilmeden önce Meclis’te neden tartışılmamıştır? Nerelerde düzenleme yapılacak? Önceki planda yanlışlıklar yapılmış ve onlar düzeltilecekmiş. Böylesine önemli konuları tartışmadan uzak tutarak beş kişilik komisyonun odasına hapsedersiniz elbette yanlış yapacaksınız. Hangi bölgede ve yerdedir bu araziler? Bir iki örnek neden verilmez?  İmar Komisyonu Başkanı bir diğer üyenin ‘Geniş katılımlı bir toplantıda ele alalım’ teklifini ‘Gerekirse biz üyeleri çağırırız’ diye yanıtlıyor. Kararları tartışılmadan oylanıp kabul edilen bu komisyon hangi uzmanlardan oluşmaktadır? Meclise ait bir yetkiyi, görevi sadece Meclis’in çalışmalarını kolaylaştırmak olan komisyona kullandırmak olur mu?  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ