• Ana Sayfa
  • »
  • Saldık çayıra Mevla’m kayıra

Saldık çayıra Mevla’m kayıra  Parolamız aynen budur.
   Her şey, evet her şey gözlerimizin önünde olup bitiyor, bizler görmüyoruz.
   Aslında farkındayız, ama görmemiş gibi yapıyoruz.
   Çünkü işimize öyle geliyor. Toplumun önceliklerini popo darbesiyle bir kenara itip, kendi minik çıkarlarımızın peşine düşüyoruz.
   Örnek çok; ben en sonuncusunu vereyim.
   Limandere`den CHP`de siyaset yapmış bir arkadaş aradı. Tapu işlemi için belediyeden istedikleri evrakı alamamışlar. Nasıl olur dedim, anlattı…
   Dört belde belediyesi kapatıldıktan sonra emlak bilgileri Karasu Belediyesi`ne devredilmiş. Ne var ki bu bilgiler sisteme işlenmemiş.
   Nedenini araştırdım; altından Karasu Belediyesi`nin bilgisayar sistemlerini kurup program veren firmaya olan okkalı bir borç çıktı.
   Seçimin üzerinden üç ay geçmiş. Dört beldenin emlak bilgilerinin ne zaman sisteme kaydedileceği hala belirsiz. Anlayacağınız Limandere, Kurudere, Yuvalıdere ve Darıçayırlı vatandaşlar alım-satım, ayırma, birleştirme yapamayacak. Resmi olarak arazi-arsa alıp satamayacak. 
   Peki, çözüm nedir?
   Söz konusu bilişim şirketi ile neredeyse kopmuş bulunan ilişkileri onarmak… Bunun için de borcu kapatmak.
   Böyle bir şans var mı?
   Bana sorarsanız yok! Eskiden işçi maaşlarının ödenmesinde sıkıntı yaşanırdı. Şimdi memurlara bile maaşları gecikmeli ödeniyor. (Belki de ödenemiyor!)
   Yani saldık çayıra durumu...
   Hizmet alamamaktan yakınan arkadaşa gel bunu haber yapalım dedim. Ne söylese beğenirsiniz? “Benim adımı kullanma; Başkan`la aramı açma!”
   Başkan`la arayı açmanın kişiye verebileceği zararı bir kefeye koyun; dört beldede oturan vatandaşların belediyenin ihmali yüzünden uğradığı hak kayıplarını da diğer kefeye koyun ve tartın bakalım. Hangi taraf ağır basıyor!
   Karasu`da sorunlara yaklaşım ne yazık ki budur. Minik çıkarlar için toplumun çıkarlarını görmezden gelmek!
   Geçelim…
   Manşet haberimizde yer alan bilgiler tamamıyla doğrudur.
   İddia ediyorum; su arıtma tesisi diye yutturulan sistem deyim yerindeyse çakmadır. Belediye açıkça 800 bin liranın üzerinde zarara uğratılmıştır. Ben bunu açıkça söylüyorum ve buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Belediye Meclisi komisyon kurmalı ve en ince detayına kadar bu konuyu araştırmalıdır.
   Tesis (!) satın alınırken bilirkişi incelemesi yaptırılmış mıdır?
   Benzer tesisten kurup olumlu sonuç alan nüfusumuza eş bir başka ilçe belediyesi var mıdır?
   Satın alma öncesinde İller Bankası veya SASKİ`yi danışılmış mıdır?
   İhalesiz alım olamayacağına göre kaç firma davet edilmiştir?
   İhale ilanı ne zaman hangi gazetede yayınlanmıştır?
   Bütün bunların acilen açıklığa kavuşturulması gerekir.
   Belediye kasasından milyon liralar ödüyorsunuz, “Ne yapalım, istediğimiz sonucu alamadık” diye geçiştiremezsiniz. 
   SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş “O tesisi çöpe atacağız” diyor. Bir bildiği var ki böyle konuşuyor.
   Bu satın alma görevi kötüye kullanmak değilse nedir?
   Bu işi kotaranların kendini temize çıkarması için bir yolları daha var: Temelsiz suçlamalarda bulunuyorsam benim hakkımda dava açsınlar. Hadi buyurun… Var mı cesaretiniz?
   (Tesadüf bu ya; bu satırları yazarken Fransa eski cumhurbaşkanı Sarkozy`nin görevi kötüye kullandığı iddiasıyla gözaltına alınıp sorgulanmakta olduğu haberi vardı, CNN Türk`te!)
   Deprem sonrasında Antalya`ya göç etmiş bir emekli öğretmen arkadaşım Karasu`ya geldi. Hafta sonu Kocaali, Melenağzı, Karaburun ve Akçakoca turu atmış. Dolaştığı yerlerle Karasu`yu karşılaştıran bir değerlendirme yaptı. Bildiğim konuydu, ama anlattıklarında utanmadım desem yalan olur.
   Kendisine, Akçakoca`yı modern bir turizm ilçesi haline getiren CHP`li Belediye Başkanı Fikret Albayrak`ın 30 Mart seçimlerini kaybettiğini söyledim. Üzüldü tabi ki!
   Akçakoca`nın aksine Karasu, beş yıllık görev döneminde iki park (Onları da borçlanarak) yaparak göz boyayan bir adayı baş tacı etti. 
   Ne yapacak bu başkan önümüzdeki dönemde? 
   Bu güne kadar ne yaptıysa aynısını yapacak!
   Vizyonsuz, plansız, programsız; yerel yönetim kültüründen, bilgisinden yoksun bir anlayıştan bir şey beklemek de abestir zaten! Mal meydanda!
   Genç Parti ile başlayan siyaset serüveni ardından MHP ile devam etti. Muhterem şimdi AKP`de… Geriye doğru bir bakın bakalım. Yoldaşı olan ve kendisini başkanlık koltuğunu oturtan kadrolardan kaçı ile görüşüyor? Kaçı ile fikir alışverişinde bulunuyor? 
   Siyasette birlikte yürüdüğü dava arkadaşları “Kendisini tanıyamamışız deyip Karasu’dan özür dileme noktasına gelmiş mi gelmemiş mi?
   Hadi bunları geçelim; seçimlerde Karasu’yu su yolu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu’nu Karasu Belediye Başkanı ile bir arada gören var mı?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3307