SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

Siyaset testisi çatladı


 
   Tuhaf bir dönemden geçiyoruz. İnsanlar kısa vadeli çıkarlar uğruna ilkelerinden, duruşlarından, yıllardır sürdürdükleri siyasi çizgiden bir çırpıda vazgeçebiliyorlar.
   Toplum da bu tür davranışlara hoşgörü ile bakıyor. 
   Olabilir diyor… 
   Herkes yapıyor diyor…
   Canım ne var bunda diyor…
   Devir değişti, herkes değişebilir diyor…
   Bunu söyleyen insanlar, toplumun önde gidenleri. Kimisi muhtar, kimisi meclis üyesi, kimisi sivil toplum kuruluşu yöneticisi… İlçenin eşrafı niteliğini taşıyanlar da var.
   Örnek mi istiyorsunuz? En tazesinden vereyim…
   40 üyeli bir Muhtarlar Derneği var. Her kongresinde mutlaka başkanlık için kıyasıya bir yarışa şahit oluruz. Değişiminin yaşandığı son kongre öncesinde seçimi kaybeden dernek başkanı neyle suçlanmıştı, hatırlayalım: 
   “Ak Parti yanlısı olmak. Ak Partili Belediye Başkanı ile sıkı fıkı ilişkiler içerisine girmek!”
   Tam böyle değilse bile buna yakın ithamlar başkana seçimi kaybettirdi.
   Şimdi sıkı durun… 
   Ak Partisi yandaşı muhtarı deviren kadronun iki önde gideni, şu anda Ak Parti listesinden Belediye Meclisi`ne girebilmek için kulis yapıyormuş, iyi mi! 
   İsimlerini vermem; siz bulun!
   ***
   Mayıs 2013`ün son günlerinde Karasu siyasi bir deprem yaşadı. Belediye Başkanı, seçildiği partiden istifa edip iktidar partisine geçti. Bu konuda defalarca yazı yazdım. Yapılan işin doğru olmadığı ve Karasu siyasetinin adeta zehirlendiği iddiasında bulundum. Temcit pilavı gibi bunları tekrarlayacak değilim.  Başkan hakkında en azından 30 Mart akşamına kadar (Karasu`ya kötülük yapmış olacağımı itiraf ederek!)  tek satır yazmamaya karar verdim.  
   Ben burada bir başka şeyden bahsediyorum. 
   Herkes elini vicdanına koysun söylesin. Şu anda transfer olan başkanın kadrosundan Belediye Meclisi`ne seçilen üyelerin siyasal çizgi anlamında nerede durduğunu kaç kişi tahmin edebiliyor?
   Ak Parti propaganda çalışmalarına başladı. Başkan adayının sağ ve solunu kimselere kaptırmayanları bir kenara koyun… Sıradan Ak Partili yönetici ve üyelerin yüzlerine bakın; sıkıntıyı anlayabilirsiniz. Bulvarı dolaşırken çoğunun ayakları ileriye değil sanki geriye gider gibi!
   Sizi samimi bulanlar gelip kulağınıza “Yanlış anlama, mecburiyetten” açıklaması yapıyor mu yapmıyor mu? Destek veriyor görünüp “İnşallah kaybederiz” diyenler var mı yok mu?
   Ötesi berisi yok. Türkiye’de olduğu gibi Karasu`da da siyasetin testisi çatladı. Bu testi artık su tutmaz. Siyaset çıtasının bu kadar ayağa düştüğü yerde seçim kazansan ne yazar, kazanmasan ne yazar!
   Pazar günü Karasuspor-Akçakocaspor maçı vardı. Akçakoca`nın CHP`li mühendis Belediye Başkanı da tribündeydi. Yanına gidip tebrik etmek istedim, fırsatını bulamadım. 
   Nedenini anlatayım. Maçtan iki gün önce özel bir iş için gittiğimiz Düzce`den dönüşte çevre yolu yerine Akçakoca`nın içinden geçmeyi tercih ettik. Biri doğu girişindeki Eski Çarşı`da, biri Merkez Camisi`nin karşısında, biri de çıkıştaki Öğretmenevi civarında olmak üzere üç yerde kısa molalar verdik. Deniz kıyısında yapılan düzenlemeleri görünce inanın içimiz gitti. 
   Maçı izlemek için gelen Akçakocalı bir gazeteci arkadaş, şimdi de şehir merkezinden Ceneviz Kalesi`ne kadar olan sahilin düzenlenmesi için yeni bir proje hazırlandığını ve finansmanının da bulunduğunu söyledi. Arkadaşın sözünü ettiği bölge sarp kayalık ve sıfır kumsala sahip… Bir sürü de istimlak edilecek konut var. 
   Eşi benzeri olmayan kumsala sahibiz; bir tuvalet iki duş yerleştiremedik!
   İnanın içimden isyan etmek geliyor!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1434