• Ana Sayfa
  • »
  • Tuzu kurular sanayicinin yanında; sizler neredesiniz?

Tuzu kurular sanayicinin yanında; sizler neredesiniz?


   Karasu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için seçilen yere sanayicilerin çatı örgütü SATSO başta olmak üzere birçok kesim karşı çıkmıştı. Siyaset galip geldi ve ilçenin tam göbeğine koskoca bir demir çelik tesisi yerleştirildi.
   Hatırlayın; OSB`nin yerine itiraz edenler `sanayi düşmanı` ilan edilmiş, `tuzu kuru kişiler` suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. Onlar, kahvehanelerdeki işsiz garibanların ekmeğiyle oynayan insanlardı, anlayacağınız.
   O günler geçti; geldik bu güne…
   OSB arazisine 300 milyon Euro yatırımla kurulan Gazi Metal deneme üretimlerine başladı. Şimdilik stoğa değil, siparişlere yönelik çalışma yapıyor. Çalışan sayısı 160… Tam kapasite ile üretime geçildiğinde bu sayı ikiye, üçe katlanabilecek. Elbette Karasu`dan da bir hayli eleman alınmış durumda.
   Asıl değinmek istediğim konu şu: 
   Gazi Metal Karasu`yu liman ve demiryolu avantajları olduğu için seçti. Şirketin ikinci adamı Mehmet Gazioğlu `Bize limanın 2015 yılı içinde biteceğini söylediler. Verilen söz tutulmadı` diyor. 
   Erdemir`den TIR`larla yapılan nakliye Gazi Metal`e deniz ulaşımına göre tam dört kat maliyet getiriyor.
   2015-2016 yılları için planlanan 350 bin ton yıllık ortalama hammadde nakliyatı (15 bin TIR), devam eden yıllarda 700 bin tona (30 bin TIR) ulaşacak. Ereğli`den Karasu`ya yarı mamul getiren TIR`lar Düzce-Adapazarı-Karasu güzergâhını kullanmak zorunda. Çünkü Akçakoca-Kocaali yolu uzun araç taşımacılığına uygun değil. Buna göre varın siz sadece nakliyenin getirdiği artı yükü hesap edin artık.
   Görüldüğü gibi, ortada bal gibi yatırımcıyı `açığa düşürme` durumu var.
   Limanın gecikmesine uzun bir süre `Başbakan`ın önünde, henüz imzalamadı` bahanesi uyduruldu. Baktılar ki tepki artıyor bu kez `Yer teslimi için şartlar oluşmadı` teranesi seslendirildi. O bahanenin de tutmadığı anlaşılınca 24 Eylül 2014`te düzenlenen bir törenle imzalar atıldı ve ihaleyi kazanan İçtaş`a `Buyur inşaata başla` denildi.
   O gün bu gündür limanda bir hareket yok. Dolayısıyla kulisleri `Tören uydurma. İmzalanan sözleşme yırtılıp atıldı` dedikoduları sarmış durumda.
   İçtaş liman ihalesini 18 yıllığına ve yap-işlet-devret şartıyla aldı. Yer teslimi tarihi bu sürenin başladığı gündür. 24 Eylül`den 25 Kasım`a geçen süre 61 gün. İçtaş`ı geçen bu sürenin getiri-götürü hesabını yapamayacak kadar ebleh insanlar yönetmiyor.
   Kimse kimseyi kandırmasın. Burada izaha muhtaç bir durum var. 
   Gazi Metal Karasu`yu liman avantajı dolayısıyla tercih etti.
   İçtaş liman ihalesine demiryolu gelecek diye girdi.
   Hani, nerede liman ve demiryolu?
   Bu sorulara öncelikle AKP`nin Sakarya milletvekilleri yanıt vermeli.
   Karasu`da kimin parti ilçe başkanı olacağına dair harcadıkları çabayı, liman ve demiryolundan esirgediler.
   Son bir sözüm yerel politikacılaradır.
   Şu işe bakın ki, aldatılan sanayiciyi bu gün `tuzu kurular(!)` savunuyor; suçlayanlar susu-yor! Sanayiye değil OSB için seçilen yere kar-şıyız diyenlere özür borcunuz var mı yok mu?
   
Öğretmenler Günü
   Öğretmen emeklisiyim. İki yıldır 24 Kasım törenlerine katılmıyorum. Daha doğrusu ayaklarım gitmiyor. Nedenlerini sıralamaya kalksam bu sayfa yetmez. 
   İyi ki gitmemişim diyorum... Sıradan bir işyeri açılışına koşan ilçe yöneticileri, 24 Kasım sabahı Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk koyma törenine katılmamışlar. Kimse herhangi bir mazeretin arkasına sığınmaya kalkmasın. Bu tavır bal gibi öğretmene saygısızlıktır. 
   Salonda yapılan törenler birbirinin kopyası. Her yıl aynı program harfiyen uygulanıyor. Stajyerliği kaldırılan öğretmenlere ant içirten okul müdürü bile hep aynı kişi. Haberi hazırlayan arkadaşlara ‘Geçen yılın aynısını yazın; isimleri değiştirin’ dedim. Değişme-yen tek isim bir tek o müdür. Anlayın artık!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 829