SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • WC`si olmayan plaja mavi bayrak mı?

WC`si olmayan plaja mavi bayrak mı?


   Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, geçen hafta Kocaali`de yaptığı konuşmada “Kuzey`in sahilleri mavi bayraklı olacak” demiş. Burada sözü edilen Kuzey`in kapsamına muhtemeldir ki Karasu`da giriyor.
   Kocaali`de doğan ve 52 yılından beri Karasu`da yaşayan bir vatandaş olarak Toçoğlu`nun bu vaadi beni sevindirdi; bunu peşinen söyleyeyim. 
   Sayın Toçoğlu Mavi Bayrak Kriterleri`ni elbette biliyordur. Ben sadece Toçoğlu`nun konuşmasını avuçlarını patlatırcasına alkışlayan hemşerilerime kısa bir bilgi sunmak isterim.
   2013 yılına ait Plajlar İçin Mavi Bayrak Kriterleri 4 ana başlık altında 33 maddeden oluşuyor. Çevre eğitimi ve bilgilendirme 6 madde… Yüzme suyu kalitesi 5 madde… Çevre yönetimi 15 madde… Can güvenliği ve hizmetler 7 madde…
   Örneğin mavi bayraklı plajınız varsa sezon süresince farklı kategorilerde en az beş çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirmek zorundasınız.
   Deniz suyu analiz bilgilerini her gün panoda sergileyeceksiniz.
   Sanayi ve kanalizasyon atıkları plajınızı kesinlikle etkilemeyecek.
   Kıyı alanlarının kullanımını içeren tüm kurallara uyacaksınız.
   Plaj ve çevresini 24 saat pırıl pırıl tutacaksınız.
   Yeterli sayıda tuvaletiniz, engelli tuvaletiniz, soyunma kabininiz, duşunuz olacak.
   Köpekler ve diğer evcil hayvanların plaja girişlerine asla izin vermeyeceksiniz.
   Plaj alanına ve belde içerisinde sürdürülebilir ulaşım araçlarını (toplu taşıma, bisiklet vb.) teşvik edeceksiniz.
   Plajda can güvenliğini sağlayacak cankurtaran, jet ski benzeri tedbirleri alacaksınız.
   Liste böyle uzayıp gidiyor.
   Bütün bunları ve listeye almadığım kriterleri taşıyan bir veya birden çok plaja Karasu`nun da Kocaali`nin de; yaz aylarında her iki ilçeye tatil amacıyla gelen yüz binlerce insanın da hakkı var.
   Ama gelin görün ki, mavi bayraklı plajı vazgeçtik sahillerimiz en temel ihtiyaçlardan bile yoksun. Karasu için söylüyorum 10 km`lik kumsalında WC yok; millet küçük su dökme ihtiyacını (utanarak yazıyorum) denizin içinde gideriyor! 
   Karasu sahilinde soyunma kabini yok! Otopark yok! Akşamları denizi seyrederek iki tek atılacak restoran yok!
   Karasu`nun bir diğer sorunu şu: Kumsal 60 yıl önce belediye tarafından parsellenerek satılmış. Bu gün ana cadde ile deniz arasındaki şeritte 675`er metrekare büyüklüğünde 700-800 civarında tapulu arsa bulunuyor. Bu arsaların piyasa değeri toplamı 7-8 milyon lira arasındadır.
   Bunlar kamulaştırılmadan Karasu sahillerinde herhangi bir düzenleme projesi mümkün değil.
   Karasu ve Kocaali artık Büyükşehir kapsamında… Başta Toçoğlu olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı`na soyunan adaylar, her iki ilçeye yönelik turizm söylemlerinde dikkatli olsunlar. Mavi bayrak kulağa hoş geliyor da, bunu hayata geçirmek yakın zamanda, en azından Karasu için hayalden öteye geçemez.
   Cenazelerde cami avlularıyla; parti toplantılarında elde mikrofon kürsüyle; hafta sonu gezilerinde Sakarya kıyısındaki balık lokantalarıyla sınırlı coğrafi bilgi, kuzey ilçeleri için proje tasarlamaya ne yazık ki yetmiyor.
   Adaylara duyurulur!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1818