• Ana Sayfa
  • »
  • SİYASET KAZANI-Bonzai’ye dikkat!

SİYASET KAZANI-Bonzai’ye dikkat!


   Uyuşturucu bağımlısı 17 yaşındaki gençle yaptığımız görüşmeyi sayfaya aktarıp baskıya gönderdik. Gazetenin diğer sayfalarını hazırlarken 6 Ocak tarihli Cumhuriyet Gazetesi`nde yer alan haber dikkatimizi çekti. “Büyük tehlike” başlıklı haberde uyuşturucu testlerinde çıkmayan Bonzai isimli uyuşturucu kullanımında patlama yaşandığına dikkat çekiyordu bu haber.
Okudukça gözlerimiz faltaşı gibi açıldı. Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve alkolizmle Mücadele Federasyonu`nun (UBAM) raporunda şöyle deniliyor: “Kova ve sigara içerisinde kullanılan bu uyuşturucu madde iç organlarına ciddi oranda zarar veriyor. Aynı zamanda alkol ve başka maddelerle kullanıldığında ani ölümlere sebep oluyor. Ancak otopsilerde Bonzai maddesi çıkmıyor ve ölüm nedenleri başka görünüyor.”
   Rapordaki şu ifadeler tehlikenin boyutlarının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor: “Kişilik bozuklukları ve ölüm triplerine yol açan bu maddeyi bulamayan bağımlılar, aşırı agresif hale geliyor ve öfke nöbetleri geçirmeye başlıyor. Arkasından intihar eğilimleri başlıyor. Bu süreç en çok aileleri etkiliyor ve aile içi şiddete sebep oluyor. Bunun yanı sıra ani yoksunluk krizleri, cinayet işlemelerine dahi sebep olabiliyor.”
UBAM Başkanı Dila Tezemir uyarıyor:  “Herkesi bu sinsi uyuşturucu konusunda uyarıyoruz. Çocukların tuvalette uzun zaman geçirmeleri, davranışlarının değişmesi, anlamsız zamanlarda duydukları çakmak sesleri, evden küçük ama değerli şeylerin kaybolması, uyku düzeninin bozulması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bağımlılık ihtimalini akla getirmektedir.”
   Yoruma gerek var mı? 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3652