SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

Ne umduk, ne bulduk…


    Mustafa Büyük Sakarya`nın 21`nci valisi olarak 31 Mayıs 2010 tarihinde göreve başlamıştı. Aynı gün Yenihaber Gazetesi`nde “Turizmci validen beklentilerimiz” başlıklı yazım yayınlandı.
   O yazıda Sayın Büyük`ün 2003`te Turizm Bakanlığı, 2004`te de Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu hatırlatmış, izleyen günlerde turizm parantezinde farklı uygulamalar görebileceğimiz umudundan söz etmiştim.
   Bir ilin veya ilçenin denize kıyısının bulunması turizm anlamında ayrıcalıklı durum olsa gerektir. Sakarya bu anlamda şanslı iller arasındadır. Söz konusu yazımda da belirttiğim gibi, sahile komşu Karasu, Kocaali ve Kaynarca`da aklın ve bilimin süzgecinden geçirilmiş bir turizm anlayışının yerleştiğini söylemek zordur.
   İşte bu nedenle turizmci validen hiç değilse başlangıç anlamında çabalar bekledik.
   Açık söyleyelim; hayal kırıklığına uğradık!
   Şu anda Karasu turizm planlamasında saf dışıdır. Geçtiğimiz aylarda askıdan inen 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı`nda 100 binlikte turizm bölgesi olarak işlenmiş alan tamamıyla konut alanına çevrilmiştir.
   Bu kararın alınmasında yapı yoğunluğunun belirli bir yüzdeyi aştığı gerçeğinden hareket edildiğini biliyoruz. Ancak, hiç değilse yapılaşmamış bazı yerler turistik tesis alanı olarak ilan edilebilirdi.
   Turizmin tepe noktalarında görev yapmış bir validen, bu yönde ısrarlı bir duruş beklerdik.
   31 Mayıs 2010 tarihli yazımda bir başka konuya değinmiş ve şöyle demiştim: “…Karasu`nun yıllardır çözüm bekleyen bir kamburu var; kıyı şeridi içerisinde kalmış tapulu arsalar. Neredeyse Türkiye`de tek örnek... Turizmci valimiz Karasu`nun kangrene dönüşen bu derdine çare bulmak için bir girişimde bulunacak mı? Bu konuda yine devletçe hazırlanmış raporların takipçisi olacak mı?”
   Bu sorun konusunda da Sayın Büyük`ten hiç-bir hamle göremedik. Üstelik Maliye Bakanlığı Milli Emlak Başkontrolörü Taner Turan`ın hazırladığı ve devlet destekli çözüm önerisi getirdiği 28 Şubat 2009 tarihli rapora rağmen…
   Turizm anlamında ihmal edilmiş bir diğer konu Karasu Kalesi`dir. Bu kalenin turizme kazandırılması için ne Valilik ne de Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hiçbir çaba gösterilmemiştir. Üstelik, tarihi kalenin avlusu 2B arazisi diye satılmaktan son anda kurtarılabilmiştir! 
   Mustafa Büyük döneminde Karasu`da başlanan Özel İdare yatırımları bir türlü tamamlanamamıştır. Karasu ve Kocaali`ye içme suyu sağlayacak iki baraj bunlara örnektir. Her iki ihalede yüklenici firmaların fazla kırım yaptığı ve bu nedenle işlerin yarım kaldığı gerçeği, bizzat Sayın Büyük`ün ifadesidir. Bunun kabul edilebilir bir mazeret olduğunu sanmıyoruz.
   Kısacası başta turizm olmak üzere birçok alanda Karasu 31 Mayıs 2010`da ne idiyse bu gün de aynı noktadadır.
   Tüm bu yakınmalarımızı saklı tutarak yine de Mustafa Büyük`ün dengeci bir yönetim anlayışı ile Sakarya`daki görevini tamamladığını söylemek durumundayız. 
   Kendisini kibar ve beyefendi bir vali olarak hatırlayacağız.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2711