• Ana Sayfa
  • »
  • Yanıt vermezseniz söylentiler bitmez

Yanıt vermezseniz söylentiler bitmez


          

      KARSAŞ, belediyeye ait bir şirket. Parkomat işletmesi, Kentpark kafeteryası, şantiyedeki yemekhane ve denizdeki hediyelik eşya satış reyonlarının kira gelirleri KARSAŞ`ta toplanıyor. Haliyle şirketin çalışanları var. Maaşları, sigortaları ödeniyor. 
   KARSAŞ`ın kuruluş amaçlarından biri, belediyenin açtığı ihalelere katılarak hizmet ve yatırımları şirket eliyle, daha ucuza gerçekleştirmek. Örneğin parke döşeyeceksiniz. Açacağınız ihaleyi kendi şirketinize veriyorsunuz. Böylece hem şirket bünyesinde çalışanlara iş sağlıyorsunuz, hem de elde edilecek kâr şirket kasasına giriyor.
   Peki, her şey planlandığı gibi mi gidiyor? Elbette hayır! Söz konusu Karasu Belediyesi ise böyle boş umutlara kapılmak abesle iştigaldir! Belediyenin hangi iş düzgün gidiyor da şirket işleri tıkırında yürüsün!
   Aldığımız duyumlara göre KARSAŞ`ın sigorta ile vergi borçları ödenemiyormuş. Çalışanların da maaşlarını düzenli alamadıkları söylenmekte…  Dolayısıyla vergi ve sigorta borcu olan şirket belediyenin açtığı ihalelere katılmıyor. 
   Son yapılan 300 küsur bin liralık parke ihalesine belediye şirketi bu nedenle mi teklif veremedi? Öylesine soruyoruz işte! 
   KARSAŞ bu hale nasıl düştü? Bunun iki nedeni olabilir: 
   Birincisi şirkete gereğinden fazla işçi alınmıştır. 
   İkincisi de şirket alacaklarını tahsil edemiyordur. 
   Belediye`nin şirkete borcu var mı? Elbet birileri yanıt verir. KARSAŞ`ın kaç çalışanı var? Buna da bir yatın veren bulunur herhalde. Örneğin Kayseri`den gelmiş parke döşeme ustaları şirket bünyesinde mi çalışıyor? 300 küsur bin liralık parke yaklaşık 20 dönümlük bir alanı kaplar. Nereye döşenecek bu kadar parke taşı? Fen İşleri Müdürlüğü bütçe hazırlanırken mutlaka hangi sakağa veya caddeye parke gerektiğini ayrıntısıyla hesaplayıp rapor halinde komisyona sunmuştur. Dolayısıyla bu harcama kaleminin bütçede yeri vardır. 
   Yoksa öyle değil midir?  
   Parke ihalesi şirkete verilmediğine göre şu parke ustaları diyorum; kendi dallarında çalışmayacak da şantiyedeki yemekhanede bulaşık mı yıkayacaklar? Bunlar sokakta, şurada burada konuşuluyor da onun için soruyorum.
   Parke demişken beton işine gelelim…
   Belediye bu güne kadar kaç metreküp beton kullanmış? 2 milyon 350 bin liralık (trilyon) beton faturasından söz ediliyor. Eğer doğruysa nerelere harcandı bu kadar malzeme? Örneğin, ihaleyle kiralanan yerlerin duvarlarında bu faturaya giren beton kullanıldı mı kullanılmadı mı? 
   Milletin ağzı torba değil ki büzesiniz! Bu soruların yanıtları ayrıntılı şekilde kamuoyuna açıklanmadıkça dedikoduların arkası kesilmez. 
   Cuma günü bir belediye zabıtası Merkez Camisi girişinde duvar takvimi dağıtıyordu. 30 bin lira mı neye mal olmuş deniliyor. Allah aşkına, gırtlağına kadar borca batmış bir belediye böylesi harcamalara nasıl yol verir? Bana sorarsanız aslında takvim belediyenin kendisine lazım. O da bu güne kadar hiç olmayan çalışma takvimidir. Günlük, haftalık, aylık iş takvimi yapılsın ki, işe gelenler baksın ve belirlenmiş zaman dilimlerinde ne yapacaklarını güzelce bellesinler!
   Belediye 2009 yılından beri çok kötü yönetiliyor. Yaptık, ettik diye ortaya konulan işlerin hemen tümü defolu çıktı. Su Arıtma Tesisi başlı başına bir skandaldır. İçme suyunun yönetimi Adasu`ya geçsin, göreceksiniz o uydurmadan silindirik kazanlar ve dolambaçlı borulardan oluşan sistem sökülüp atılacak. Ne kadar harcandı bu arıtma işine? 800 bin lira mı?
   Yeraltı Çarşısı`nın yıkılıp yerine park yapılması görünürde büyük bir başarıdır. Perde arkasına baktığınızda korkunç bir iş bilmezlik ve israf çıkıyor. Örneğin Belediye Meclisi Üyesi Mimar Fatih Şentürk`ün hazırladığı bir proje vardı. Neden kabul edilmedi bu proje? Ve neden belediye kendi olanaklarını kullanarak yapabileceği bu parkı ihaleye çıkardı? Dolgusunu belediye kamyonları yapmadı o kocaman çukurun? Gördük işte; ihaleyi alan şirket üç işçi ve iki el arabasıyla tamamladı parkı iyi mi! İşte görüyoruz; Hükümet Konağı arkasındaki parkı belediye kendisi yapıyor. Kentpark kamulaştırması için gereken para İller bankası kefaletiyle ilçedeki bir bankadan borç alınmadı mı? Bitmedi; işi yapan şirkete borç bile henüz ödenmiş değil.
   Bütün bunları yazıp çiziyorum. Belediyeden tık yok! Bilboard reklamcılığından gazete işine zıplayan bir arkadaş Belediye Başkanı`nın sözcülüğüne soyunmuş saçma sapan yazılar kaleme alıyor. İyice bir yakını da Kocaali`de CHP`den belediye başkan adayı, iyi mi! Oradaki camide imamlık, buradaki kilisede papazlık, artık nasıl oluyorsa! Başkanı ve koskoca Karasu Belediyesi`ni savunmak bu arkadaşa bırakılmışsa yandı gülüm keten helva!! Doğrusu bu yük ona ağır gelir, ağır!..
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1257