SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Niye kapattınız?   30 Mart`a hazırlanan partiler, köy çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. SP ve HDP hariç diğer üç iddialı partiyle bazı köylere gittim. Büyükşehir yeni bir durum… Karasu`nun Belediye Başkan Adayı köye ne vadedecek? CHP Adayı Ahmet Özkan, mesleğinin avantajını kullanarak bedava inşaat projesi sözü verdi. Diğer adaylardan böylesine somut vaatler göremedik. Yol yapacağız, kanalizasyon yapacağız, suyunuz akacak gibi sade suya tirit söylemler. Eh bunları da yapmayacaksan neden adaysın?
   Beldelerde dile getirilen bir söylem dikkatimi çekti. Bütün partiler “Belediye binanızı kapatmayacağız. Orasını hizmet birimi olarak kullanacağız” diyorlar. Demek ki beldelere ve hatta büyük köylere kalıcı belediye görevlileri atanacak. Gitti belediye başkanı, geldi belediye müdürü durumu yani! O zaman belde belediyelerini niye kapattınız? Çalışma birimlerinde değişiklik yapabilirdiniz. Örneğin imar, inşaat, ruhsat, iskân, çeşitli tahsilatlar ilçe belediyesine bağlanabilirdi. Diğer hizmetler yerinden pekâlâ yürütülebilirdi.
   Bu yasanın gizlenen gerekçesinde bir cinlik var! Öncelikle kırsal kesim oylarının çantada keklik görülmesi durumu ortada. Belediyelerin en temel kaynaklarını da Büyükşehir kasasına akıtmak ballı kaymaklı iştir. Artık Büyükşehir Belediye Başkanlığı yok, Büyükşehir Kralı var! Özerk yönetim bölgelerinin bir adımı olduğu gerçeğini saymıyorum. Doğuda, güneydoğuda hazırlıklar tamamlandı bile… 30 Mart sonrasında olacakları seyredeceğiz hep birlikte! 
   Köy ve belde gezileri tamamlandı demiştim. Sıra merkez mahallelerine geldi. Haliyle propaganda gündemi de değişti. Bakıyoruz, muhalefet adayları kürsüye belgelerle filan çıkıyorlar. Eee, malzeme bol! Olmadık yerlere verilmiş kafe ruhsatlarını,  icra ve mahkeme tutanaklarını sallayarak konuşmanın havası bir başka oluyor!
   İktidar kanadı ne yapıyor derseniz, onların da karizmatik Başbakan`ı var. İktidar adayları kendilerine değil Başbakan`a oy istiyorlar. “Haydi, hep beraber şu 17 Aralık darbesini savuşturalım” diyorlar.
   Ne diyelim; kolay gelsin!
ÇELİK NE DİYOR?
  Biliyorsunuz, tersane iflas etti. Bir banka, alacağına karşılık tesisin bir bölümünü icracı ve polis nezaretinde söküyor. Basından arkadaşlar, tersanenin kurulmasına ön ayak olmuş isimlerden Milletvekili Hasan Ali Çelik`ten görüş sormuşlar. Üç şahane tespit yapmış Sayın Çelik:
1. Tersaneler deniz kenarında kurulur.
2.Tersane özel sektöre aittir.
3.Arazi de onundur, dilediği gibi kullanır.
   Saptamalar müthiş de, doğruluk oranlamasında dengesizlik var.
   Tersanelerin deniz kenarında kurulacağını bir makine doçenti söylüyorsa inanmak gerek! Dağ başında tersane kurulamayacağını da böylece öğrenmiş bulunuyoruz.
   Tersanenin özel sektöre ait olduğu tespiti ise kısmen doğru, kısmen yanlış… Müteşebbisin öz sermayesi nedir? Devletten alınan karşılıksız teşvik kaç liradır? Sayın Çelik bu sorulara yanıt verirse tesisin kime ait olduğunu herkes öğrenir.
   Çelik “Arazi onundur” buyurmuş. Burada bir dakika duralım! Tersanenin kurulduğu alan Hazine`ye ait, bu bir… Karadeniz Caddesi ile tersane alanı arasında bulunan arsaların tapuları, (Yatırımcıya kıyak olsun kabilinden!) Hazine tarafından açılan dava sonucunda iptal edildi, bu da iki. Hem de bedelsiz; hem de dava masrafları arsa sahiplerine yıkılarak!
   Buradan Ak Parti yöneticilerine duyurmuş olayım. Muhalefet Partileri Hasan Ali Çelik`in seçim çalışmaları boyunca Karasu`dan ayrılmamasını istiyorlar. 
   Anladınız siz onu!
O HUKUK ADAMINA…
   Gezi eylemleri sırasında ekmek almaya giderken başından biber gazı fişeğiyle vurulan 15 yaşındaki Berkin Elvan, 9 ay sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Türkiye`nin farklı kesimlerinden herkes üzüntüsünü belirten mesajlar yayımladı. Her mesaj kabulümüzdür. Bir kişi hariç: Tenzil-i rütbeli o sözde hukuk adamı! Sus bari be adam, ne olursun sus!
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1119