• Ana Sayfa
  • »
  • O gece Ak Parti`de neler oldu?

O gece Ak Parti`de neler oldu?


    Ak Parti temayül yoklamasını tamamladı. Karasu Teşkilatı`nın 135 mensubundan 130`u Serdivan`ın yeni spor salonunda 11 aday adayı için oy kullandı. Oylama sırasında kulisler yapıldı, hatıra fotoğrafları çekildi. Süre doldu, işlem tamamlandı, oylar torbaya konularak Genel Merkez`e doğru yola çıkarıldı. Sonuç: Tabi ki açıklanmayacak! Temayül verileri, “Adayımız şudur” deme yetkisini elinde tutan tek adam Başbakan Erdoğan`a yol gösterici olacak.
   Bu saydıklarım, temayül adı verilen uygulamanın görünen yüzüdür. Siyaseti bir kitaba benzetirseniz, her sayfasından farklı gelişmelerin izini bulursunuz. Temayül kitabın ilk sayfasıdır. Gelin hep beraber diğer sayfaları çevirelim.
   Temayül yoklaması Pazar günü yapıldı. Bir gün öncesinde ve özellikle Cumartesi akşamı Ak Parti Karasu Teşkilatı`nda neler yaşandı? Bunları noktası virgülüne bilme olanağımız yok. Ancak, kulislere yansıyan bilgileri bu güne kadar yaşanan gelişmelerle örtüştürdüğümüzde, Cumartesi gecesi olan bitenler konusunda az buçuk fikir sahibi olmak mümkün.
   Gelişmelerin iki baş aktörleri İlçe Başkanı İshak Sarı ve eski milletvekili Nezir Aydın. Başkan Sarı Nezir Aydın`ın belediye başkan adayı olmasını ısrarla istiyor. Bunun iki temel nedeni var. Birincisi, aday adaylarından birinin adının açıklanmasından sonra kopacak muhtemel fırtınadan duyulan çekince olsa gerektir. İkincisi ve en önemlisi de Başkan ve yönetimdeki yakın kurmaylarının, başvuruda bulunan 12 aday adayından pek hazzetmedikleri gerçeğidir. Sokaktaki sıradan Ak Partiliye sorun, Nezir Aydın`da ısrar etmenin altında yatan gerçeği bu iki şıkla açıklar.
   Herkes biliyor ki, Nezir Aydın `Aday adaylığı için başvuru teklifini “Ben aday adayı olmam, üst kademelerden doğrudan adaylık teklifini kabul edebilirim” şeklinde yanıtlamış. 12 aday adayı çekilecek ve Nezir Aydın`a yol verecek; eşyanın tabiatına aykırı bir durum! Diğer taraftan öğreniyoruz ki, Aydın, Cumartesi gece boyu süren kulislerden etkilenmiş. Söylentilere göre Pazar günkü temayül yoklamasında adının öne çıkmasına dolaylı yoldan izin vermiş. Sandıktan Nezir Aydın için oy çıkmışsa bu söylenti gerçek demektir. (Ki, çıktığını herkes biliyor!)
   Nezir Aydın 20 ve 21. Dönem milletvekilliği yapmış, şu anda Refah Partisi`nde siyaseti sürdüren bir isim. AKP ve Has Parti`nin kuruluş aşamalarından uzak kaldığını biliyoruz. Nasıl olacak da bir gecede şıppadak Ak Parti`nin Karasu adayı olacak? Siyaset salatası her sirkeyi kaldırır deniliyorsa mesele yok! Gerçi yılların DYP`lisi Av. Bekir Sarıoğlu bir gecede hidayete erip Ak Partiye katılabildiğine göre, Nezir Aydın`ın benzer yolu izlemesini yadırgayacak Allah`ın kulu kaldı mı; artık sorgulanır yani!
Sarıoğlu erdi mi?
   “Erdun kadın erdun” demiş Laz imam fala baktırmaya gelen göz koyduğu dul kadına. “Bu gece Hızır Aleyhisselam kapına gelecek; ne isterse itiraz etme… Biraz da bana benzer haaa” diye devam etmiş. Benzetmede hata olmaz… Fal baktırdığını sanmam; Bekir kardeşimiz bir gecede hidayete ermiş olmalı ki, artık rüyasında ne gördüyse istikbal kapısı olarak Ak Parti`yi seçiverdi. Hızır Aleyhisselam Bekir Sarıoğlu’na “Koltuk göründü, kaçırma” mı dedi, orasını bilemem! Mehmet İspiroğlu`nun intikali ne kadar geç olduysa, Sarıoğlu`nunki jet hızını aştı diyebiliriz. Şu gerçek var; gelecekte Karasu siyaset tarihi için kalem oynatacak olanlara mizah malzemesi giderek bollaşmakta. Ne diyelim; Allah bu gibi uçuk siyaset manevralarını eksik etmesin! Bu transfer de diğerleri gibi hayırlara vesile olsun! Benim Sarıoğlu için yapabileceğim tek bir şey var. Arşivimizde yer alan tüm fotoğraflarını, DYP eski genel başkanı ve şimdinin AKP yöneticisi Süleyman Soylu`nun klasörüne taşıyorum. Artık arama motoruna Süleyman yazınca Sarıoğlu, Sarıoğlu yazınca Süleyman çıkacak!
   Az daha unutuyordum… Bekir Sarıoğlu`nun Ak Parti`ye üyelik başvurusunun görüşüldüğü toplantıda neler yaşandı? Artık ilerinin ilerisi bir demokrasiye geçtiğimizden her şey şeffaf cereyan etmekte… O nedenle orada olan biteni yazmakta sakınca yok. Toplantı öncesi yazılan ve üyelerin imzalaması için hazır hale getirilen karar defterinde Bekir Sarıoğlu için diğer üye adaylarından ayrı bir paragraf açılmış. Cümlenin sonundaki `kabul veya reddine` kısmı da nokta nokta geçilmiş. Bununla ilgili yaşanan tartışmalar da sır kalsın! 
   Ak Parti`ye belediye başkan aday adaylığı için başvuran herkes, dilekçesini teslim ederken İlçe Başkanı`yla fotoğraf çektirdi. Sarıoğlu`nun fotoğrafı elimize ulaşmadı. Varsa böyle bir poz, haberde kullanmak üzere bekliyoruz efendim! 
NOT: Bekir’i severim. Hukuğumuz eskidir. Eleştirilerime kırılacağını sanmam. Huyum kurusun; birileri gibi arkadan konuşmayı beceremeyip açıkça  yazıyorum.
   Bu arada DYP cenahından Mehmet Çatalbaş da meclis üyeliği için bir başka partiden aday olmak istiyor. Nevzat Ercan’dan icazetini aldı. Şimdi sırada parti ayarlamak var! 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1545