SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Toptanşehir, Büyükbaşkan


    Büyükşehir Belediye Yasası çıktı. Sakarya bu yasayla Büyükşehirden Bütünşehir’e terfi etti. Böylece 1994 ylından beri belediyelik olan ilçeye 17 km, Adapazarına 55 km mesafedeki  3.200 nüfuslu Kurudere Karasu’nun mahallesi konumuna dijital geçiş yaptı!

   İşte o Kurudere’nin belde içi yolları geçtiğimiz kış yer yer 3 metreye varan karla kapanmıştı. Başkanı Mehmet Alemdar belediyenin tek iş makinesiyle yolları açmaya çalışmış, başaramamıştı. Bundan sonraki kışlarda kar temizleme işini elinde kürekle Kurudere Mahallesi Muhtarı yapacak! Bütünşehirde kaç Kurudere var,  yeni Büyükbaşkan düşünür artık!

   Aynı şekildeKocaali’nin Süngüt köyü de ilçeye 25 km, Büyükşehir merkezine 77 km uzaklıkta bir mahalle artık... Adapazarı’na 81 km mesafedeki bir diğer mahalle Şerbetpınarı’nda 1985 nüfusu 1.232 iken, 2010’da 632’ye düşmüş. Şerbetpınarlı,  vekillerin parmak hesabıyla Topyekünşehirli olduğuna göre gerisin geri mahallesine döner! Öyle ya, çevre temizlik vergisini verecek, suyu parayla içecek.  Bu paraları göçtüğü yerde değil de doğduğu yerde ödemesi daha akıllıca olur.

   Karasu ve Kocaali belediyeleri de Bütünşehir’e bağlandı. Kocaali’yi bilmem de Karasu Belediyesi neredeyse zil takıp oynayacak. Nedeni şu: ‘Altyapı dolayısıyla İller Bankası’na olan 100 milyon lira  (trilyon)borç Büyükşehir hesabına yazılacakmış!’ Eh, haklılar yani. Kaç yıldır ödenen taksitler faizini bile karşılamadığı gibi ana borç da giderek artmakta. İyi de bu hesabı yapıp sevinenler Karasu Belediyesi’nin temel gelirlerinden olan başta su parası gibi tahsilatların SASKİ’ye geçeceğini hiç mi düşünmezler? Bir günlük beylik beyliktir ya!

   Bu arada İl Genel Meclisleri kaldırılıyor. Her toplantıda kürsüden inmeyen Karasulu Meclis Üyeleri’nin ağzını bıçak açmıyor. Doğrudur veya yanlıştır diye iki laf edin ne olur? Kızan olur değil mi? Kara listeye alınıp dışlanma tehlikesi var tabi! Onu geçtik, Devlet Hastanesi’nde haftalardır genel cerrah yok. Karasu, apandisit patlamasından yollarda can verilen  20 yıl önceki günlere döndü. İktidar partisinin ilçe yetkilileri, İl Genel Meclisi üyeleri sus pus. Cek cak’tan başka gık yok! Çünkü başın başı, onlarını da en başı var. Alttakiler dekor!

   Basındaki muhalif kalemler ‘Bu yasa Başkanlık Sistemi’ne hazırlıktır’ diyorlar. Pardon, şimdi süregelen sistemin adı nedir? Türkiye tek kişinin buyruklarıyla yönetilmiyor mu? Bence ‘Varolan sisteme meşruiyet getirilecek’ denilmesi uygundur.

   Buradan AKP’nin Sakarya milletvekillerine bir çağrı yapıyorum. Başbakan’ın emriyle TBMM’de  parmak kaldırarak tüzel kişiliğine son verdiğiniz beldelere gelip ‘Bu kararımıza  onay veriyor musunuz’ diye sorar mısınız?

   Çekinmeyin; yerel seçimler öncesinde ‘Adayımıza oy verirseniz size sonsuz hizmet sunarız’ dediğiniz insanlar bunlar! Gerçi sizi dinlemeyip Karasu’da dört beldenin üçünün yönetimini muhalefete vermiş olsalar da, bu insanlar düşman değil. ‘Bize gücü halk veriyor’ diyorsunuz ya. İşte bu halk o halk. Korkmayın, gelin fikirlerini sorun. Eğer kaldırdığınız parmak doğruysa, size teşekkür ederler, göğsünüz kabarır!

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ