• Ana Sayfa
  • »
  • ÖLMEYLE BAYILMAYI BİR TUTANLAR

ÖLMEYLE BAYILMAYI BİR TUTANLAR


    Müjdeler olsun! Her konuda kendine pay çıkarıp övünmeyi marifet sayan yerel yöneticilerimize duyuruyorum. Karasu bir alanda daha birinci durumda…

   Hangi konuda mı? Buyurun okuyun:

Sıra no: 1, Bölge no: 1, Kontrol kesim no: 650-01, Bulunduğu yer: Karasu Kavşağı… İkinci ve üçüncü sırayı Karamürsel-Altınova yolu kapmış. Dörtte İzmir-Uşak yolu Ambarlı Kavşağı var.

   Devlet karayollarında iyileştirme çalışmaları yapılan “kaza kara noktalarının” sıralanışı böyle. İster misiniz Belediye Başkanımız bir demeç patlatsın ve Türkiye`de en çok kaza olan kavşağın Karasu`da olduğunu cümle âleme duyursun! Olur mu olur yani!

   Defalarca yazdık, çizdik. Karasu çıkışındaki Yenimahalle-Adapazarı yolu ayırımında yapılan yeni kavşak düzenlemesi standartlara uymuyor dedik. Burası kazalara davetiye çıkarıyor; yarın ölümlü bir kaza olursa bunun adına cinayet denir uyarısı yaptık. Nasıl oyduysa aylar sonra lütfedip kavşaktaki daireyi sınırlayan bordür taşlarını sarıya boyayıp bir de güneş enerjisiyle çalışan yaklaşma lambası koydular. Boyalar ilk yağmurda silindi. Varlığı ile yokluğu bir yaklaşma lambasını da 5 Eylül`ü 6`sına bağlayan gece kavşağa giren bir araç yerle bir etmiş. Sürücüler o kavşakta artık Allah`a emanet!

   Cumartesi günü bir nikâh törenine katılmak için İstanbul`a giderken durumu görüp “Eyvah, bu gece burada mutlaka bir kaza olur!” kehanetinde bulunduk. Ne yazık ki yanılmadık! Gece İstanbul dönüşünde kavşak bordürlerinin üzerine bodoslama bindirmiş otomobili görünce durduk. Şaşkın vaziyetteki sürücüye yardımcı olmak amacıyla polis çağırdık. Ortalık zifiri karanlık; gelen araçlar kaza yapan otonun dörtlü ikaz lambalarına aldırmadan kavşağa giriş yapıyor. Demek ki onlar da yolun yabancısı.

   Şimdi buradan bu ilçenin yönetimine talip olmuş ve (hasbelkader de olsa) kendilerine bu konuda görev verilmiş her kademedeki kişilere soruyorum. Mevsim şartları ve bölgemizin turistik özellikleri itibarıyla, trafik yoğunluğunun tavan yaptığı ilçemizin böylesine önem taşıyan kavşağında can ve mal güvenliğini tehdit eder boyutta olduğu inkâr edilemeyecek bir duruma neden çözüm düşünmüyorsunuz. O koltuklarda hangi vicdanla rahat oturabiliyorsunuz? Yıllarca Sedaş`ın her kademesinde görev yapmış Sayın Belediye Başkanı; sözüm öncelikle sanadır. Bu kavşağın dört köşesinde hazır bulunan elektrik direklerine birer aydınlatma lambası takmayı nasıl akıl edemezsin? Bunun için özel bir ek kurs almaya filan mı ihtiyacın var? Burada meydana gelmesi muhtemel bir ölümlü kazanın sorumluluğu sadece Karayolları`na ait olabilir mi?

   Hizmeti ve siyaseti, gezdikleri köylerde vatandaşlarla çektirdikleri fotoğrafları internet ortamında yayınlamaktan ibaret sanan iktidar ve ana muhalefet partilerinin başkanlarına da soruyorum aynı soruları. İnsanların canını, malını ilgilendiren bir konuda nasıl bu kadar duyarsız olabiliyorsunuz? Siz ölmeyi bayılmak filan mı sanıyorsunuz, Allah aşkına!

   İşin tuhaf tarafı nedir biliyor musunuz? En basitinden önlemlerle gündelik yaşamı kolaylaştırmayı beceremeyen kişi ve kadrolar, hala bu ilçenin gelecek yıllarına yön verecekler listesinin ön sıralarında yer bulabiliyor, iyi mi!

   Topluca aklımızı yitirmişiz de haberimiz yok!

Terminal bahçesindeki istasyon

   112 acil hizmet istasyonları inşaatlarında yükselen pis kokuları gündeme getirdik. Kaymakam Şafak Gürçam hariç bir yetkili çıkıp ta ‘Nedir bu işin aslı’ diye sormadı. Konu geçen hafta yapılan Belediye Meclisi toplantısında da gündeme geldi. CHP’li Meclis Üyesi Yusuf Genç basında yer alan haberleri hatırlatarak Başkan İspiroğlu’ndan açıklama istedi. Meclis salonunda bulunan izleyicilerin duyup duymamasını dikkate bile almayan Sayın Başkan, Genç’e bir şeyler anlatıp olayı geçiştirdi.

   İstanbullu bir inşaat firması tarafından kotarılan ve arkasında Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Kayınpederi(Bir dönem Almanya’da şehilüslamlığını ilan etmiş) Ali Yüksel’in de yer aldığı söylenen bu organizasyonun foyası yakın zamanda ortaya dökülecek. İyi niyetle de olsa terminal içindeki bir arsayı bu gruba tahsis edenler, sonraki gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek zorundadır. Sessiz kalmak (eğer varsa) suç ortaklığıyla eşdeğerdir. Herkes bunu bir kenara not etsin!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1411