• Ana Sayfa
  • »
  • Toçoğlu ile İspiroğlu küs mü?

Toçoğlu ile İspiroğlu küs mü?


   Başlıktaki soruya “Nereden çıktı şimdi bu!” itirazı gelebilir. 
   Bir bildiğimiz var ki yazıyoruz.
   Neden-sonuç ilişkilerine baktığınızda gerçek ortada: “Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 30 Mart seçimleri sonrasında sadece bir kez Karasu Belediyesi`nin kapısını açmıştır. O da tebrik amaçlıdır.”
   Toçoğlu ve İspiroğlu onun ötesinde -eğer gerçekleşmişse- Büyükşehir Belediye Meclisi`nde karşılaşmış olabilirler. 
   Ak Parti İlçe Teşkilatı`nın çekirdek kadrosunda yer alan bir isim “Zeki Başkan hafta sonları birkaç arkadaşıyla Yenimahalle`deki balıkçı lokantalarına gelmeyi alışkanlık haline getirmiştir. 30 Mart sonrasında iki hafta sonu yola çıkmadan Başkan İspiroğlu`nu aramış, her ikisinde de `Kıbrıs`tayım` yanıtı alınca bir daha aramamış” diyor.
   İki başkan arasındaki soğukluğun nedenleri onları ve partilerini ilgilendirir. Biz bu durumun Karasu`ya nasıl yansıdığına sadece iki örnekle göz atalım.
   16 Ağustos Cumartesi günü Karasu sahilinde görev yapan cankurtaranlar, maaş alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktılar. Karasu Belediyesi Büyükşehir kapsamına alındıktan sonra sahille ilgili tüm hizmetler ve tasarruflar Büyükşehir`e geçti. Dolayısıyla cankurtaranlar maaşlarını oradan almakta. Bu ödeme ister taşeron marifetiyle olur, ister bütçeden olur. Büyükşehir 21 geçici işçinin hak edişlerini ödemekten aciz değil. Sonuçta, sahile inmiş binlerce insanın can güvenliğini ilgilendiren konuda maaş alamama gerekçesiyle iş bırakma gibi skandal bir eylem söz konusudur.
   Küs -izlenimi veren- başkanlara soralım: “Size göre bir can kaç paradır?”
   Olaya bakıldığında iki belediye arasındaki ilişkilerin samimiyet derecesini ölçmek zor değil! Cankurtaranlar saatlerce muhatap bulamıyor ve saat 15.00`e doğru yukarıdan gelen bir güvence telefonu ile işbaşı yapıyorlar.
   Karasu`nun nüfusu yaz aylarında neredeyse 10`a katlanıyor. Dolayısıyla, çöpler 30 bin nüfusa göre kurulmuş temizlik ekipleriyle toplanıyor. Temmuz ve Ağustos aylarında Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye`den binlerce aile tatilini Karasu`da geçiriyor. Büyükşehir Belediyesi dört belediyenin birer çöp aracını ekibiyle birlikte Karasu`ya göndermek zorunda değil mi? Adapazarlı tatilci çöpünü götürüp oradaki evinin sokağına mı bırakıyor?
   Karasu Belediyesi`nin böyle bir talebi olmuş mu? Bilemiyoruz tabi… Ağustos Meclisi`nde bu yöndeki bir soruya Başkan İspiroğlu`nun yanıtı doğrusu evlere şenlikti: “Büyükşehir çöp işini özelleştirdi. Ellerinde çöp aracı yok!”
   Eh yani… Bu anlayıştan nasıl bir çözüm beklenir? 
   Ben söyleyeyim: “Yeterli aracımız yok” bahanesiyle Karasu girişindeki ana kavşağın kıyısına çöp istiflemek! Görüntü kirliliği ve çevre sağlığı bir yana yayılan koku dehşet boyutunda! Tatilcilere “İşte çöpünüz” mesajıdır her halde!
   Seçimlerin üzerinden 140 gün geçti. Büyükşehir Atıksu Arıtma`nın temelini attı. Bir de 15 km asfalt döktü, o kadar! 
   Buna karşın; düzenleme yetkisi kendisinde olduğu halde sahili tamamen boşladı. Karasu kumsalı çıfıt çarşısına döndü!
   Bir öneride bulunayım…
   Karasu Belediyesi Kıbrıs-Esentepe Beldesi`ni -kardeş şehir görüntüsüyle- İspiroğlu`na üs yapıyor. İki Başkan orada buluşsun, sorunları tartışsın!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1544