• Ana Sayfa
  • »
  • SİYASET KAZANI-100 yerine 940

SİYASET KAZANI-100 yerine 940


   Sahildeki müzikhollerin Döşeme mevkisine taşınması için proje geliştiren belediye, çoğu işte olduğu gibi bunu da yüzüne gözüne bulaştırdı.
   Gelişmeleri özetleyelim:
   Belediye 20 dönümlük Hazine arazisini satın alıp parselleyerek müzikhol sahiplerine kiralama kararı aldı. O gün için Hazine’ye ödenecek para taş çatlasın 100 bin lira civarındaydı. Dilekçe verildi, işlemler başlatıldı. Bu arada araziye yol bağlandı. Müzikholcülere “İşte size arsa, gidin binalarınızı yapın” denildi. İnşaatlar hemen başladı. Ancak küçük bir unutkanlık her şeyi berbat etti. Mal Müdürlüğü’ne verilen satın alma dilekçesini takip eden olmadı. Ama binalar yükseldi. 
   Maliye Bakanlığı’nın hazine arazilerini ekonomiye kazandırmak amaçlı genelgesinde arazilerin üzerindeki kaçak binaların Hazine malı olarak kabul edileceği ve satış bedeline ilave edileceği hükmü vardı. Bu durumda Döşeme’deki gazino binaları Hazine mülkü sayıldı ve araziyle birlikte satışa konuldu. Böylece 100 bin liraya satın alınacak arazinin bedeli kaça yükseldi dersiniz? Bilirkişi tespitiyle tam 940 bin lira.
   Tabi ki kızılca kıyamet koptu. Kim bu parayı ödeyip 20 dönüm araziyi ve üzerindeki yapıları satın alacaktı? Orta yol bulunmuş olacak ki, Mal Müdürlüğü ile yapılan pazarlıklar sonucu iki yıl vadeli taksitle satış anlaşmasına varıldı. İlk taksidin bir bölümü vezneye yatırıldı. Geriye kalanı için 23 Aralık Pazartesi gününe kadar süre verildi. Belediye ve müzikholcülerin harıl harıl para aradığı söyleniyor!
   Sonuç olarak işini takip etmemenin faturası önce belediyeye sonra da müzikholcülere pahalıya patladı. 
   Yineliyoruz: 
   Her iyi insan iyi bir idareci değildir!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1054