SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Mendirek; hemen şimdi  

   Sakarya Nehri`nde su debisi kuraklığın etkisiyle geçen yıl ortalamasının yarısına, yani 20-22 m3/s miktarına düşmüş.
   Geçmiş yıllarla kıyaslandığında ortada iç açıcı bir durum olmadığı görülüyor. Örneğin, Gökçekaya Barajı`nın tam kapasiteyle devreye girdiği 1975 yılı öncesi Nisan ayında debi 247 m3/s`dir. 1975 sonrası en düşük ortalama Ağustos`ta 67,3 m3/s, en yüksek ortalama Nisan`da 175,2 m3/s olmuş. Yıllık genel ortalama akımlar barajdan önce 136,9 m3/s iken barajdan sonra 113.4 m3/s`ye düşmüş.
   Bu sayılar Geyve/Doğançay`da ve Botbaşı dediğimiz Ferizli`deki Sakarya köprüsünde bulunan Akım Gözlem İstasyonlarından alınan verilerdir. Dileyen internette bunun daha fazlası bilgilere ulaşabilir.
   Burada değinmek istediğim konu şudur. Kuraklık Melen Çayı`nı da etkiledi. Dolayısıyla İstanbul`a taşınan suyun miktarında da kaçınılmaz olarak azalma meydana gelecek. 
   İSKİ bunu hesaba katarak Sakarya Nehri`nden isale hattına su takviyesi yapmak için nehrin Karadeniz`e döküldüğü yere yaklaşık 2 km mesafede bir havuz yaptırıyor. Havuza alınacak su dinlendirilip tortusu çökertildikten sonra motopomp yardımıyla Melen hattına basılacak. Bu geçici çözüm Melen Barajı tamamlanana kadar uygulanacak.
   Sakarya`dan alınacak su miktarı 10 m3/s`dir. Yani, şu anki debinin yarısıdır. İstanbul`u susuz bırakacak halimiz yok. Sakarya boşa akacağına metropolün halkına derman olsun.
   Ancak; bu miktarda suyun alınması beraberinde bazı sorunlar getirecektir. Karasu`nun isteği, bu sorunları giderecek çözümlerin bulunması ve bu konudaki projelerin hayata geçirilmesidir.
   Bilindiği gibi yaz aylarında Sakarya nehir ağzı orta büyüklükteki balıkçı teknelerinin bile geçişine izin vermeyecek şekilde daralıyor ve sığlaşıyor. Su debisinin 10-15 m3/s`ye düşmesi demek nehir ağzının tamamen kapanması demektir.
   Nehir ağzının kapanması beraberinde yeni sorunlar getirecektir. Ankara`nın, Eskişehir`in çöpünün burada biriktiğini düşünün. Bırakın Yenimahalle`de balık yemeyi, kokudan o bölgeye giremezsiniz!
   Karasu Su Ürünleri Kooperatifi`ne kayıtlı 140 tekne var. Sakarya bunlara barınaktır. Midye avı için dışarıdan gelen tekneleri de eklerseniz 200 civarındaki teknenin mağduriyeti söz konusudur. Karasu Limanı özelleştirildi ve burada balıkçı teknelerine yer yok! Bize en yakın balıkçı barınaklarının biri Akçakoca`da diğeri Kefken`de. Her ikisi de en az 40`ar km mesafededir.
   Karasu limanıyla, OSB`siyle, dalgakıranlarıyla deneme tahtasına çevrildi! Karadeniz`in Karasu sahilini göz göre göre yutmasını “Dur bakalım ne olacak!” diye erketeden seyredenler uyanmadıysa söylenecek sözümüz yok!
   Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ile DSİ`nin ortaklaşa hazırladığı nehir ağzına mendirek projesi var. Devletin iki kurumu inşaata başlanması konusunda topu birbirine atmakla meşgul! DSİ `Denizde boğulurum`, Ulaştırma Bakanlığı `Nehirden bana ne” inadında! Aslında çözüm, her kurumun kendi görev alanında çalışmasıdır. Biri başlar, diğeri bitirir.
   Doğu Karadeniz`de üç tekneye bir barınak düşüyor! Sakarya ağzına mutlaka ve kısa sürede mendirek yapılması gerekiyor. Bu inşaat tamamlanmadan suyun debisiyle oynamak akıl tutulmasıdır!
NOT: Bu yazıyı kaleme aldıktan sonra Vali Sayın Mustafa Büyük Karasu’ya geldi. Kaymakamlıkta kendisine durumu aktardım. Vali Büyük Melen hattındaki borulardan birinin boş olduğunu belirtti ve pek kullanılabilir olmasa da Sakarya suyunun bu hatta verilip Ömerli’ye akıtılacağını söyledi. Büyük, Sakarya ağzına mendirek yapılması gibi bir projenin de şimdilik gündemde olmadığını da belirtti. Mendirek hayal eden Karasu Su Ürünleri Koope-ratifi Başkanı Ali Sezer’e buradan 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1035