• Ana Sayfa
  • »
  • Ön seçimli günlerden merkez yoklamasına

Ön seçimli günlerden merkez yoklamasına


   Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi, Sakarya dahil 30 ilde merkez yoklaması kararı aldı. Bu illerin 18`inde CHP milletvekili yok. Geriye kalan illerden Hatay`da 4, Kocaeli`nde 3 Gaziantep ve Tunceli`de ikişer; Sakarya, Ardahan, Artvin, Tokat ve Yalova`da CHP`nin birer milletvekili bulunuyor.
   Diğer taraftan, ön seçim kararı alınan illere bakıyoruz; Düzce, Osmaniye, Kilis, Karabük, Aksaray, Karman, Yozgat, Rize, Nevşehir, Kütahya, Kırşehir ve Bilecik`te hiç milletvekili yok CHP`nin…
   Açıklanan listede Urfa unutulmuş. Ne önseçim, ne eğilim ne de merkez yoklamasında adı yok!
   Merkez yoklaması yapılması kararı verilen iller için parti tabanındaki ilk yorum şöyle: “CHP zaten bu illerde zayıf. Yukarısının mutlaka bildiği bir şey vardır.”
   İyi de hiç milletvekili çıkarılamayan 12 il için hangi mantıkla ön seçim kararı alınmış olabilir? CHP tabanının bunu öğrenmeye hakkı var.
   Üstelik Sakarya özeli için ilginç bir durum söz konusu.
   İl yönetimi görevden alınıp yeni atama yapıldıktan sonra Sakarya`da ön seçim yapılması için bin 500 imza toplandı ve Genel Merkez`e iletildi. İmza toplayıcılarına muhalif diyebilirsiniz. Ancak yeni atanan İl Yönetimi`nin de ön seçim istediği şeklinde açıklaması var. Yönetimiyle muhalefetiyle ön seçim isteniyor, ama Parti Meclisi`nden tam tersi bir karar çıkıyor. Eğilim yoklamasını geçtik, doğrudan merkez yoklaması kararı veriliyor.
   Şimdi, atamayla gelen İl Başkanı Ayça Taşkent`e bir görev düşüyor. Parti Meclisi`nin hangi gerekçelerle Sakarya için merkez yoklaması kararı aldığını öğrenip tabana iletmek…
   CHP Parti Meclisi Genel Başkan Kılıçdaroğlu`nun vaadine büyük ölçüde destek vererek 51 ilde ön seçim, 10 ilde de parti örgütü gözetiminde eğilim yoklaması yapılması kararını aldı.
   Yerinde bir karar, ama yetmez!
   Türk siyaset tarihinde CHP ile önseçim birbirine vidalanmış iki kavram olarak duruyordu. CHP demek ön seçim, ön seçim demek CHP demekti. 12 Eylül 1980 darbecileri Siyasi Partiler Yasası`nı genel merkezleri keyfi davranmaya özendirecek şekilde yeniden düzenledi. Yeni yasa CHP`nin de işine geldi.
   Aslına bakılırsa bir sosyal demokrat partide ön seçim yapılsın diyerek imza toplamak kadar abes bir girişim düşünülemez. Bu anlamda CHP ön seçim yapıp yapmamanın ötesinde, bunun delegelerle mi yoksa tüm üyelerle yapılmasının getireceği kazanımları tartışmalıdır.
   Bu mekanizmanın çalıştırılmaması partide tavan ile tabanın birbirinden kopmasına yol açmadı mı?            
   1980 öncesinde milletvekili aday adaylarının dağ bayır demeden köy köy dolaşarak delegelerden oy istediğini anlatmanız, bu günün partili genç kuşaklarına masal gibi geliyor.
   CHP senatörü olup İçişleri Bakanı olmadan önceki seçimde, Hasan Fehmi Güneş`in Demiraçma delegesi fındık bahçesine tek başına gidip Kâmil Şahin`den oy istediğini bilenler biliyor.
   Hayrettin Uysal, kırık ve alçıdaki ayağını sürüye sürüye delege peşinde koşturan Turgut Boztepe ön seçimlerden geçerek gittiler TBMM`ye…
   Merkez yoklamasıymış; hadi canım sen de!
   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1158