Milliyetçi başkan!


Milliyetçi Başkan!
   Karasu`da belediye başkanlığı seçimlerinin üzerine milliyetçilik gölgesi düşüyor mu? Bu soruyu Ahmet Genç`in üst üste ikinci kez kazandığı başkanlık seçimlerinin ardından sormuştum. Seçmenin, Trabzon veya Rizeli olanların dışındaki adaylara şans tanımadığını iddia etmem bazılarını öfkelendirmişti. Kısa süre sonra bu öfke yatıştı ve beni eleştirenler haklı olduğumu söylemeye başladı.
   Aslında 1950`den itibaren ortaya çıkan tabloya bakmak yeterli. Ara dönemlerde yapılan atamalar dışında seçimle gelen başkanların tümü ya Trabzon ya da Rize kökenli. Biliyoruz ki, kendisi ve babası burada doğmuş, ama dedesi Karadeniz`den gelmiş kişilerin yüzde 99`una `Nerelisin?` sorusuna `Trabzonluyum` veya `Rizeliyim` yanıtı veriyor. Öyle mi, değil mi? Karadenizliyim demek de kurtarır, ama işi ili atlayıp ilçesinin etiketini kullananlar bile çoğunlukta.
   Bu bir tercih meselesi. İnsan kendisini nereye ait hissediyorsa oralıdır. Kimsenin itiraz etmeye hakkı yok. Çeşitli nedenlerle ve özellikle geçim derdi dolayısıyla bunca göçün yaşandığı bir ülkede böylesi tercihleri olağan karşılamak gerekir.
   Doğruya doğru diyelim. Karasu seçmeni belediye başkanlığına sıra geldiğinde bu güne kadar Trabzonlu veya Rizeli`nin dışında kimseye olur vermemiş. Partiymiş, ideolojiymiş, dostlukmuş, arkadaşlıkmış, fikir birliği imiş; bunların hepsi boş! Kampanya başladığında biraz bu kavramlar üzerinden siyaset yapılır. Ancak sandık günü yaklaştığında bölge milliyetçiliği eğilimi ağır basar. Şimdilerde iki ili Giresun zorluyor gibi ya… Du bakalım ne olecek!
   Bu arada özel bir not: Karasu seçmeni bir kişiye iki dönem üst üste görev vermiyordu. Bu cimriliğini Ahmet Genç için bozdu. Çünkü Genç, anne ve babasının kontenjanını kullandı. Biri Rizeli diğeri Trabzonluydu!
   Partilerin çoğu bu kuralın farkında olmalı ki, bakıyoruz aday adaylığında isimleri geçenlerin çoğu Karadeniz kökenli. Bir tek CHP hariç. Ana muhalefetin de farkı olmalı yani! CHP bir kamu görevlisini aday yapmak istiyor. Ancak beklediği `olur` yanıtını alamıyor. Yönetim bu isimde oldukça ısrarlı. Bence anlaşılır bir durum değil. Teklif yapılır, belirli bir süre beklendikten sonra olumlu yanıt çıkmazsa bir başka aday veya adaylar üzerinde çalışılır. İşi kabak tadı verecek boyuta ulaştırmak CHP`ye yakışmaz. Hele hele bir kişinin meslek kariyeri ile elde ettiği artıları siyasette kullanmaya kalkmak etik bir davranış değil. Bu düpedüz işin kolayına kaçmaktır. Bayan Başkan yine bana kızacak, ama tablo budur.
Konacık’taki ocak
   Cumartesi günü gittim bir kez daha baktım. 100 metre çapında 8-10 metre derinliğinde içi su dolu koca bir çukur. Sakarya`nın hemen kıyısı. Bir taşkında nehir yatak değiştirebilir. Ocak belediyenin. Adapazarlı bir beton firmasıyla kum karşılığı parke ve beton için anlaşma yapılmış. Ne zaman? Biz haber yaptıktan sonra. Bir de kaçak kum çekmekten firmaya 260 bin lira ceza kesildikten sonra… Öncesinde çekilen kumun hesabını bilen yok. Kaydı kuydu tutulmamış. Şimdi de tutulmuyor.
   İşi bilenlerden sordum. Konacık`tan Adapazarı`na bir kamyon gidiş geliş en az 150 liralık mazot yakıyor. Kumun m3 fiyatı ortalama 15 lira. Bir kamyon 13-15 m3 kum taşıyabiliyor. Bu hesaba göre mazot gideri 10 m3 kuma eşit. Bu nasıl iştir, anlayan beri gelsin. Adapazarı`nda imal edilecek parke de yine kamyonlarla Karasu`ya taşınacak. Bu da bir150 lira daha mazot gideri demektir. Birileri bizi işletiyor ya, neyse!  Karasu Belediyesi 1990 yılında parke üretiyordu. Nereden nereye!
   Ocağın kum rezervi nedir? Beton şirketi ile yapılan anlaşma ne tür maddeler içeriyor? Belediyenin kendi ihtiyaçlarında değerlen-dirmek şartıyla aldığı ruhsatı bir özel firmaya kullandırması yasal mıdır? Bu işi için ihale açılması gerekmiyor muydu? Bunları kimse bilmiyor. Soruyoruz, yanıt verecek muhatap bulamıyoruz. Belediyenin gelir giderleri gibi bu bilgi ve belgeler de Kozmik Oda`da sakla-nıyor. Anahtarı kimde bu odanın, belli değil!
   Bazı muhtarlarla konuştum. `Belediye köy-lere parke verecek` diyorlar. Gerçekten bu-na inanıyorlar mı, merak ediyorum. Hararetle orasının Hazine`ye ait olduğunu savunuyor-lar. `Sizin köyde böylesi bir ocağa izin verir miydiniz` sorusuna `Asla` demeyi de ihmal etmiyorlar. Konacık Muhtarı`nın ocağın kapatılması için yazılan dilekçede 250 kişiyle birlikte imzası var. Ocakta üretim ve Adapa-zarı`na sevkiyat devam ediyor. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1970