• Ana Sayfa
  • »
  • Polis Bizans Tekfuru, Belediye Kara Murat!

Polis Bizans Tekfuru, Belediye Kara Murat!

   Yerel Yönetimler Yasası`nda yapılan değişikliklerle  polise ait birçok yetki belediyelere devredildi. Bunlardan biri şehir içi trafiğinin düzeni, diğeri de kahvehane, eğlence yerleri gibi iş yerlerine ruhsat verme yetkisidir. 
   Polis her iki alandan tamamen çekilmiyor; örneğin gazino ve müzikholleri yine eskisi gibi denetliyor. Yasa ve yönetmeliklere aykırı bir durum tespit ettiğinde, raporunu hazırlayıp gerekli işlemi uygulamaya yetkili belediyeye gönderiyor.
   İşte sorun bu noktadan sonra başlıyor. Siyasi müdahaleler ve oy hesapları devreye girdiği için caydırıcılık amaçlı süreli veya süresiz kapatma cezaları ya uygulanmıyor veya adet yerini bulsun kabilinden ilginç yöntemlerle geçiştiriliyor. 
   Şark kurnazlığı kokan bu yöntemlerden bir örnek vereyim. Cuma sabahı bulvardan geçiyorum. Yolumu kesen bir tanıdık “Duydun mu, dün gece bir gazino kapatılmış” dedi. Ses tonu alaycı... Ne demektir gazino kapatmak? İlk anda bir grubun iş yeri sahibine “Bu gece müşteri alma; sadece bizi eğlendir” talebinde bulunduğunu sandım. İroni yaptığını kavrayamadım. Çünkü o gece kandil gecesiydi. 
  Durum sonradan anlaşıldı. Bundan yaklaşık bir ay önce polis, denetimini yaptığı gazinoyla ilgili rapor hazırlayıp belediyeye göndermiş. Yönetmeliğe aykırı bulunan eksikliğin karşılığı en az bir günlük kapatma.  Anlayacağınız belediyenin bu kararı 1 Mayıs Perşembe akşamı uygulanmış. Yani, gazinonun zaten mola verdiği  Regaip Kandili akşamı! 
   Polis yerel basına karşı sır küpü olmasa kim bilir buna benzer Aziz Nesinlik daha ne hikâyeler öğreniriz! (Belediye Encümenine ipucu vereyim; Miraç Kandili 25 Mayıs, Berat Kandili 12 Haziran`da. Ramazan ayı 28 Haziran`da imdadınıza yetişiyor. Ceza uygulama takviminizi ayarlayın artık!)
   Böylesi bir kararın polise verdiği mesaj gayet açıktır: “Kendini boşuna yorma. Ben bildiğimi okurum!”
   Belediye bu anlayışla nereye varmak istiyor; açıklansın da öğrenelim. 
   Yani bu ilçenin herkesi yıllardır rahatsız eden bir gazino gerçeği yok mu?
   Bu ilçe yıllardır `Nataşa` sorunuyla boğuşmuyor mu?
   Fuhuş olayının yeşermesine katkı sunan bataklığın, gazino ve müzikhol adı altında ruhsatlandırılan işyerleri olduğunu belediye kabul etmiyor mu?
   Böylesi yerlerde kaç genç eften püften tartışmalar sonucunda hayatını kaybetti? Kaç annenin ciğeri yandı? Kaç çocuk babasız kaldı? Belediyeyi yönetenler bunların çetelesini tutmuş mudur?
   Tavşana kaç tazıya tut; öyle mi?
   Polis görevini yaptığı için gazinocu esnafı gözünde Bizans Tekfuru olsun; sen belediye olarak tutanakları örtbas edip Kara Murat’lığın hazzını yaşa! Bu mudur yani!
   Gazinoları sözde Döşeme`ye taşıdık! Bakıyoruz Karadeniz Caddesi yine eski konumunda. Kafe Bar adı altında açılan işyerlerine anında içki ruhsatı verilmiş. Süresi bir gün iyi mi? 
   Üstelik tek imzayla! 
   Üstelik polisin asayiş anlamında uygun bulmamasına rağmen!
   Gecenin karanlığında kapılarında esrarengiz tipler. Bırakın yürüyerek, insan aracıyla geçerken bile tedirgin oluyor.
   Bu tür işyerlerinin mutfağı, WC`si, masası, bardağı, sürahisi sağlık koşullarına uygun mu? Zabıta bu anlamda yeterli denetimi yapıyor mu?
   Bu soruları yıllardır sormaktan bıktık. Bir yetkili çıkıp da Allah rızası için yanıt vermedi, veremedi. 
   Bakın, bu böyle gitmez. Üç beş oy uğruna; ahbap çavuş küstürmeme telâşına bir ilçenin geleceği ile oynanmaz.
   Deniliyor ki, “Esnaf iş yeri açmasın mı? Talep var, karşı koyamayız.”
   Doğu Karadeniz Caddesi üzerinde Mimus Kafe var. Orası da alkol ruhsatlı. Nezih bir yer. Cesareti olan varsa bir Nataşa ile kapıdan içeriye adımını atsın bakalım. 
   Bu tür iş yerlerinin kalitesini yükseltmek ruhsat verenlerin görev alanına girmiyor mu? Karanlıkdere Muhtarı’nın sorumluluğunda mı işyerleri düzenine özen göstermek!
   *   *   *
   Yeri gelmişken sorayım…
   Gazinoların taşındığı yer Hazine arazisiydi… Belediye mevzi imar planı yaparak burasını kiralama veya satın alma yöntemiyle eğlence bölgesi yapmayı kararlaştırmıştı. Resmi prosedürler tamamlanmadan inşaata izin verildi. Ne olduysa bundan sonra oldu. Sıra satın almaya geldiğinde buraya dikilen gazino inşaatları Hazine malı sayıldı. Böylece maliyet 10`a katlandı.
   İşin buraya kadarını biliyoruz. Sonrasında neler oldu? Hazine`nin talep ettiği bir milyon liraya yakın parayı kim ödedi? Belediye mi, gazino sahipleri mi? Yoksa borç duruyor mu?
   Açıklayın ki, kamuoyu bilgi sahibi olsun!
NOT: Trafik keşmekeşini de yazacaktım, yerim kalmadı. Haftaya buna değineceğim.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1357