• Ana Sayfa
  • »
  • Yapamıyorsun kardeşim, görüyorsun ki olmuyor!

Yapamıyorsun kardeşim, görüyorsun ki olmuyor!


   Yapamıyorsun bu işi, olmuyor işte… 
   Beş yıl belki bir düzelme olur umuduyla bekleyenleri, yeniden seçildiğinde ustalaşacağın vaatleriyle bir kez daha yanıltıp sevdalandığın koltuğuna ikinci bir beş yıl için daha kavuştun. 
   Kazandın ama Karasu kaybetti. 
   Bıraktık ustalaşmanı çıraklık seviyesine bile ulaşamadın. 
   Yöneticilik özel yetenek ister. Ara ki bulasın!
   Bir gazetecinin saldırıya uğramasına neden olan şu son olaydan başlayalım.
   Belediye şirketi Karsaş, kendisine aktarılan işçilerin maaşlarını asgari ücret düzeyine indirmiş. Bin 600 lira maaş almakta olan operatöre şu anda 949 TL ödeniyor. (Aslında böylesi bir elemana bin 600 TL bile komik rakam.)
   Herkes biliyor ki bu operasyonun altında 155 kişilik kadroyu bezginlik yaratarak eritme cinliği yatıyor. Hesaba göre maaşı düşen işi bırakacak. Böylece hem safralar temizlenecek, hem de boşalan yerlere söz verilmiş kişiler yerleştirilecek.
   Açıklayın şu listeyi
   Önce şunu açıklığa kavuşturalım: 
   Karsaş`tan kimler maaş alıyor?
   Açıklayın şu listeyi, kamuoyu öğrensin. 
   Temizlik işçileri, Fen İşleri`nde hemen her işe koşturulan işçiler ve hizmet binasında getir-götür işleri yapanlar mı?
   Peki, maaşı indirilen 155 kişiden kaçı yukarıda saydığım grubun içinde yer alıyor?
   Örneğin Özel Kalem Müdürü, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü şirketten mi alıyor maaşlarını? Bunlar da mı asgari ücretten maaş alıyor? Yoksa sokağa yansıdığı gibi açıktan bir takviye mi söz konusudur?
   Belediyeye adımını dahi atmayan, ama günü geldiğinde bankamatiğe gitip tıkır tıkır maaş alan kaç kişidir? 
   Dediğim gibi, olmuyor birader; bu iş sana göre değil!
   40 milyon TL yıllık bütçeli, 25 kişilik Meclisi, 5 başkan yardımcısı, danışmanları (sözde ücretsiz!), onca hesap kitap bileni bulunan bir kurum, 155 işçinin maaşını belirli bir limite bağlayarak ödemenin formülünü nasıl oluyor da bulamıyor? Bir gün tavan, ertesi günü taban maaş neden?
Fail tek mi?
   Gazeteci orada neden dövüldü? Bu işin faturası sadece faile mi kesilmeli? 
   İşçileri huzursuz edenlerin, onları kurum dışında çareler arama noktasına itenlerin vebali yok mu?
   Gazeteciye yapılan saldırı kadar, bunu can havliyle savunmak için sergilenen üslup ta bir o kadar üzücü.
   50 bin kişinin yaşadığı, ekonomik ve sosyal alanda oldukça hareketli, Sakarya`nın gelişmeye en uygun ilçesi olduğu gerçeği kuşku götürmez Karasu’nun Belediyesi`nin başındaki isim, “Gazeteci kamu alanında görüntü alıyordu. Bu iş o yüzden başına geldi” diyemez.
   İki nedenle diyemez:
   Birincisi; video kayıtlarından açıkça görüldüğü gibi gazeteci çekimini şantiyenin içinde değil önünden geçen karayolundan yapıyor.
   İkincisi; gazetecinin işi kamuoyunu bilgilendirmektir ve tüm çabası kamu adınadır. Bu mesleğin mensupları, stratejik öneme sahip ve izinli olarak girilebilecek yerler dışında her alanda serbestçe çalışma hakkına sahiptir. Bu gerçeği bir belediye başkanının bilmemesi kadar vahim bir durum olamaz!
   Soruyorum: 
   İşçilerin birkaç aydır huzurunun kaçmasından kim sorumlu? Gazeteci mi, yoksa onu darp eden görevli mi? Herhalde ikisi de değil!
   Öyleyse aralarında uzak sayılmayacak akrabalık ilişkisi bulunan bu ikili niye kavga ediyor birader!
O söz neden 
tutulmadı?
   Doğrudur yanlıştır bilemem. Bir şantiye çalışanı, işçilerin maaşlarının asgari ücrete düşürülmesi kararına ilk itiraz edenin, gazeteciye yumruk atan görevli olduğunu söylüyor. Aynı çalışan “Belediye Başkanı`ndan sorunun kısa sürede çözüleceğine dair söz almıştı. Son yapılan ihalenin ardından maaşlar eski düzeyine yükseltilmeyince işçilere dilekçe yazıp haklarını aramasını söyleyen de odur” diyor.
   Kamuoyu saldırıya tepki gösterdi. Hiç kimse (Başkan hariç) saldırıyı haklı gösterecek davranış içine girmiyor. Ancak, yumruklama olayını bir başka konunun tetiklemiş olabileceğini söyleyenler çoğunlukta.
   Hadi onu da yazayım...
Yapmayın deseydi 
yapılmazdı
   Yenimahalle`de Sakarya kıyısında yapılan kaçak bir işyeri var. Şikâyet üzerine verilmiş para cezası ile birlikte yıkım kararı da bulunuyor. Gazeteciyi yumruklayan belediye görevlisinin bu yapıyla uzak veya yakın ilgisinin bulunduğu konuşulmakta.  Arkadaş bunu birkaç kez gazetesinde gündeme getirmiş.
   Ben şunu iddia ediyorum. Hiçbir belediye çalışanı (Özellikle başkanla ikiz gibi duran söz konusu görevli) birlikte çalıştığı belediye başkanını kamuoyunda siyasal ve sosyal anlamda zora sokacak eylemlerin, onu küçük düşürecek işlerin içinde olmaz.
   Hiçbir yakın personel başkanın olmaz dediğini yapma cesaretini göstermez. 
   Bunun bir istisnası var. 
   O da belediye başkanının hem personeline hem de kamuoyuna açık olmaması, deyim yerindeyse saman altından su yürütme kurnazlığına yönelmesidir.  
   Böylesi işlerde “Yap koçum, millet konuşur sonra unutulur” yaklaşımı sergilerseniz, sadece bunu gündeme getiren gazeteciyi değil sıradan insanları da o personelinizle karşı karşıya getirmeniz kaçınılmazdır.
   Baştan söyledim, yineliyorum…
   Olmuyor birader; boyunda kravat elde eldiven parke diziyor görüntüleriyle poz verip bulvardaki raketlerde sergilemek zevahiri kurtarmıyor.
Krizde yoksa 
nerede var?
   Yöneticiler kriz zamanlarında kredilerini kullanırlar. Eğer varsa tabi ki!
   Üç hafta önce oynanan Kütahya maçında çıkan olaylarını hatırlayın. Konuk ekip ve taraftarları 2,5 saat statta rehin kalmış. Emniyet olayları kimsenin burnunu kanatmadan anlayış içinde çözmeye çabalıyor. Orada gözler öncelikle ve ısrarla kimi arar? Belediye Başkanı’nı değil mi?
   Eh yani, tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. Gelemezdi ve gelmedi de zaten. Belediye Başkanı böylesine bir krize müdahale edip yatıştırıcı olmayacak da ne yapacak, söyler misiniz!
   Hafta sonu gerçekleşen olağan Yavru Vatan gezileri sana iyi gelmiyor. 
   Belediyeyi ve personeli yönetme dersinden sınıfta çaktın!
      Hem sana, hem de Karasu`ya yazık!   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1119