Orada mısın Tekin Doğan...


Orada mısın Tekin Doğan...

  “Dünyanın en büyük sahtekârını götürün, Londra Belediyesi`nde yolsuzluk yapamaz. Açın bakın internete, Londra Belediyesi`nin hesaplarını, kadro durumunu, faaliyetlerini gün be gün bütün şeffaflığıyla görürsünüz.”

   Yurt Gazetesi`nde Ayşenur Arslan`a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin böyle diyor. Peki, bizde neden belediye hesapları başkanla muhasebeci arasındaki özel sırdır? Gürsel Tekin ona da yorum getiriyor: “Türkiye`de bu mümkün değil. Siyaset yerel yönetimin rantından besleniyor.”

   Yine de bir ümit diye Karasu Belediyesi Sitesi`ne girip Mali Hizmetler Müdürlüğü linkini tıkladım. Olur ya, belki günlük gelirler ve harcamalar vardır. Karşıma bir fotoğraf çıktı. Müdür ortada, iki yanında dört personel ayakta. Eyvallah; tanıştığımıza memnun oldum!

   Fotoğrafın altındaki ana başlıklar şöyle: Teşkilat Görev Yetki ve Sorumlulukları, Müdürün Görevleri, Müdürün Yetkileri, Müdürün Sorumlulukları, Örgüt Yapısı… Her ana başlığın altında sıralanan bir yığın madde… Bunlara çok ihtiyacım vardı, öğrendim!

   Bak sevgili Müdür Tekin Doğan kardeşim… Senin görev ve yetkilerin sana ait olsun. Belediyenin günlük gelir ve harcamalarını düzenli olarak siteye koyabiliyor musun, bana ondan haber ver! Örneğin Temmuz ayında İller Bankası`ndan gelen nüfus başı pay toplamı ne kadardır?

   Aynı ayda ruhsat, iskân harçları geliri nedir?

   Sudan, plajdaki işyerleri kiralarından, cezalardan, emlak vergilerinden, işgaliyelerden kiraya verilen makine parkı araçlardan tahsilat toplamı nedir?

   Sonrasında; Temmuz ayının maaş giderleri ne kadardır?

   Temizlik şirketine ne kadar ödeme yapılmıştır?

   Alım satımlar, hizmet harcamaları nedir?

   Aynı aya ait borç nedir, alacak ne kadardır?

   Bütün bunlardan kamuoyunu haberdar edebiliyor musun?

   Tekin Beyciğim; akraban olan ve iyi görüştüğün Gürsel Tekin ne diyor, sen ne yapıyorsun? (Aslında doğrusu ne yapamıyorsun olacak!) Sana kızmıyorum, çünkü böyle bir açıklığa izin vermezler. Bundan önceki başkanlar Mali Hizmet Müdürlerine bu özgürlüğü vermediler; sana da vermiyorlar; bundan sonraki başkanlar da müdürlerine böyle bir serbestiyi vermeyecekler.

   Bir adım daha ileriye gidip, başkanların neden bu bilgileri açıklama ihtiyacı duymadıklarını söyleyeyim mi? Bak Tekin Müdür; halk böyle bir şeffaflığa ihtiyaç duymuyor. Halka da kabahat bulmayalım; kendileri adına bu denetimi yapacak, yönetimi bu açıklığa zorlayacak Belediye Meclis üyeleri de buna gerek görmüyor! Eh yani, Meclis üyelerine de fazla yüklenmeyelim. Eşin, dostun, akrabanın özel imar değişikliklerini takip etmekten bu işe zaman ayıramıyorlar!

   Tekinciğim, belediye ile ilgili sosyal medyayı sallayan dedikodulara son vermenin tek çaresi şeffaflık değil midir? Şu su arıtma tesisi örneğin… Kaç gündür musluklardan su yerine çamur akıyor.

   Değerli Kardeşim, 800 bin liranın üzerinde bir maliyetten söz ediliyor ve bu ödeme makbuzlarının altında senin imzan var. Elini vicdanına koy ve söyle, bu sistem bu parayı hak etti mi? “50 yıllık sorunu çözdük” diyen afiş hala terminalin giriş duvarında asılı. Temiz su yerine çamur akıtan sistemi şirin göstermek için ödenen ilan paralarının tutarı nedir? Ve bu cilalama işi kimin marifetidir?

   Misal diyorum; belediyenin 1990 yılında kurulmuş parke şantiyesi dururken, Konacık`ta açılmış kum ocağından belediye kamyonları ile Adapazarı`ndaki bir şirkete malzeme taşımak ve orada imal edilecek parke taşını yeniden Karasu`ya getirmenin akılcı tarafı var mıdır? Bu nasıl bir hesaptır ki gidiş-gelişe harcanan akaryakıt, neredeyse üretilen parke taşı maliyetine eşit düşer?

   Bak Tekin Kardeşim… Fırsatlar hazır olanlar için vardır derler… Suyun başındaki iki insandan biri olarak elindeki tarihi fırsatı değerlendir. Gel şu belediyenin hesaplarını ıcığına cıcığına kadar ortaya ser… Hemşerin ve akraban Gürsel Tekin`e “İngiltere`nin Londra Belediyesi varsa, Türkiye`nin de Karasu Belediyesi var” deme şansını bağışla! Hem o memnun olsun, hem de sen bulvarda alnın ak başın dik gez.

   Tekin Müdür, orada mısın? Beni duyuyor musun?

   (Tüm Karasulular’ın bayramını kutluyorum.)

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1860