• Ana Sayfa
  • »
  • SİYASET KAZANI-Tabut başındaki kelepçeli adam!

SİYASET KAZANI-Tabut başındaki kelepçeli adam!


   Ali Eren yıllarca Karasu Emniyeti bünyesinde bekçi olarak görev yaptı. Ardından emekli oldu. Bir süredir rahatsızdı. 20 Kasım’da vefat etti. Cenazesi 21 Kasım Perşembe günü ikindi vakti Kuzuluk Elmalı Camisi bahçesine getirildi. Cami avlusunun dışında bir jandarma aracı duruyordu. Tabutun başında da iki asker ve bir rütbeli dikiliyordu. Dikkatli bakanlar elleri kelepçeli orta yaşlı birini fark ettiler. Emekli Bekçi Ali Eren’in oğlu Ercan Eren’di bu kişi. Baba acısının üstüne bir de kelepçeyle taziyeleri kabul etme acısı eklenmişti. Bir köyde faaliyet gösteren Tarım Kredi Kooperatifi’nde memur olarak çalışırken, kooperatif müdürünün zimmetine para geçirmesi olayında ihmali görülmesi dolayısıyla yargılanmış ve bir yıl civarında hüküm giymişti. Şu anda Karasu Cezaevi’nde hükümlüydü ve tahliyesine 23 gün kalmıştı. Bir avukatın takibiyle cezaevinden izinli olarak çıkarılmış ve babasının cenazesine getirilmişti. 
   Buraya kadar her şey olağan kabul edilebilirdi. Cami avlusunu dolduranların anlamadığı şey musallada yatan bir emniyet emeklisinin oğlunun kelepçesinin niye çözülmediğiydi. Herkes birbirine soruyor ve çeşitli yorumlar yapılıyordu. Mevzuat böyle... Asker ne yapsın?.. Yetkililere söylendi kelepçesi her an çıkarılabilir.. gibi yorumlar bitmek bilmedi. Ama o kelepçe cenaze avludan kaldırılana kadar çözülmedi.
   Hukukçulara sorduk; “20 günü kalmış adam niye kaçsın? Üstelik cinayet işlemiş, hasım sahibi biri değil ki devlet onu  korumak için tedbir alsın... Güvenlikten emekli musalladaki babasının hatırına kelepçesi çözülebilirdi” dediler. Öğrenildi ki, evinin önünde de mezarlıkta da o kelepçe Ercan Eren’in bileklerinden çıkarılmamış...
   Mevzuat böyle olabilir, ama vicdanen bu olayın bir izahını yapmak mümkün değil... Türkiye hafıza özürlü değil; insanları domuz bağı ile bağlayıp diri diri toprağa gömen müebbet hapse mahkûm edilmiş canilerin ‘Yargıtay incelemesinde zaman aşımı doldu’ bahanesiyle serbest bırakıldığını ve bunların yeniden yakalama kararına rağmen ellerini kollarını sallayarak yurt dışına kaçtığını unutmadı. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1466