Onlar ve biz   Güney Kore`de Jeju adasına öğrenci taşıyan feribot 16 Nisan 2014`te battı. 300`den fazla kişi hayatını kaybetti. 
   Güney Kore yetkilileri sabah saatlerinde 368 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Ancak daha sonra bir sayım hatası yapıldığı ortaya çıktı. Kurtarılanlar sadece 179 kişiydi. 
   Başbakanı Chung Hong-Won 27 Nisan`da başkent Seul`de bir basın toplantısı düzenledi ve hükümetin kazaya müdahalesinin yavaş olması, kamuoyu ile paylaşılan bilgilerin sık sık değiştirilmesi gibi konulara yönelik eleştirilerden dolayı istifa ettiğini açıkladı. Hong-Won Güney Kore halkından özür diledi. 
   Bu arada batan feribotun seyrinden sorumlu 15 kişi gözaltına alındı. Feribotun bir dümencisi “Mürettebatın üyesi olarak tüm görevlerimi yerine getiremediğim için kurbanların ailelerinden özür dilerim” dedi. Suçlu bulunmaları durumunda kaptan ve mürettebat ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek.
BİZDE…
   Pamukova`da 22 Temmuz 2004 tarihinde 41 kişinin ölümü 89 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Hızlandırılmış Tren kazası yaşandı. Açılan kamu davasında, 7,5 yıllık zaman aşımı 22 Ocak 2012`de doldu. Dava 7 Şubat 2012`deki duruşmada düşürüldü.   
   Kazada kızını kaybeden baba Alaattin Candan duruşma bittiğinde şunları söyledi:
   "Hiçbir şeye yaramadı. Vicdanlarda adalet yerini bulmadı. Bundan sonra ben bir şey düşünemiyorum. Yapacağım bir şeyler var. İnsan Hakları Mahkemesi`ne giderim. Evladımın ölümünden sonra 7,5 sene ve bir ay daha geçti. Tüm duruşmalara katıldım. Bu kaza benim hayatımda çok şeyler değiştirdi. Şeker hastası idim, hipertansiyon hastası oldum. Mesane kanseri oldum. Dialize giriyorum, böbreklerim bitti."
   Ve… O dönemde DDY Genel Müdürü olan muhterem büyük bir pişkinlikle hala görevinin başındadır!
  YİNE ONLAR…
   27 Kasım 2009`da Kosta Rika`da bir köprü çöktü ve 5 kişi öldü. Ulaştırma Bakanı Karla Gonzales istifa etti.
   5 Eylül 2009`da Makedonya`daki Ohri gölünde meydana gelen ve 20 kişinin öldüğü gemi kazası sonrası, Ulaştırma ve İletişim Bakanı Mile Yanakievski istifa etti. 1924 yapımı 40 kişilik gemiye 53 yolcu bindiren şirket bir Türk şirketiydi.
   12 Ağustos 2009`da Güney Pasifik ada ülkesi Tongan`daki gemi kazasında 93 kişi öldü. Ulaştırma Bakanı Paul Karalus istifa etti.
   2012`de Mısır`da meydana gelen tren kazasında 49 öğrenci hayatını kaybetti. Ulaştırma Bakanı Raşid el Mateeni istifa etti.
   Kasım 2013`te Letonya`da bir alışveriş merkezinin çatısı çöktü ve 54 kişi öldü. Başbakanı Valdis Dombrovskis “Yaşanan trajediyle ilgili siyasi sorumluluğu üstlendiğimi ve başbakanlık görevimden istifa ettiğimi duyuruyorum” diyerek görevi bıraktı. 
   BİZİM SOMA…
   Ar damarı çatlamış yönetim anlayışı ile vicdanı körelmiş toplum yapısı harmanından iç açıcı bir tablo çıkmasını beklemek hayaldir.
   Kimse Soma`da vatandaşı yumruklayan Başbakana ve polisçe etkisiz hale getirilen insanı tekmeleyen müşavire kusur bulmasın.
   Bence suçlu, katıldığı TV programında yaşamakta olduğumuz kâbusun asıl sorumlularını çekinmeden ortaya koyan Yılmaz Özdil`dir! Patronu her kimse, onu gazetesinden kovmalı, Padişahımız efendimize kullukta kusur etmemelidir!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1148