• Ana Sayfa
  • »
  • Toçoğlu paçayı (şimdilik) kurtardı!

Toçoğlu paçayı (şimdilik) kurtardı!


   Karasu sahilinde kıyı şeridi içerisine yapılan kaçak yapılar, 1980’den sonra göreve gelen belediye başkanlarının hemen tümünün başını derde sokmuştur. Karasu Büyükşehir kapsamına alındıktan sonra sıra Zeki Toçoğlu’na geldi. Yasaya göre, kıyıların sorumluluğu Büyükşehir Belediyesi’ne ait.

   Üç yıl önce Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Karasu sahilinde bir düzenlemeye gitti. Karadeniz Caddesi’nden denize dik olarak inen parsel yolları üzerine belirli aralıklarla 17 adet 12’şer m2’lik büfeler yaptırıldı ve ihaleyle kiraya verildi. İşletmeciler de büfelerin yanına gerçekten büyük ihtiyaç olan birer duş ve tuvalet kondurdu.

   Zaman içinde görüldü ki, büfelerle yetinmeyen kiracılar ufaktan ufaktan yayılmaya başladılar. Çeşitli boyda kafeler, kamelyalar sahili doldurdu. Her işletmeci kendi egemenlik alanını belirleyip bir şekilde çevirdi. Anlayacağınız işin cılkı çıktı!

Bütün bunlar olurken Karasu Belediyesi seyretti. Gerekçesi de hazırdı: “Benim yetkim yok, sahile Büyükşehir bakıyor!”

   Hakkını vermek gerek, Büyükşehir zabıtası bir ara geldi, olana bitene ‘baktı’ ve gitti! Hepsi o kadar!

   Ama olaya Karasu ve Büyükşehir belediyeleri gibi bakmayanların da bulunacağı hesaba katılmadı. Nitekim Turhan Pişkin, bulunduğu Eskişehir Açık Cezaevi’nden duruma müdahale etti. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe yazarak sahildeki büfelerin kıyı mevzuatına aykırı yapıldığını belirterek şikâyetçi oldu.

   Valilikçe yaptırılan incelemede bir büfenin kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında, diğerlerinin de sahil şeridinin ilk 50 metresi içinde kaldığı belirlendi. Söz konusu raporda büfelerin ve ek olarak inşa edilen diğer yapıların Kıyı Kanunu’na aykırılık teşkil ettiği özellikle vurgulandı.

   Valilik incelemesi 2017 turizm sezonu devam ederken tamamlandı. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olayı soruşturan İçişleri Bakanlığı’na “Turizm sezonu etkilenmesin. Büfelerin sözleşmesi 10 Haziran 2018’de doluyor. Yapıların yıkımı yeni sezon öncesi tamamlanacak” taahhüdünde bulununca Bakan Süleyman Soylu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek görmedi. Bakanın imzaladığı belgenin tarihi 2 Ocak 2018’dir.

   Buradan şu sonuç çıkıyor: Raporda da belirtildiği gibi 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve uygulamasına dair yönetmelik rekreaktif alanlarda yapılacak büfeler 6 m2’yi geçemiyor. Dolayısıyla, sezon öncesi söz konusu 17 büfe ile ilave yapıların yıkılması söz konusudur. Aksi takdirde Büyükşehir Başkanı Zeki Toçoğlu hakkında Kıyı Kanunu’nu ihlalden soruşturmanın önü açılacaktır.

   Aslında bu büfeler sahil için gerekli. Güneşlenmek ve denize girmek için kumsala inen tatilcilerin çayı, meşrubatı, suyu, şezlongu, şemsiyesi, duş ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak olması gereken hizmetlerdir. Ancak, işletmecilerin olayı istismar ettiği de bir gerçektir.

   Yapılması gereken, büfelerin Karadeniz Caddesi kıyısına çekilmesi ve yanına da duş ve tuvalet ile şemsiye ve şezlongların muhafaza edileceği birer ahşap depoya izin verilmesidir.

   Tümden kaldırmak yanlıştır. Hududu aşarak başına buyruk davranacak olanların sözleşmeleri de hemen iptal edilmelidir.

 

 

Gazetelere ilan ödemeleri

   Belediye Meclisi’nce seçilen üç kişilik Denetim Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Şubat Meclisi’nde Başkan İspiroğlu biraz sitemli şekilde komisyon incelemelerinde elde edilen bazı bilgilerin dışarıya aktarıldığını söyledi.

   Neydi bu bilgiler? Başkan onu da söyledi: ‘Basın-yayın kuruluşlarına ödenen ilan ve diğer ücretler…’

   Bu bilgileri alan bazı gazete yetkilileri basın kuruluşları arasında ayrımcılık yapıldığı şeklindeki sitemlerini belediyeye iletmişler. (Tabi ki Başkan’a!)

   Bu çağda bilgi saklamak akıl dışı bir şey. Sen sakladığını sanırsın, bir bakmışsın her şey ortaya dökülmüş!

   Belediye ‘kozmik oda’ değil. Çünkü bu kurum halka hizmet amacı taşıyor. Geliri halktan, gideri de halka…  Kimden neyi gizliyorsunuz?

   Bizim de kulağımıza çalındı. Örneğin bir gazeteye diğer basın kuruluşlarının kat be kat üzerinde ödeme yapılmış. Eğer doğruysa hem ödeyen hem de alan için ayıptır, ayıp! Dile getirilen rakam yıllık 100 bin liraya yakın. Başkan kaç lira maaş alıyor ki!

   Bir başka duyum… Bayramda, seyranda sırf ilan almak için çıkarılan gazetelere de okkalı ödemeler yapılmış. İlçenin yolunu zor bulan ildeki bazı kıytırık gazeteler sadece bayram ve benzeri özel günlerde Karasu için özel sayı çıkarmışlar ve ilan parası almışlar.

   Bunun adı birilerini ‘beslemek’tir. Besleme basın kavramı boşuna çıkmadı!

   Belediyeye düşen bir görev var. Hangi gazeteye, matbaaya, ajansa 2017 yılı içinde neye karşılık ne kadar ödeme yapıldığı açıklanmalıdır.

   Karasu Haber olarak bu çirkin adil olmayan sistemden uzak durmak için belediyeye yazı yazdık ve ilan almayacağımızı bildirdik.  Yerel basın elbette desteklenmeli. Ama bu biçimi doğru değil. Anlatabildik her halde!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 611