SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Minik salona devasa tabut


 MİNİK SALONA DEVASA TABUT

   Yapmayın, etmeyin; bu iş burada olmaz, daha uygun bir yer bulunsun dedik, dinletemedik. Dediğim dedik, çaldığım düdük hesabında olanların eseri yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

   Küçük Sanayi Sitesi’nden ana yola çıkıp merkeze doğru gelirken Kuzuluk tepelerine doğru bir bakın. Ne görüyorsunuz? Kuzey-güney doğrultusunda konumlanmış çelikten dev bir yapı. Bu görüntü Karasulularda herhangi bir rahatsızlık yaratmıyorsa hiç sözüm yok. Herkes OSB örtüsü altında ilçenin göbeğine yerleştirilen bu tesisi farklı bir şeye benzetebilir. Ben bu çelik yığınını yoksul evinde daracık salona yerleştirilmiş devasa bir tabuta benzetiyorum. Kenarından geçerken karnını içeri çekersin ya, işte öyle bir durum.

   Tesis daha bitmedi. Henüz işin başındayız. Söylentiye göre o çelik yapı boyahane ünitesi olarak kullanılacak. Daha dikilecek benzer üretim birimleri var. Onlar da tamamlansın hep birlikte Karasu’nun nasıl bir yanlışın içine düşürüldüğünü daha net biçimde göreceğiz.

   O gün geldiğinde bu işin öncüleri son model arabalarına kurulup Kuzuluk tepelerine çıkarak eserlerini kuşbakışı seyrederler artık. Onlara tavsiyem, tesis çevresindeki ana yollarda fırıl fırıl dönen çelik rulo yüklü TIR’ları da saymayı ihmal etmesinler. Bitmedi; binlerce kişiye iş vaadiyle deniz kıyısına oturtulan ve yaklaşık üç yıldır çekiç sesi gelmeyen tersane de aynı tepeden net şekilde seyredilebilir. Usta bir fotoğrafçı hem eserlerin müsebbiplerini, hem de Demir Çelik Tesisi ile tersaneyi bir karede görüntüleyebilir. Bu fotoğraf  da muhteremlerin ofis duvarlarına süs olur!

BİZ NEREDEYİZ ONLAR NERDE?

   Milliyet Gazetesi’nin Busıness eki var.. 3 Aralık Pazartesi günü yayınlandı. 12 sayfasının tümü Sakarya ve Bolu’ya ayrılmış.  İlk sayfadaki anonsta  Vali Mustafa Büyük Karasu Limanı’nın ulusal demiryolu şebekesine bağlanmasıyla Karadeniz ülkelerine ticarette ön plana çıkacağımızı söylüyor. Haberin devamı 4. sayfada.. Başlık: ‘Karasu, limanı ile Karadeniz ülkelerinin gözde şehri olacak.’ Bunca pohpohtan, bunca vaatten sonra ‘Eh artık bir şeyler olsun’ demek geliyor insanın içinden...

   12 sayfalık ekte Sakarya’nın sanayi kuruluşları ve turistik tesisleri yöneticilerinin görüşleri yer alıyor. Dikkati çeken bir konu: Satso Başkanı Kösemusul yerli otomobil isteğine cevap verecek babayiğit olmak için altyapıyı kurduklarını söylüyor.

   Chery’i getiremedik bari yerli otomobil üretelim.

   Benim bu ekte takıldığım nokta şu: Sakarya’da turizm Sapanca’ya havale edilmiş. Biraz da Taraklı’nın kaşıkları, al sana turizm!

   Sapanca bu konuda yıldızlı otelleriyle öne çıktı. TEM otoyolunun kıyısında olması, İstanbul’a yakınlığı Sapanca’ya avantaj getiriyor.

   Bizim de denizimiz kumsalımız var ama, bunu söylediğinde ‘Sezonumuz çok kısa’ diyerek lafı ağzımıza tıkıveriyorlar. Zannedilir ki, Sapanca ve Akçakoca Akdeniz kıyılarında.

   24 Kasım günü Akçakoca’dan geçtim. Yeni dikilen ve Arap turistlere hizmet amaçlı düzenlenmiş otel harika. Hemen bitişiğindeki Diapolis’in o günkü konuğu TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’ydu. Sezon uzun ya Araplar ve TOBB Başkanı Kasım sonunda güneşlenmeye gelmiş!

   Aynı gece Bolu Öğretmen Okulu’ndaki arkadaşlarla 24 Kasım’ı Zonguldak-Ankara yolu üzerinde, Çaycuma kavşağındaki Bakacakkadı beldesinde kutladık. Özel İdare 194 dönüm arazi üzerinde bir tesis yapmış. Adı 100. Yıl Atatürk Hizmet Köyü. Oteli, yüzme havuzu, restoranları, parkları, bahçeleri, açıkhava tiyatrosu, düğün salonu.. Kısacası ne ararsan var. Çınar ağaçları içerisinde mükemmel bir tesis. Tek kişilik oda ve kahvaltı 55 lira.

   Dile kolay 194 dönüm... Biz 10 dönümlük yerde Karadeniz’in en güzel tesislerinden Özsu’yu koruyamadık!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ