SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • SİYASET KAZANI-Osmanlı ve İslam cehaleti

SİYASET KAZANI-Osmanlı ve İslam cehaleti   Müslümanlar en geri kalmış toplumlar. 18. yüzyıl sonuna kadar Osmanlı ülkesin-de okunan medrese matematiğinin düzeyi bugün liselerde okunan cebir programının da altındaydı. Bizde Fermat, Lagrange, Gauss ya da Euler yetişmedi. 1870`te İs-tanbul Üniversitesi Çemberlitaş`ta yeniden açıldığı yıllarda, Cemalettin Afgani`nin verdiği konferansı fazla ilerici bulan ve o sırada üniversitede yapılan bir kimya de-neyinden rahatsız olan ulema, üniversiteyi kapattırmıştı. 
   İslam dünyasının cehaletini anlatan is-tatistikler ibadullah: Son yüzyılda 20 mil-yonluk Yahudi cemaati 104 Nobel Ödülü, 1,5 Milyar Müslüman dünya 3 Nobel ödü-lü almış. Zengin Suudi Arabistan`ın 2013`te adam başına ulusal geliri 26.000 dolar, 5,5 milyon nüfuslu, petrolsüz İsra-il`in ise adam başına 33.000 dolar. 
   Çin`in yılda mezun ettiği mühendis sayı-sı 400 000. Bizde de 20 000 olması gerek. 1,5 milyar Müslüman ülkelerinde 500 üniversite, 320 milyonluk ABD`de 5750 üniversite var. 
   Sonuç: ABD`nin oyuncağı olan İslam ülkeleri Türkiye`de eğitim programına di-ni nasıl sokacağını düşünenlerin karşısın-da Almanya`da doğumdan lise bitirene kadar bütün çocuklara burs veren bir devlet. 
   UNEP verilerine göre Hıristiyan dünya-sında okuma yazma oranı ortalaması %89, Müslüman dünyasında %40 ve üniversite mezunu oranı çok düşük. Üniversite me-zunu Müslümanların sayısı 12 milyon, Hıristiyan sayısı bunun 75 katı: 900 milyon. 
   22 Kasım 2013 tarihli Cumhuriyet Bi-lim ve Teknoloji Dergisi’ndeki Doğan Kuban’ın makalesinden aldık bu yazıyı. Belediye başkanlarının devlet arazilerine imam hatip yapma ve tüm okullara imam hatip müfredatını monte etme çabaları-nın alıp başını gittiği şu günlerde, buna karşı durmak yerine kafasını kuma gö-müp sessiz kalanlara bir ikaz olur mu acaba diye düşünüyoruz. Türkiye iyiye gitmiyor, herkesin haberi olsun.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1180