Papatyalar dönemi hortladı!Önce Ferizli Belediyesi`nde encümen seçimlerini kaybetti AKP… Üstelik çoğunlukta olmasına rağmen...

   Arkasından Karasu Belediye Meclisi`nin Nisan toplantısında olanlar oldu. Faaliyet raporu MHP ve bir kısım AKP`lilerin ret oyuyla kabul edilmedi ama katakulli yaratılıp oyların kabul yönünde çıktığı ilan edildi!

   Ah şu hınzır basın yok mu hınzır basın. Anında yerel ve ulusal gazetelerin sayfalarına düştü her iki haber…

Kulaklar çekildi mi?

   AKP İl Başkanlığı, tam da Afyon`da düzenlenecek olan Yerel Yönetimler İstişare Toplantısı öncesinde her iki ilçenin AKP`li meclis üyelerinin kulaklarını çekme ihtiyacını duymuş.

   Duyumlarımıza göre belediye başkanlarına şu veya bu şekilde kazan kaldıran partili meclis üyelerine, “Uslu durun, iç tartışmaları dışarıya yansıtmaktan kaçının” talimatı verilmiş. Basına demeç vermemeleri konusu da tembihatta önemli bir yer tutmuş!

Ah şu basın!

   Belediye Meclisi toplantıları halka ve (hoşa gitmese de!) basına açık olduğuna göre ne yapacak AKP`li üyeler? Elbette eleştirel konuşmalar yapmayacaklar. Oylamalar-da bağırlarına taş basıp belediye başkanlarının gösterdiği istikamette gözü kara tercihte -

bulunacaklar!

   Buna uymayanların elbet icabına bakılacak!

Eskiden ve şimdi

   2002`de kurulan AKP`yi ilçe bazında takip eden biriyim. Eskiden aylık danışma toplantıları baştan sona basına açık yapılırdı. Toplantıya hangi milletvekilinin katılacağı günler öncesinden basına iletilirdi. Daha da ilerisini söyleyeyim. Partili bazı ilçe yöneticileri milletvekillerine veya partinin il yöneticilerine sormaya çekindikleri soruların basın temsilcileri tarafından sorulması için ricacı olurlardı.

   2010 yılına kadar böyleydi. Sonrasında sistem değişti. İlk başlarda toplantı gündemi tamamlanır tamamlanmaz basın mensupları yarı nazik bir üslupla dışarıya davet edilmeye başlandı.

   Şimdilerde ise basın, ilçedeki aylık danışma toplantılarını günler sonra partili bazı üyelerin sosyal medyadan paylaştıkları öz çekim fotolardan öğrenebiliyor!

‘Tanımakta zorlanıyorum’

   AKP`nin kurucularından, parti kademelerinde yöneticilik ve seçimle gelinen diğer üst düzey görevlerde yıllarca bulunmuş bir isim Ferizli ve Karasu`daki son gelişmeleri değerlendirirken şunları söylüyor:

   “Biz Milli Görüş geleneğinin temsilcileri olarak AKP`yi kurduk. Yolsuzlukları, hırsızlıkları, adaletsizlikleri, kayırmacılığı sonlandırmak ve düşünce özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak sözlerini vermiştik. 2008, hadi diyelim 2010`a kadar bu çizgide önemli başarılara imza attık. Sonrasında durum tersine döndü. Artık partimi tanımakta güçlük çekiyorum!”

   İçeride çekilen güçlük dışarıdakilerin çektiğinden katmerli olsa gerek!

Herkesin gündemi farklı

   Yıllardır AKP`yi oy yağmuruna tutmuş sokaktaki sıradan partililer de benzer şeyleri söylüyorlar.  Örneğin, 2014 yerel seçimlerinin hemen ardından Karasu`da baş gösteren Belediye Başkanı-İlçe Başkanı uyuşmazlığının yarattığı ve belediye meclisinin partili üyelerini iki parçaya ayıran görüntüyü, İl Yönetimi olmak üzere Sakarya milletvekillerinin kayıtsızca izlediklerini söylemekteler.

   Partinin deyim yerindeyse kabak gibi iki, hatta üç parçaya ayrılmış görüntü vermesine üst kademelerin neden sessiz kalmasına farklı yorumlar getiriliyor.

   “Herkesin kendine göre bir hesabı var” söylemi partililerin dilinde. Kimi milletvekili, kimi belediye başkanı olma derdindeymiş.

Papatyalar açtı!

   Bu arada olan Karasu`ya ve Ferizli`ye oluyor.

   Hesabı verilemeyen arazi satışları, usulsüz harcamalar, ağır cezalık olan ihaleler, İller Bankası`ndan kullanılan uzun vadeli milyonluk krediler ve son yıllarda hortlamış izlenimi veren Özal dönemindeki `Papatya`vari yaşam görüntüleri…

   Ve tüm bu olumsuzluklara karşı çıtı çıkmayan bir muhalefet!

   Karasu’daki Manzara-i umumiyenin özeti bu maalesef.

 

ELLERİ BÜYÜYEN ADAM

   Bir süre önce açıklanan 2017 yılı Türkiye büyüme oranı tartışmaları da beraberinde getirdi. Gayri safi yurt içi hasılası olsun, tarım sektörünün katma değeri artışı olsun, inşaat ve hizmet sektörlerindeki katma değer artışlarıyla ilgili bir yığın yüzde hesabı ve rakam gazete sayfaları ile ekranlarda ekonomi uzmanı muhterem halkımıza ayrıntılı şekilde anlattı.

   Özetle ‘büyüdük’ denildi.

   Sıradan vatandaş ise bu artışın kendi kesesine ne kattığını veya ne götürdüğünü hesaplamaya koyuldu.

   Bir okurumuz, kafası karışan vatandaşlara yaptıkları hesaplamalara destek amacıyla aşağıdaki fıkrayı gönderdi…

   Yaşı 80’e yaklaşan adam doktora gidip derdini anlatır: “Doktor Bey, benim ellerim büyüyor!”

   Doktor bir adama bir de ellerine bakıp yanıt verir: “Nasıl yani? Durup dururken el büyür müy­müş? Sen yine şu ilacı kullan, bir şeyin kalmaz” diyerek bir krem yazar.

   Aradan 15 gün geçer, adam yine doktorun kapısına dayanır: “Ellerim habire büyüyor doktor!”

   Doktor adamın ellerine bakar, ancak önceki muayeneden farklı bir durum olmadığını gördüğünü söyleyip hastasını gönderir. Yine de ellerini ölçüp bir kenara not etmeyi ihmal etmez.

   Bir ay geçer, adam tekrar doktorun kapısında görünür: “Doktor, maalesef büyüme devam ediyor!”

   Doktor fesuphanallah çekerek bir önceki ölçüyle karşılaştırır; büyüme filan olmadığını görüp sorar:

   “Amca, neyle ölçüyorsun da fark ediyorsun ellerinin büyüdüğünü?”

   Adam sakin yanıt verir: “Küçük su döktükten sonra şeyimi yıkarken fark ediyorum!”

   Biz de soruyoruz, devlet büyümeyi neye göre ölçüyor?

   Büyümeyi davul zurna ile ilan edenlerin, vatandaşın küçülen gelirinden haberleri var mı?

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 424