SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Plan yapıyoruz   1/25 binlik Çevre Düzeni Planı 21 Nisan Pazartesi günü askıdan indi. Gazetemizde geçen hafta yayınladığımız haber sonrası plana bir hayli itiraz eden olmuş. Bu işi gizli/saklı kotaranları bir miktar üzmüş olmalıyız!
   İtirazlardan biri Küçük Sanayi Kooperatifi’nden gelmiş. Aynı zamanda MHP’den meclis üyesi olan Mehmet Çatalbaş’la Pazar günü yeni planda küçük sanayi sitesi olarak belirlenen yere gittik.
   Sanayi esnafı üzülebilir, ama söylemek durumundayım. Plancıların tek doğrusu bu kararları gibi geldi bana! Batısından Karasu-Adapazarı bölünmüş yolu geçiyor. Kuzeyi’nde Melen Çayı boru hattı ve buna ait yol. İlçe merkezine taş çatlasın 5 km mesafede bir yer.
   Arazi plansız yerleşim alanı. Önümüzdeki yıllarda planın uygulanması gündeme geldiğinde orada bulunan konutları istimlak ederek yıkabilirsiniz. Gerçek bedelini ödediğinizde buna kimsenin itirazı da olmaz. Bu işin bir tarafı.
   Çatalbaş’la araziyi incelerken baktık ki, vatandaşın biri bir hayli masraf ederek yamaçtaki taşlı arazisini düzelterek ev inşa etmeye hazırlık yapıyor. 
   1/25 binlik planı yapanlara sormak gerek. Madem ki bu araziyi sanayi sitesi için uygun gördünüz; böylesi bir yapılaşmaya engel olmak gerekmiyor mu? Burada elbette sorumluluk belediyeye düşüyor. Plan çizimlerini kapalı kapılar ardında yapabilirsiniz, ancak gün gelecek akla kara ortaya çıkacak. Hiç değilse plan uygulamasında belediyeye maddi külfet getirecek işlerden kaçınmak gerekir. Bizim milletimiz anlayışlıdır. Uyarıyı dinler. Yarın yıkılması muhtemel binayı yapmaz.
   Bir başka konu alt ölçekli planla-rın üst ölçekli  planlara uyup uymayacağı konusudur.
   1/100 binlik Bölge Planı yapıyorsunuz. Ardından gelen 1/25 binlik alt ölçekli planda 100 binliğe göre radikal değişiklikler söz konusu.
   Örnek mi istiyorsunuz? 100 binlikte turizm merkezi olan Kocaali yolu ile Karadeniz Caddesi arası 25 binlikte konut alanına çevrilmiş.
   Bundan sonra sıra 5 binlik ve binlik planlarda. İstermisiniz beş binlikte orayı yeniden turizm alanı ilan etsinler! Müteahhitler kızmasın, binlikte yeniden konut alanına çeviririz olur biter!
   Böyle işler plancılığın ince noktalarıdır. Kafaları karıştıracaksın ki, milletimiz 300 m2`lik arsasının haritada ne gösterildiğinin telaşıyla uğraşırken binlerce dönümlük mera alanlarının birilerine peşkeş çekildiğinin farkına varmasın!
   Tamam, turizm bölgesi konut alanına çevrilsin. Zaten fiilen konut tarlası olmuş o bölge. İyi güzel kardeşim de, bu konutların yol işi ne olacak? Hangi parayla asfaltlayacaksınız oraları.
   Dörtyol ışıklardan plaj girişine kadar olan yolun batı bölgesi liman hizasına kadar hızlı bir yapılaşmaya sahne oluyor. Gezin bakın; peynir ekmek gibi satılan binlerce konutun yolları toz toprak. Hatır için insan Maden Deresi çakılı döker değil mi? O da yok! Karasu Otel ile Bayazıt Tesisleri arasındaki bölge yapılaşalı neredeyse 20 yıl oluyor. Tek gram asfalt yok! Kaldırımı zaten hesaba kimse katmıyor.
   Belediye bu konutlardan ruhsat ve iskân harcı almadı mı? Namazgâh’ta fındık bahçelerinin bile yollarını asfaltlayan belediye denize sıra geldiğinde neden ketum davranıyor?
   Bunları Cihan Ersöz’ün değil muhalefet partilerinin sorması gerekir. CHP, MHP, DP, SP, BBP yöneticileri bir gün olsun yukarıda sözünü ettiğim yerleri gezip görmüş mü?
   Aman aman,, zahmet olmasın 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1210