SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ONDALIK HESAPLI KIRMIZI ÇİZGİ

ONDALIK HESAPLI KIRMIZI ÇİZGİ


    İnternet haberciliği yapan bir site anket düzenlemiş; soru: “Yaşadığınız bölgede Ak Parti`den kimi aday görmek istersiniz?” Aslında “Kazanacak parti belli, şu isimlerden hangisi başkan olsun?” diye sorulacak da `diğer partilere ayıp olmasın` üslubu seçilmiş. Artık nasıl olacaksa ‘Sakarya`nın tüm belediye başkanlıkları AKP`nin malıdır’ algısı yerleşmiş. Seçime 5 ay var, ama olsun. Bu iş, pazarlığı daha bitmemiş alışverişte, tapunun kesilip kütük defterinin imzaya hazır edilmesine benziyor ya, neyse! Hem biliyoruz; hasbelkader AKP`yi alt edip seçim kazanan partiler, bir süre sonra bakıyorlar ki okus-pokus pırrr... Başkan AKP`ye kapağı atıvermiş!
   Anket demiştik… Aday isimleri alt alta sıralanmış. Kutucuğa işaret koyuyorsun oy sayısı artıyor. Kırmızı bir çizgi var, oda belirli belirsiz uzuyor. Yüzde işaretli ve ondalık sayılı miktar da oranı belirtiyor. Halkımız matematik dâhisidir. Yüzde ve ondalık hesaplarından çok anlar! Misal; 2009 seçimleri öncesinde bazı belediye görevlilerinin kredi kartı taksitlerini diğer bankaların kartıyla kapatırken 4,5 yılda son model araba edinip Pierre Cardin`den giyinmesi matematik dehası olmanın kanıtıdır. Kırmızıçizgiyi çekip uzatanlar da çoğunlukla onlardır zaten. Bakmayın sayfadaki `İki kez oy kullanamazsınız` uyarısına. Burası Türkiye; onun da formülü bulundu diyorlar. Füze olmasaydı füzesavar icat edilir miydi yani! Dilediğin kadar oy kullanmayı sağlayan program keşfedilmiş, iyi mi! Zaten ileri demokraside oy kısıtlaması şık durmaz. Kim tutar seni; kapan belediyenin üst katındaki bir odaya, vardiya usulü tıkla babam tıkla!
   İyi de, seçmen Mart 2014`te bu uzayan kırmızıçizgiye uymasa ne olacak? Meraklanmayın; bal gibi uyar. Dün ne olmuşsa o gün de o olur.
   Vatandaş belediyede derdini anlatacak yetkili bulamaz olmuş… 
   İki kazanla üç boruya yüzlerce milyar ödeyip `50 yıllık su arıtma sorununu çözdük` babalanmasıyla musluklardan çamurlu su akıtılmış…
   Belediyenin tesislerini yıkıp arsaları yandaşlarına uyduruk kiralarla tahsis edilmiş…
   Kaloriferli hizmet binasında her odaya ilave klima taktırıp, onunla da yetinmeyerek ayak yanına elektrikli soba koyulmuş. Sedaş`a 2 trilyonluk borç yüzünden elektriğin kesilmiş…
Yeraltı çarşısı istimlakı için İller Bankası`ndan 1 trilyon borç alınmış… 
   Asfalt borcu nedeniyle koltuğuna, akvaryumuna neredeyse haciz konulmuş…   
   Bunların hiçbiri kimsenin umurunda değildir. İki sırt okşama, üç kucaklama oyları çantaya istifler. Ekstradan çocuğunu işe alma, sahile şezlong kurdurma, kumsala kavak tahtasından market kondurma, plajı Kızılderili çadırıyla donattırma sözlerini de verdin mi, sandık patladı demektir. Sonrası Allah Kerim`dir. Sonrası makamda Başkan ara ki bulasın`dır! Ama olsun`dur! Kırmızıçizgi uzasın bize yeter`dir!
   Yazıyı yazarken TV, AKP`nin Kızılcahamam toplantısından haberler aktarıyordu. Adaylar Kasım sonunda açıklanacakmış. Kim takar Kızılcahamam toplantısını! Karasu adayı belli olmuşmuş! Mehmet Ali Şahin bir işadamına bu müjdeyi telefonla bildirmişmiş! 
   Kısacası siz bu telefon hikâyesini hamam öncesi iş pişirildi diye algılayın. Ne diyelim; hayırlara vesile olur inşallah!
Şu haciz meselesi nedir?
   Sahiden nedir şu belediye taşınmazlarına ve tekerlekli taşınırlarına konulan haciz meselesi? Görenlerin yalancısıyım; İcra’daki dosya oldukça kabarıkmış! Masaya koyduğunda yüksekliği bir karışı buluyor diyorlar. Belediye mücavir alan sınırları içerisindeki tüm arsalar ve ilave olarak tamı tamına 26 araç şu anda icralık. Bilirkişi Heyeti bedeli tespit edip ilgili yere bildirdiğinde satış başlayacak. 
   Gerçekten insanın aklı almıyor. Kentpark arazisi de haciz dosyasındaymış iyi mi! Nasıl olur demeyin sakın. Neler olmadı ki Karasu’da! Benim merak ettiğim şu; 26 aracı icralık olan bir belediye İller Bankası’ndan borç alarak edindiği iş makinelerini hangi yüzle icralık durumdaki Kentpark’ta sergiler. Bunun adı Karasu Halkı’nı kakavan yerine koymaktır. İnsanlarla resmen alay etmektir. 
   Şimdi bu icralık arsalar nasıl satılacak ben si-ze söyleyeyim. Alıcılar kendi aralarında anlaşa-cak ve ilk ihaleye kimse girmeyecek. Pattt, be-delde yüzde 40 indirim! Ardından “Şu arsa se-nin, bu da benim” paylaşması başlayacak. Bele-diyenin son 10 yılda ihaleyle elden çıkardığı ar-saların satış değeri ile bu günkü değerlerini bir karşılaştırın, soygunun çapını görürsünüz. Eğer o arsalar gerçek bedeliye değerlendirilmiş ol-saydı, bu gün icra memuru başkanlık odasında-ki akvaryumu haczetmeye gelemezdi! (Neyse ki haciz ertelenmiş ve balıklar şimdilik kurtulmuş!) 
   Halkımız, Medyabar Sitesi’ndeki kırmızı 
çizginin boyunu ölçmeye ayırdığı zamanın azıcığını bu işleri araştırmaya ayırsa, gerçeği görecek de işine gelmiyor. Yalakalığın bu denli tavan yaptığı dönemi hatırlamıyorum ben... 
Ne diyebiliriz ki artık, yazıklar olsun demekten başka!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1426