SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

SİYASET DIŞI ÜÇ KONU


   Kamuoyu kimin hangi partiden belediye başkanı adayı olacağına kilitlenmişken, gözlerden kaçan üç temel konuyu gündeme getirmek istiyorum.
   Bunlardan birincisi Tersane, ikincisi yeni hastane inşaatı; üçüncüsü de Karasu`ya yapılması planlanan sentetik saha konularıdır.
   Karasu Gündoğdu Tersanesi`nin hikâyesini herkes biliyor. Seçilen yer konusunda alevlenen tartışmalar fazla uzamamış ve tersane kısa sürede tamamlanmıştı. O günlerde `Burada tersane olmaz` diyenlere `Tuzu kurular` yaftası yakıştırıldığı gerçeği de hafızalardadır. Ben tersaneye karşı çıkmadım. Ancak kendimi hep o tuzu kuruların safında gördüm. Kamuoyunun da peşin hükümle beni o listeye yazdığından kuşkum yok.
   Her neyse, olan oldu. Şimdi bundan sonrasını konuşmanın zamanıdır.
   Gündoğdu Tersanesi, Türkiye`deki tüm tersaneler gibi dünyada baş gösteren ekonomik krize yakalandı. Türkiye`ye verilmiş 4,5 milyar dolarlık gemi siparişinin, Karasu`yu teğet geçmesi düşünülemezdi. Sonuçta üretim durdu ve çöküş süreci başladı. Hâlbuki ne hayallerimiz vardı. Orada 1.500 kişi çalışacaktı. Bunun ön hazırlığı olarak daha tersane temeli atılmadan Karasu ve Kocaali`de gemi kaynakçılığı kursları açmıştık. Belediyede hazırlanan listede işe girecekler için sıralama bile yapılmıştı.
   Sonuçta Maltepe Ticaret Mahkemesi`nin kararıyla tersanenin iflası ilan edildi. Şu günlerde Karasu İcra Dairesi tasfiye işlemlerini sürdürüyor.
   Bu işin bir tarafı... Diğer taraftan, tersane ile şu veya bu şekilde iş yapmış Karasu esnafının alacakları konusu var. Gündoğdu için küçük sayılan miktarlar esnaf için hayati önem taşıyor. Markete borç 30 bin lira. Pansiyona borç 25 bin lira… Liste uzayıp gidiyor… Daha büyük miktarlar da var. Örneğin, inşaat sırasında buraya beton veren şirkete 1 milyon liralık alacak 4-5 milyon zarara yol açmış. 
   Tasfiye sırasında esnafın alacakları gündeme gelecek mi?
HASTANE İNŞAATI
   Gelelim yeni Hastane inşaatına… Yüklenici Nükleer İnşaat işi tamamlamadan bıraktı. Burada da taşeronların, inşaata mal ve hizmet sunan Karasu esnafının yüz binlerce lirayı bulan alacağı var. Ortada muhatap yok! Sadece bir yemek şirketinin alacağı miktar 250 bin lira. İhaleyi yapan TOKİ… Bitmemiş inşaatın hak edişlerini son kuruşuna kadar ödeyen de TOKİ… Nükleer İnşaat`a el bebek gül bebek muamelesi yapan aynı TOKİ Karasu esnafının alacakları gündeme geldiğinde “Gidin kiminle anlaştıysanız onunla muhatap olun” diye nanik yapıyor!
   Alacaklı esnafın bir iddiası var; söyle: “Nükleer İnşaat son olarak 1,5 milyon liralık hak ediş hazırlamıştı. TOKİ bunu henüz ödemedi. Bu parayla bizim alacaklarımızı versinler.”
   Bu ilçede iktidarıyla muhalefetiyle siyasi partiler var. Bölgenin milletvekilleri var. Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin. Karasu veya Adapazarı`nda yayın yapan herhangi bir yerel gazetede, yukarıda dile getirdiğim konularda herhangi bir siyasi parti başkanı veya herhangi bir milletvekilinin bir demecini okuyan var mı? Tersane kurulurken boş zamanlarını oraya ayıran Milletvekili Hasan Ali Çelik nerede? Ak Parti İlçe Danışma toplantılarında mangalda kül bırakmayan parti yöneticileri, niye bu konulara bir kez olsun değinmezler?
SENTETİK SAHA
   Karasu`da 12 amatör kulüp var… Kocaali`de üç… Geçen hafta Birinci Amatör Küme maçları başladı. Karasu`nun dört takımı ASKF`ye  “İç saha maçlarını Kocaali`de oynayacağız” bildiriminde bulundukları için, takımlarımız ve seyircileri Cumartesi ve Pazar günleri Kocaali`ye taşındı. Bu durum bundan böyle devam edecek. 
   Neden?
   13 bin nüfuslu ve üç amatör takımlı Kocaali, 30 bin nüfuslu ve 12 amatör takımı olan Karasu’dan önce davranıp ilçesine `sentetik saha` kazandırdı da ondan! Durun canım; hemen kendinizi bırakmayın. Karasu`ya da saha sözü verildi. Eniştemiz ve BJK yöneticisi Yemen Ekşi Federasyon`dan rica etmiş. Projesi sürüyor. Ancak bir durum var ki evlere şenlik: Sentetik için seçilen yer, mevcut sahanın olduğu yer, iyi mi! Yani, su drenajı, tesviyesi hazır çim saha bozulup yerine sentetik yapılacak. Bu iş neye benziyor biliyor musunuz? Spor Müdürümüz Ahmet Şen`in gür saçlarını doktor nezaretinde söküp yerine peruk takmaya!..
   Karasu`nun sentetik saha yapılacak yeri mi yok? Yenimahalle, İhsaniye, Küçük Karasu sahaları ne güne duruyor? Eskiden buraları köydü, şimdi mahalle oldu. Hem biz değil miyiz İhsaniye okul bahçesinde toplantı düzenleyip “Gelin bize mahalle olun” diye yalvar yakar olanlar!
   Bir de “para yok” demezler mi? Karasu Belediyesi`nin son üç yıllık bütçesinin toplamı 100 trilyon beyler… Bunun yüzde birini spora ve gençliğe ayıramıyorsanız o koltuklarda işiniz yok! Belediye`nin sadece 2011 yılı özel kalem giderleri toplamı ne kadar biliyor musunuz? Tam 1 trilyon 90 milyar lira… Para yok öyle mi; onu külahıma anlatın siz!..
   Son söz: Değil mi ki  eski-yeni belediye başkanları tribünlerde hala çevrelerini saran özel takımlarıyla (!) oturmaya yüz bulabiliyor Biz ne yazarsak yazalım, herkes bildiğini okumaya devam edecek demektir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1164