Partilerde görünüm


 
  Seçim kampanyalarını sürdüren partilerde görünümün özetidir:
   Ak Parti, kalabalığıyla birlikte geziyor. Gittiği mahalle ve köylerde alan toplantılarına katılanlar oluyorsa da bunlar çoğunlukla durumu uzaktan bir maç gözlemcisi ciddiyetiyle izliyor. Limandere’de yapılan son toplantıda bunu açıkça gördük.Nedenini bilemem. Değerlendirmesini yapmak Ak Parti’ye düşer
   Limandere demişken şu lastik kesme olayına değineyim. 
   Bunun bir izahı yok! Bir partiyi, yöneticisini, adayını beğenmeyebilirsin. Bu duyguyu lastik keserek açığa vurmak neyin nesi!  Bu davranışın literatürdeki adı kundakçılıktır. Kimsenin görmediğine eminsen komşunun tarlasındaki buğdayını veya barakasını da yakabilirsin. 
   Toplumu bir öfke nöbeti sarmış. Bunun sorumlusu sabah akşam ekranlardan çatık kaş ve yüksek desibel avazla ortalığı gerenlerdir. 
   Vatandaş da geride kalmayayım düşüncesiyle lastik kesiyor, kaporta çiziyor tatmin oluyor.
   İşte sandık geldi. 30 Mart’ta oy atacağız. Kendini orada ifade etmek dururken mala davara zarar vermenin izahı yoktur.
   * * *
   Gelelim CHP ve MHP’ye...
   İkisini bir başlığa aldım; çünkü taraftarı benzer şekilde davranıyor. Her iki partinin toplanan kalabalıkları sıradan izleyici filan değil. Gerçek partili veya seçmeni katılıyor toplantılarına. 
   Benim gözlemim bu. Böyle olunca alanlarda toplanan kalabalık kıyaslamala-rında Ak Parti burun farkıyla önde görünüyor. Bu görüntünün sandığa yansıması ne olur? 30 Mart akşamı saat 19 civarında göreceğiz.
   * * *
   Saadet Partisi şatafattan uzak bir çalışma sürdürüyor. Konvoy yok, havai fişek yok, şamata yok! Benzinliklerden araçlara benzin-mazot doldurulmuyor. Bu sadeliğin güzel de bir açıklaması var: 
   “Siyasete finans sağlayan, kazanılmış seçim sonrasında harcadığının kat be kat fazlasını ister!” 
   Parti yetkilileri bunu kısa sözlerle açıklıyorlar. Ben açarak yazdım ki, iyice anlaşılsın.
   * * *
  Halkların Demokrasi Partisi bir görünüp bir kayboluyor. En rahat parti HDP! Her ne kadar kitle partisiyiz diyorlarsa da onların kitlesi merkezde bulunuyor. Zaten bir veya iki mahallede toplu olarak oturuyorlar. Kahvehaneleri de belli. Bu söylemden HDP’lilerin kendilerini Karasu’dan soyutladıkları anlamı çıkmasın. Siyaset dışında hayatın her alanında birlikteyiz. (Saat Salı günü 15.23... tam bu satırları yazarken HDP minibüsü Heyamola türküsünü çalarak gazetenin önünden geçti. Dolayısıyla benim görünüp kayboluyorlar tezim çöktü!)
   * * *
   Karasu’da İki bağımsız aday var... Yaşar Sarı ve Şeyma Terci... 
   Sarı ile bir söyleşi yapmıştık. O gün bu gündür görüşme fırsatımız olmadı. 
   Yaşar Bey’in benim de tuttuğum görüşleri şöyle özetlenebilir: “Yerel siyaset arenasına yeni insanların, hak eden insanların, yok sayılan insanların çıkması lazım. Kıymetli arkadaşlara teklif gelmiyor. Onları değerlendirmek istemiyorlar. Siyaset bir kesim insanların tekelinde kalıyor.” 
   Bu yaklaşıma Karasu’da katılmayacak insan azdır diye düşünüyorum. Ama iş icraata geldiğinde eski tas eski hamam! Aday belirlerken ‘onun parası, bunun hatırı, berikinin geniş sülalesi’ kavramları zeytinyağı gibi suyun üstüne çıkarılıveriyor!
   Karasu’da bu güne kadar bayan Belediye Meclisi üyesi olmadı. Başkan derseniz zaten olmaz! Partilerde kadın kotası var. Bakıyorsunuz AKP’de seçilebilecek sırada bir, hadi bilemediniz iki bayan aday var. CHP’de bayan aday yedinci sıraya konulmuş. MHP bayan adaya on sekizinci sırayı layık görmüş.
   HDP’ye sözüm yok. Eş başkan bayan; (Parti bay-bayan eşbaşkanlığı şart koşmasaydı, olur muydu dersiniz?
   Bu arada Şeyma Hanım’ı da kutluyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1432